Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mikor nem jár vissza a kaució?...

Mikor nem jár vissza a kaució? Jogszerűen jár el a főbérlő?

Figyelt kérdés

Szeptemberben kivettünk egy lakást, egyetem miatt, de úgy alakult, hogy családi okok miatt sajnos ott kellett hagynom az iskolát. Egy hónapot laktam ott (a többiek maradtak), előtte fizettem én is a kauciót, aztán szépe a bérleti díjat is. Még szeptember végén kiköltöztem, de azért befizettem az októberi bérleti díjat is, hogy ne hagyjam ott az albérlőtársaim egyik napról a másikra úgy, hogy magasabb díjat kell fizetniük.


Ugye mivel főiskolásokról van szó, a szerződés határozatlan idejű, a kaucióról az egyik bérbeadó azt mondta, hogy "majd megbeszéljük" tavasz végén, hogy mi lesz, visszafizeti vagy lelakhatjuk. Ugye én előbb kiköltöztem, akkor felhívtam az említett főbérlőt, elmeséltem neki a helyzetet (a kauciót akkor nem említettem, kisebb bajom is nagyobb volt annál), azt mondta semmi gond, nem kell aláírni semmi papírt, ennyi. Később írtam a másik főbérlőnek (ketten adták ki a lakást), hogy szeretném visszakérni a kauciót, erre kaptam egy hihetetlen alpári stílusú levelet, amiben közölte, hogy egyáltalán hogy képzelek ilyet, ez mekkora pofátlanság, és hogy mennyi kellemetlenséget okoztam neki meg az albérlőknek... (Mint említettem, kifizettem plusz egy havi bérleti díjat, pont azért, hogy a többieket ne hozzam kényelmetlen helyzetbe...) Meg ugye írta, hogy a kaució nem jár vissza, mert szerződésszegésnek minősül, hogy csak egy hónapot laktam ott.


A szerződésben az van, hogy a bérlő a szerződést 30 napos hátáridővel bármikor felmondhatja, a kaucióról pedig annyit ír, hogy az albérlő a bérleti jogviszony megszűnésekor visszakapja, ha nincs bérleti díj tartozása és nem tett kárt a lakásban.


Ebben az esetben mi a teendő? Hihetetlenül felbosszantott ennek a levélnek a stílusa és azt sem tartom jogosnak, hogy nem fizeti vissza a kauciót. Leálljak vele vitatkozni, mert jogtalanul jár el, vagy jogosan teszi ezt?


2011. jún. 20. 12:27
 1/8 anonim válasza:

Ez a 2 ember adja ki a lakást dolgot nem teljesen értem, de a lényeg, ha úgy egyeztetek meg, hogy 30 nap a felmondási idő, és szeptember végén szóltál, hogy október végén elmész, akkor visszajár. A kauciót általában ezek miatt szokták kérni:

- ez fedezi a fogyasztást, gáz, villany vízszámlát, ha angolosan távoznál,

- lakásban tönkretettél vmit, ami egyértelmű rongálás,

- felmondási idő be nem tartása, de itt azért elmondanám, hogy ritka az olyan albérlő, aki 1 hónappal előbb szól.

Ha tényleg szóltál 1 hónappal előbb, és nem volt semmi tartozásod, akkor viszajár.

2011. jún. 20. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
Amúgy októberben semennyit sem voltál ott?
2011. jún. 20. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Októberben már nem voltam ott, viszont szeptember végén szóltam, hogy nem leszek és befizettem az októberi albérletet is. Szóval tartozásom nyilván nincs.


A lakás amúgy nem tudom melyikük nevén van, egy apa és lányáról van szó, előbbi írta alá a papírokat, az ő nevére adtuk fel a pénzt, de amúgy a lánnyal kellett megbeszélni mindent, szóval kicsit tényleg zavaros.

