Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Rehabos munkám van, létezik...

Rehabos munkám van, létezik ilyen a munkáltató részéről?

Figyelt kérdés
Nyáron volt 1 hét leállás, nem volt munka és be se kellett menni, azt mondták hogy az az 1 hét fizetve lesz. Közben elintéznivalóm akadt és beszóltam hogy 1 szabit írjanak ki és akkor mondták hogy már nincs szabadságom. Szóval az a lényeg hogy ki se lett fizetve amit ígértek, sőt még a szabadságot is elvették. Hova lehet fordulni ilyenkor?
2022. szept. 4. 17:40
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
A szabadságod 2/3ával a munkáltató rendelkezik, szóval ha van 21 napod, abból 7et te határozol meg mikor veszel ki 7et a cég. Ha leállás van kiadhatja a szabit, ki is fizeti ami jár rá.
2022. szept. 4. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező! Az, hogy Te mit szeretnél, és a munkáltatónak mihez van joga, most nem találkozott össze.


Neked azt mondták, hogy állásidő lesz és arra jár bérezés. Ellenben volt szabadságod, amit kiadtak állásidő helyett. Joga van hozzá a munkáltatónak. Ha nem lett volna már szabadságod, és nem tud munkát biztosítani, akkor állásidőre kellett volna, hogy fizessen bért.


De nem ez történt, mivel a dolgozónak járó szabadság jelentős része felett a munkáltató rendelkezik. Most ezzel a jogával élt is. Te kizárólag 7 nap felett rendelkezel összesen, akármennyi szabadság jár Neked.


Nincs miért hatósághoz fordulni. Nem történt ugyanis szabálytalanság. Az egy dolog, hogy amit mondott a munkáltató, azt nem tartotta be, helyette másképp járt el, amire jogot adott neki a törvény.

2022. szept. 5. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
67%
12, valószínűleg tartom, hogy eleve félreértette a kérdező
2022. szept. 5. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
#13, semmit sem értettem félre. Volt már ilyen tavaly hogy leállás volt, akkor is azt mondták hogy 2 hétig nem lesz munka, de fizetik mintha ott lennénk. Aztán jött a fizetés, 21 napra szamítottam, mert úgy volt megbeszélve hogy teljes hónapot fizetnek, de csak a ledolgozott 11 napot fizették ki. Az volt a szerencsém hogy augusztusi hónap volt, nem kellett gázszámlát fizetni, mert téli hónapban baj lett volna.
2022. szept. 5. 10:51
 15/21 anonim ***** válasza:
67%
Melyik ez a cég?
2022. szept. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
#15, majd pontosan megnevezem itt gyakorin utca és település megjelöléssel...
2022. szept. 5. 10:58
 17/21 anonim ***** válasza:
Nem tudok mit írni, fogadd el, a céged teljesen jogszerű volt.
2022. szept. 5. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
#17, jogszerű? Az a jogszerű ha korrekten megmondják mi a helyzet, ez részükről becsapás. Én elfogadom hogy ők rendelkeznek a szabadsággal, de ez rehab munka, itt beteg emberek dolgoznak, más a törvényi előírás.
2022. szept. 5. 14:36
 19/21 anonim ***** válasza:

"más a törvényi előírás."


Linkeld már be akkor azt a rehabos Ptk törvényt.

2022. szept. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

60. A szabadság kiadása

122. § (1) A szabadságot - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató adja ki.

(2) * A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

(3) * A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben - a szabadságként kiadott napon túl - a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.

(4) A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell. *

(5) A szabadságot - a 125. §-ban foglaltakat kivéve - megváltani nem lehet.

123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.

(2) A szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

(3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

(4) Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.

(5) A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén

a) a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja,

b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja,

c) kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

(6) * A munkáltató - a felek naptári évre kötött megállapodása alapján - a 117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki.

(7) A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. Az (5) bekezdés b) pontban foglalt esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.

124. § * (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.

(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.

(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság - a (2) bekezdéstől eltérően - az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

(5) Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni, valamint a (4) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell nyilvántartani.

125. § A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani.

2022. szept. 5. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!