Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Szerintetek az alábbi okokra...

Szerintetek az alábbi okokra hivatkozással be lehet perelni a bankot? 10 millióra 50 milliót fizessek vissza?

Figyelt kérdés

Egy kérdésem lenne. 2009-ben 10 millió forint (CHF deviza) lakáscélú hitelt vettük fel Budget fix opcióban. Havi törlesztőrészletünk az árfolyamgát mellett kb. 75 ezer forint. Azelőtt 100 ezer forint körül. A 7 év alatt 7 millió forintot már kifizettünk. A szerződésben a „kölcsön lejárata” szövegrésznél az alábbi szerepel:

A kölcsön számított lejárata: 2029. év október 12.

A kölcsön végső lejárata: 2044. október 12.

Most kézhez kaptunk egy Időszaki Kimutatást, melyben azt látjuk, hogy a sorok végén az évnél 2049 szerepel.

Kérésem az lenne, hogy ez jogos-e, ha a kölcsönszerződésben szereplő végső lejárat 2044. A bank kénye kedve szerint tolja ki az éveket, akár 2060-ig is, vagy tudom is én meddig?

Sajnos a pénzügyekhez abszolút nem értek, de ha ez igaz, akkor a 10 millióra, ha havi 100 ezerrel számolok csak, (mert ha lejár az árfolymgát, akkor feltételezem, hogy újra megugrik a törlesztő) kifizessek 2049-ig (holott a szerződés végső lejárata 2044) 48 millió forintot? Rendben van, hogy aláírtam a szerződést, de ezt megteheti egy bank? Ha igen, akkor belenyugszom, ha nem tisztességes, akkor valamilyen módon szeretném beperelni a bankot, de nem tudom, hogy mivel lehetne.

A másik, hogy olvastam egy olyat, hogy ha bizonyítható, hogy a kölcsönt felvevő nem volt tisztában az árfolyamkockázattal (gondolom azért, mert nem ért a pénzügyekhez), akkor azzal is lehet valamit kezdeni. Nekem van egy panaszlevelem, amit még rögtön a kölcsönfelvétele után az első banki elszámoláskor írtam a hitelügyintéző ellen, hiszen ő egyértelműen megtévesztett minket, hiszen ő azt mondta nekünk, hogy 20 évre adják a hitelt, fél év múlva már 28 év lett belőle, (mostanra pedig már 40 év). Erre a levélre a hitelügyintéző főnökétől azt a választ kaptam, hogy örüljek, hogy a legjobb konstrukciót kaptuk. Jó, nem jó, az más kérdés, de ebből a levélbők kitűnik, hogy nem igazán voltunk képben, amikor a hitelt felvettük, és úgy érezzük, hogy meg lettünk tévesztve. Vajon ezzel lehetne valamit kezdeni egy pereskedés során?

Milyen lehetőségeink vannak, van-e egyáltalán bármi lehetőségünk, hogy ezt az égbekiáltó tisztességtelenséget, hogy egy bank 10 millió forintra 50 milliót kérjen vissza, megakadályozzuk. Tudom, hogy a bankok nagyon jól felkészültek, én mint átlag átlagpolgár, aki a banki világban egyáltalán nem tájékozott, könyveljem el, hogy nem tehetek semmit?

A válaszokat megköszönöm.


2016. szept. 3. 15:11
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha 10 milliót vettél fel, és 40 évre 50 milliót fizetsz vissza, az 12%-os kamat. Csak hogy tisztában legyél, a személyi kölcsönök is simán vannak 20%-os kamat fölött, az uzsorakamat meg 100% fölött szokott lenni. (Már ha lenne leírt üzletszabályzata az ilyesminek.)


(Nyilván a kamat számítása amúgy jóval bonyolultabb így, mert ugye svájci frankot vettél fel, annak változott az árfolyama, meg árfolyamgátba is beléptél, de nagyjából az átlagos kamat kb. ez a 12%-os kamat.)


A nem volt tisztában az "árfolyamkockázattal" kitétel nem arra vonatkozik, hogy nem érti a fogalmakat a kölcsönfelvevő. Ha nem érti a dolgokat, akkor korlátozott értelmi képességű, és tényleg nem köthet ilyeneket, gondnokság alá kerül, stb. De jelen esetben nem hiszem, hogy erről lenne szó. Valószínűbb, hogy a bank leírta, amit kötelező volt, az ügyfél meg nem olvasta el, nem értelmezte, nem nézett utána, ez viszont nem a bank sara.


Az emberek legtöbbje születéskor semmit nem ért a pénzügyekhez, de azért elvárható lenne, hogy tízmillió forint felvételekor azért nézzen már utána, ennyi tanulást megérne a dolog. Sajnos sokan nem tették... :(


Annak mindenképpen utánamenni, hogy mi is okozta ezt az 5 éves növekedést. Ok lehet sok, az eredeti szerződéshez képest (ami eleve nem kötött idejű, hanem kötött törlesztőrészletű lehetett, tehát ez is okozhatott mozgást) te változtattál rajta eleve az árfolyamgátba való belépéssel, errefele is lehet az egyik ok.

2016. szept. 5. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat mindenkinek.
2016. szept. 6. 10:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!