Mire volt jó az állampapír, ha a hozamánál jóval magasabb az ingatlanáremelkedés?
“Mire volt jó az állampapír…”
Az állampapír valójában nem neked volt jó. Az csak a szükséges rossz az állam számára, hogy neked kamatot kell fizessen.
Az állampapírra azért volt és van szükség, mert az államnak hitelre van szüksége. Amikor te állampapírt veszel, valójában hitelezel az államnak. Csak ezért van rá szükség, semmi másért.
Ezt azért írtam le, mert sokan abban a tévhitben élnek, hogy az állampapírra azért van szükség, hogy az állampolgárnak jó legyen. Hát nem.
“Az állampapírba azért tették az emberek a pénzt mert arra számítottak, hogy nem vagy csak keveset veszítenek vele”
A kulcsmondat az, hogy “mert arra számítottak”. Senki nem ígért ilyesmit, csak ezt remélték.
Ilyen a befektetés természete. Számítasz valamire, ami vagy bejön vagy nem.
Az állampapír teljesítette azt amit ígért, de nem teljesítheti azt amit te elvártál tőle.
Ezt érdemes elfogadni.
A kérdésben szereplő magyarázat annyira felületes és elnagyolt, hogy ha akarom igaz, ha akarom nem.
Például 2021 óta nagyon sok ingatlan ára lényegesen csökkent. Persze lehet, hogy neked az a hely nem felel meg, ezért érdektelen. Máshol meg akkorát emelkedett, hogy semmi sem ellensúlyozza. Ingatlanról beszélni csak konkrét esetben lehet, általánosságban nem, akkorák az eltérések.
Más eset, ha adott pillanatban van egy összeg, amit éppen nem akarunk elkölteni. Kérdezhető, mi legyen vele. Ezt első menetben a távlati célok határozzák meg, második menetben a felhasználásig eltelő idő, harmadik menetben az ezekhez kapcsolódó pénzügyi lehetőségek (mert azok jó sokfélék). Néha a döntés nehéz, de mindig kiszámítható a várható eredmény (ha nagy tételben kaszinózunk, akkor is, csak azt valószínűségnek hívják).
Vegyük azt az esetet, hogy az értékállóságot szeretnéd maximalizálni. Ehhez tudni kell, ha nem a szerencsére játszol (pl. tőzsde), akkor ez itt és most a veszteség minimalizálását jelenti. Triviális eset, bankba nem tesszük a pénzünket, mert a hozam szinte nulla, a költségek lehetnek tetemesek. Ehhez képest bármely állampapír jobb, hozama több, költsége nulla. Aki nem tudja az összes lehetőséget levezetni, kénytelen lesz azzal (az ismerettel) gazdálkodni, amije van. És lehet, hogy más tud nyereségesebb megoldást. De ez időigényes felderítő feladat.
Tehát a kérdésre nincs konkrét válasz mert a kérdés sem az, és nincs jobb válasz, mint hogy végig kell gondolni, konkrétan mi a pénzügyi cél, és mik a lehetőségek, és ezen peremfeltételek mellett optimalizálni. Mindegy, az eredmény pozitív vagy negatív, adott esetben a legjobb.
Az állampapír alacsony kockázatú befektetés. Az ingatlan meg egy picit magasabb kockázatú befektetés. Az utóbbinál lehet nagyot nyerni is és bukni is.
Neked hibás befektetési portfoliód volt és ezért az aktuális politikai rendszert hibáztatod, pedig csak Te voltál hülye.
2019-ben a covid kezdete után vásároltam egy panel lakást 30 millióért és most adtam el 55 millióért. Ha akkor állampapírt veszek akkor én is rinyálnék a gyakorin.
Mert ígértek olyat, hogy több lesz a hozam, mint az ingatlanáremelkedés? Szerintem nem.
Az volt az értelme, hogy belföldre adósodjon el az államháztartás jobban. Ez megtörtént.
14-es: 2019-ben, vagy a Covid kezdete után vetted?
Kérdező: Miért kérdezel egyáltalán bármit, ha az összes válaszolót csak sértegetni tudod? Másrészt meg, hol az üveggömb, ami megmutatja, hogy most drasztikus ingatlan-áremelkedés jön? (Pláne konkrétan ott, ahol a 14-es eladott, amit nem is tudunk hol van). Nyugtass meg, nem csak szándékos trollkodás a cél...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!