Miért félek pénzt költeni?
"Miért félek pénzt költeni?"
Lehet, hogy alacsony az önbecsülésed. Vagy bizonyos fokú imposztor-szindrómád van.
Amikor döntenél arról, hogy megvegyél-e valamit vagy sem, gondold át, hogy mennyi boldogságot tudnál vásárolni az ügylettel. Ha eleget, akkor szánd rá a pénzt. :-)
Gondolom, van valami pénzügyi célod (saját lakás, autó, stb.), és úgy érzed, hogy annak az elérését hátráltatod azzal, ha hülyeségekre költesz.
Meg kell találni az aranyközéputat. Határozz meg egy fix összeget, amit minden fizetéskor elteszel a “perselybe”, a maradékból pedig élj szabadon.
Itt kb. majdnem minden az.. .
A nagy ájti mérnökök gyülekezőhelyén... 😂😂😂
#9 A kérdés az, hogy mihez akarod mérni magad. Mások vágyaihoz, a saját vágyaidhoz, vagy a saját tényleges szükségleteidhez? Attól, hogy másoknak még ennyi sincs és náluk akár sokkal is jobban állsz, még ez nem lesz őrületesen sok pénz. Aki pénzügyileg tudatos, beosztja a pénzét, pláne megtanulja megsokszorozni (jobb fizetést érő tudással, jól kamatozó befektetésekkel, stb), annak ennél sokkal több is összejöhet.
Érdemes pénzügyi tudatosságról, gazdasági alapismeretekről szóló könyveket, blogokat olvasni, videókat nézni. Nem csak arra jók, hogy még jobban tudd a pénzed beosztani, befektetni, hanem arra is, hogy a pénzhez fűződő viszonyodat segítsenek rendbe tenni.
Egyáltalán nem feltétlenül gond, ha nem mersz költeni semmire. Nagyon sokan vannak, akik messze túlköltekeznek a valós lehetőségeikhez képest. Jól hangzik, hogy valami belefér, megengedheted magadnak, de a legtöbb ember azt sem tudja, hogyan kéne kiszámolnia, hogy vajon tényleg belefér-e. Az, hogy van valamennyi pénzed és ennél kevesebbet költesz, tehát megengedheted magadnak, távolról sem biztos, hogy igaz. Főleg, ha jövőbeli kiadásokat, tervezett (vagy nem tervezett, de várható költségeket) is beleszámol az ember.
Leginkább azt érdemes mérlegelni, hogy mik a számodra fontos dolgok, mire van szükséged és mennyire van szükséged valamire. Van-e annak a dolognak alternatívája és az alternatíva mennyivel kevésbé kedvező számodra, mennyire fontos, mennyire éri meg neked a különbség, amit kapsz a pénzedért.
Egyáltalán nem baj, ha az ember elmegy egy étterembe, vesz egy kávét, beül egy moziba időnként.
Az igazán fontos kérdés az, hogy mennyire van erre szükséged, mennyit kapsz ettől a dologtól, tényleg arra a dologra van-e szükséged, vagy csak te hiszed.
Érdemes elgondolkodni rajta, hogy mik a prioritásaid, mik a valós igényeid és ezek alapján meghozni a döntéseket, hogy mire költesz és mire nem. Ha szükséged van rá, jobban érzed magad tőle, akkor vedd meg. A spórolás, a gazdagodás nem minden. Néha egy pici öröm többet ér egy nagy vagyonnál.
Viszont azt érdemes elkerülni, hogy ilyen "apró örömként" és "megengedhetem magamnak" indíttatásból elkezdj rendszeres megszokásként költeni és bele se gondolj, hogy arra a dologra tényleg szükséged van-e. Ezzel lehet a legnagyobb összegeket észrevétlenül kiszórni az ablakon.
Ha szomjas vagy és nincs a környéken egy ivókút, akkor vegyél egy üveg vizet, mert szükséged van rá és nincs jobb lehetőséged (mondjuk lehet, hogy érdemes megnézni, hogy a literes-két literes arányaiban, vagy akár összességében is olcsóbb-e, mint a fél literes, amit rendszeresen túláraznak, mert még így is azt viszik többen).
Viszont ne ess bele abba a csapdába, hogy csak azért, mert "megengedheted" és "úgysem sok pénz", elkezdesz minden egyes nap a munkába menet venni egy üveg vizet. Ez már nagyon könnyen megszokott, felesleges kiadássá tud válni. Pedig simán tudnál magaddal vinni otthonról egy üvegben ingyen, menet közben újra tudod tölteni egy csomó helyen, így felesleges költened rá és nem is biztos, hogy mindig annyira szomjas vagy, hogy szükséges legyen megvásárolnod. Viszont ezek a napi rendszeres apró, felesleges költések iszonyú léptékben képesek hatványozódni. Naponta egy apró összeg éveken át nagyon sokká tud válni. Emiatt nagyon nem mindegy, hogy rendszeresen csinálod, mert megszokássá vált és más okod nincs is rá igazán, vagy csak ritkán teszed és azért, mert akkor ott, tényleg szükséged van rá.
Persze nem csak a víz lehet ilyen. Ugyanilyen a reggeli és ebéd utáni kávé, az üdítő és rágcsálni való a moziban és még hosszan lehet sorolni.
Azt mérlegeld, hogy neked szükséged van-e az adott dologra és mit kapsz tőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!