Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Nem értem a lakáshiteleket,...

Nem értem a lakáshiteleket, valaki elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Először is: lakáshitellel házat is lehet venni, vagy csak lakásokat?


Tegyük fel, hogy láttam egy szép házat 20 millió forintért amit szeretnék 30 év alatt lefizetni. Kipróbáltam egy pár kalkulátort és átlagban mondjuk 170 ezret kellene fizetnem havonta.


170.000 x 360 hónap = 61 millió forint!!! Tehát a háromszorosát fizetném meg??? Ez miért érné meg bárkinek így?


Vagy csak rosszul számoltam valamit?


Úgy gondolkozom, hogy ha párommal képesek vagyunk már most 200 ezret félretenni, akkor lényegében 8 év alatt összespórolnánk ezt a 20 milliós összeget. Akkor miért kell nekem 30 évig fizetnem majdnem ugyanennyit?



2013. jan. 8. 22:22
 1/9 anonim ***** válasza:
Mert, szerinted inflációval átszámolva mennyit fog érni az a 20 millió 30 év múlva?
2013. jan. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%

Jujjuj! Ilyen "tudással" tényleg ne vegyél fel hitelt, sőt semmilyen pénzügyi tranzakciót ne bonyolíts, mert úgy jársz, mint sok devizahiteles.



"lakáshitellel házat is lehet venni, vagy csak lakásokat?"


Ez most komoly kérdés? Ennyire egy felnőtt, épelméjű ember sem lehet hü*e, hogy ilyet kérdezzen. Lakáshitelt felvehetsz házra, lakásra, nyaralóra, stb. De tovább nem gépelek, mert neked magyarázni, úgy gondolom, felesleges.

2013. jan. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

- Lakás vagy ház lényegében mindegy

- A 20 milliós házra nem vehetsz fel 20 milliós hitelt, hanem kb. felét.

- A hitelt felvenni azért éri meg, mert akkor most azonnal van egy házad/lakásod, nem kell pl. albérletre költeni

- És igen, ha van hol laknod és türelmes vagy, és valóban nem költöd el azt a pénzt, jobban jársz, ha összegyűjtöd azt a 25-30 milliót, amit akkorra az a ház érni fog.

2013. jan. 8. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Jobbat mondok. Ha már most is képesek vagytok félretenni ennyit, akkor gyűjtsetek csak, és vásárlás helyett inkább béreljetek egy lakást (vagy házat, ami tetszik). Egy idő után az összegyűjtött pénz kamat már akkora lesz, hogy ki fogja termelni a bérleti díjat, és még maradni is fog. Mi is így csináljuk. Így nem kell venni lakást, viszont mindig tudunk újat bérelni, ha az aktuális nem felel meg valami miatt.
2013. jan. 9. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Érdekes ez a bérleti ötlet. Ha most fizetek havi 50 ezret a bérelt lakásra, ami évente 50*12=600, és mondjuk befektetem a pénzt olyan helyre ahol legalább évi 5% kamatot kapok, akkor is legalább 14 millió forintomnak kellene lennie ahhoz, hogy az összeg "önfentartó" legyen az átlagos 5%-os inflációval szemben. Tehát a lakás lényegében akkor fizetné ki saját magát, ha már lenne elég pénzem hogy megvegyem.
2013. jan. 9. 08:16
 6/9 anonim ***** válasza:

Nyilván nem lesz az elejétől fogva “önellátó” a bérleti forma, nem is az a cél. Ez csak egy az előnyök közül, ami idővel megjelenik majd. A legnagyobb előnye azonban az, hogy ha nem veszel lakást, mindig olyat tudsz bérelni, amilyen éppen megfelelő. Ha csak ketten vagytok, akkor elég egy kisebb is, ha jönnek a gyerekek, akkor lehet nagyobbat, ha kell erkély, akkor olyat, stb. Így mindig lakhatsz új lakásban, nem kell az elöregedéssel foglalkozni. Amíg tudsz megtakarítani, addig teljesen felesleges lakást venni, mert amúgy is csak viszi a pénzt, és helyhez köt. Mondjuk ez már annyira nem súlyos érv, hiszen ki lehet adni a saját lakást is, és abból bérelni egy olyat és ott, amilyen és ahol kell.