2011. jún. 20. 15:08
 4/8 anonim ***** válasza:
és az albérlőtársaid maradtak ott tovább? mert akkor tőlük kellett volna visszakérned a te kaució részedet. vagy mostmár ők is elmentek az albérletből? ők megkapták a saját részüket??
2011. jún. 20. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szokott lenni a szerződésben olyan kitétel, hogy ha x időn belül mondod fel, akkor elveszíted a kauciót. Ez úgy is lehet megfogalmazva, hogy "határozatlan időre, de minimum 6 hónapra" kötitek a szerződést. Ebben az esetben ha előbb lelépsz, akkor valóban nem jár vissza a kaució, mert szerződést szegtél. De ha nincs ilyen benne, akkor hívd fel a lányt a kaució miatt, és ha nem akarja visszafizetni, akkor helyezd kilátásba, hogy jogi útra tereled az ügyet.
2011. jún. 20. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Direkt elolvastam a szerződést, nincs benne ilyen kitétel, hogy mennyi időre szól.


16:23-asnak: nem tudom már pontosan, hogy ki meddig maradt, kicsit cserélődtek azóta a lakótársak, azt sem, hogy ők kaptak-e vissza valamit. De mivel mindenki befizetett kaucióként egységesen X összeget, biztosan nem fog nekik ennél többet visszaadni, szóval nem rajtuk kell keresnem a pénzt.


Amúgy azóta felhívtam a lány helyett inkább a másik főbérlőt, ő viszont készséges volt, szóval visszautalja. Nem értem akkor mit pattogott a lány...

2011. jún. 20. 16:47
 7/8 anonim válasza:
Örülök, hogy sikerült megoldani. Így már világos, hogy miért van 2 tulajdonos :-)
2011. jún. 20. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Békaszárnya válasza:

Hát igen, ez így nagyon zavaros ügy. Néhány dologra érdemes odafigyelni:

1/ A szerződést jó esetben 1 ember köti 1 emberrel. Tehát aki az ingatlan tulajdonosa, az kiadja "Gézának", és attól kezdve "Géza" áll jogviszonyban a tulajjal, ő felel a lakásért és a havi rendszeres fizetésért. A szerződésben ki lehet kötni, hogy az albérlő maga mellé vesz 1,2,3...100 személyt, név szerint Bélát, Ubult és Saroltát, stb. Ha "Géza" elköltözik, akkor új szerződést kell kötni valaki mással.

2/ A szerződést (saját érdekedben) két tanú aláírja.

3/ A szerződésben a lakhatás minden lényeges körülményére térjetek ki. Pl. hogy milyen gyakran jöhet a tulaj a bérleménybe "ellenőrizni", vagy hogy neked milyen gyakran kell kitakarítanod a lakást, tarthatsz e kutyát, az elköltözési szándékot, illetve (másik oldalról) a szerződés felbontását mikor kell előre bejelenteni (pl. egy hónappal előre), a kaució lelakható- e, stb...

4/ Ezek után a kauciót akkor kaphatod vissza, ha:

+ még nem laktad le;

+ eredeti állapotban, személyes ingóságaidtól (ruha, stb) kiürítve, kitakarítva adod át a lakást ;

+ a bérbeadó már kifizette (levonta) belőle a legutolsó havi rezsi (gáz, víz, közös költség, áram) költségeit. Mert ugye, ezeket a szolgáltató csak visszamenőleg a következő hónapban számlázza ki.

A lakás bérbeadása adóköteles tevékenység, magánszemély, az éves adóbevallásában tünteti fel(vagy csalja el). Fontos, hogy magánszemély NEM köteles számlát adni neked erről. Vállalkozás (kft, Bt) igen! Téged a SZERZŐDÉS véd, amit két tanúval is alá kell íratnod, a saját érdekedben. Tehát, ha csak úgy kitesznek az utcára, hogy nem szegtél szerződést, akkor mehetsz a bíróságra. Persze a fentiek betartásával ez ritkán esik meg.

2012. jan. 17. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!