Ráterhelhető-e banki számlavezetés díja a munkáltatóra ha csak utalva hajlandó a cég fizetni? Megtörtént jogeset
Na kíváncsi vagyok ki mit mond.
A cég csak utalva hajlandó fizetni a bért. Az alkalmazott aztg mondja neki nem lenne bankszámlája és csak emiatt hogy a bérét megkapja kénytelen fenntartani egy számlát.
De akkor a cég fizesse ennek költségeit is.
A cég erre nem hajlandó. Bíróságra megy az ügy.
A döntés megszületett. Na kinek kell állnia a számlaköltségeket?
Mondom: megtörtént jogeset.
Mindig vannak rossz ítéletek. Kíváncsi lennék, hogy a Kúria hogy változtatta volna meg ezt az ítéletet, feltéve ha valóban volt ilyen.
Btw:
Kérdező, linkeld már be légyszíves ezt az ítéletet!
"A bíróság érvelésnek alapja uis az, hogy miért nem fizetett a cég kp-ban bért, ahogy az alkalmazott kérte. És akkor nem kellett volna számla sem, tök8 milyen költséggel."
Ez bármilyen károkozásra elmondható. Ennek ellenére nem lehetnek határtalanok a kártérítési követelések.
"A bíróság érvelésnek alapja uis az, hogy miért nem fizetett a cég kp-ban bért, ahogy az alkalmazott kérte. És akkor nem kellett volna számla sem, tök8 milyen költséggel."
Egyébként a kártérítés mértékének valódi alapja nem ez lehetett, hanem a bírónak az a hozzállása, hogy nem foglalkozik párezer forintos részletekkel. Minek strapálja magát. A vállalat könnyedén ki tudja fizetni a számladíjat, még ha nem is indokolt teljes mértékben.
Ha a cég szerződésben áll bármelyik bankkal és ott nincs számlavezetési díj, és erről írásban tájékoztatta a munkavállalót, de a munkavállaló máshol nyit számlát, akkor nem terhelhető a díj a munkáltatóra.
Valószínűleg adott esetben ez hiányzott.
"A bíróság ítéletében kitért arra hogy a munkáltatónak lehetővé kellett volna tenni a kp-s bérfizetést is, ez kötelessége lett volna."
Hát ez pedig nem igaz, nem kötelesek lehetővé tenni a kp-s kifizetést. A munka törvénykönyvébe legalábbis nincs ilyen. Lehet akár utalással, akár készpénzben fizetni, de ez a közös írásos megegyezésen alapul. Tehát ha amikor felvették a dolgozót, akkor olyan szerződést írt alá, amiben benne van, hogy utalva kapja a fizuját, akkor erre nem hivatkozhat utána, hogy amúgy ő készpénzben szerette volna, hiszen ő is beleegyezett, hogy nem úgy kapja.
"Hát ez pedig nem igaz, nem kötelesek lehetővé tenni a kp-s kifizetést. A munka törvénykönyvébe legalábbis nincs ilyen."
Most már nincs.
"158. § (1) * A munkabért a munkavállaló által megjelölt fizetési számlára utalással kell megfizetni. A felek írásbeli megállapodása esetén a munkabért készpénzben kell megfizetni. Hatályos 2023.I.1-től"
"158. § (1) * A munkabért készpénzben vagy a munkavállaló által meghatározott fizetési számlára utalással kell kifizetni. 2021.I.21 állapot."
A bíróság valószínűleg úgy értelmezte a törvényt, hogy ha a munkaadó eleve nem adott lehetőséget a készpénzes fizetésre, akkor a "vagy" nem teljesült és ezzel eltért a törvénytől. A "munkavállaló által meghatározott fizetési számlára" nem kötelezi a munkavállalót, hogy ilyen számlát meghatározzon, vagyis a munkáltató törvénnyel ellentétesen zárta ki az összes munkavállalóját a készpénzes pénzfelvételből.
#19
Szóval szerinted benne volt a munkavállaló szerződésében. Csak a bíró nem tudott olvasni?
A 9-es hozzászólásban leírta a kérdező a per végkimenetelét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!