Érdemes elgondolkodni rajta, és végigvinni egy számítást, bevétel-kiadás, haszon-költség oldalról, hogy megéri-e belevágni. Nekünk egyelőre bejött a módszer és ajánlani tudom.

2013. jan. 9. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Látod, sok ember erre nem (volt) képes, amire most Te: kiszámolni, hogy mennyi lesz az annyi a végén... És most nem a CHF miatt megemelkedett törlesztőrészletesekre gondolok, hanem még a válság előtti időszakra célzok.

Sőt: ismerősöm, amikor erre figyelmeztettük (t.i. hogy 2-3-szoros áron veszi meg az autóját, pedig egyben is megvehetné), azt mondta: "egyszerű: nem kell belegondolni, nem kell kiszámolni - így nem idegesít."

Paff.... nesze neked, pénzügyi kultúra...

2013. jan. 9. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Csak megerősíteni tudnám az előzőekben szólót.


( Igaz tényleg naív kérdés volt a lakás vagy ház lakáshitelből :-) )


A bérléssel és tartalékképzéssel hosszabb távon is előrébb vagytok, mint egy röghöz kötéssel 30 évre.


Ha valami oknál fogva úgy alakulna -elég ha 20 év múlva- az életetek, hogy szívesebben költöznétek más területre, ahol jobbak az akkori viszonyok, nehezebben tudnátok mozogni + mivel feltételezhetően addigra gyerkőtök is lenne, a jelenlegi induló 30 ezres plusszotok (ami ugye a 200 ezer vs 170 ezer törlesztőből marad)gyorsan eltűnne a költségvetésből, de remélhetőleg nem menne át mínuszba...


Ha mégis, akkor utána jöhet az áthidaló újabb hitel, meg hitelkiváltás kálváriája..És már nem is csak a 3 szorosát fizeted vissza.


Persze másik oldalról is inflálódik a pénz, ezért a befektetést úgy kell akár rövidebb szakaszokban is megválasztani, hogy az túlmutasson a infláción.


Divat mostanság a fundamentázás, ahol 4-10 év utáni folyamatos megtakarításra még 30% állami támogatást is kapsz. Ha csak a minimum 4 éves,49 hónapot veszed, havi 200-al, az majdnem 10 millió+kamat + 30% állami támogatás kb. 13-14 millióra jön ki. Ha ez nem 4, hanem 6 évig megy, akkor pedig kb. eléred a 20 milliós határodat.


Emellett érdemes mérlegelni, hogy az ingatlanok árai hogyan változtak az elmúlt években, anélkül hogy abba bárminemű beleszólásunk lett volna.(Az én házam jelenleg a felét éri, mint amikor 8 éve vettem, és harmadát annak az összegnek,mint amit a bank kér vissza az eddigi törlesztés után.)


És mi várható? Bele lehet most is ugorni vásárlásba hitellel lekötve magad 30 évre, mert eléggé lent vannak az árak, de mire visszaáll a piaci egyensúly, az nem feltétlen 6 éven belül lesz.


És akkor esetleg tartozás mentesen lesz egy házad, nem kell további 24 évig azon aggódni, hogy minden hónapban futja e majd a törlesztőre (mert bár 6 év alatt is, de 24 év alatt főleg rengeteg olyan dolog történhet, ami csökkentheti a bevételt, vagy a mérleget, esetleg a megtakarítások mértékét)


Ne értsd félre, nem akarlak rábeszélni a Fundamentára, csak egy példa volt.

2013. jan. 9. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Felülmúlhatatlan ***** válasza:

Te milyen kamattal adnál valakinek ma 20millió forintot?


Nézd máshogy. A bank ma ad Neked 20milliót és ezért a Te példád alapján havi 170ezer forintot kér.


Bármikor lehetőséged van a visszafizetésre, van amikor adnak díjmentes lehetőséget is rá, van ahol maximalizálják és van, ahol elkérnek érte 2% pénzt.

Ha így nézed, akkor szerintem már más a kép...

2013. jan. 10. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!