Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ki vett már fel lakáshitelt?

Ki vett már fel lakáshitelt?

Figyelt kérdés

Lakáshutelen gondolkodunk egy ideje. Babavárót nem szeretnénk és nem is tudunk jelenleg igénybe venni.

Beszéltem egy bankban dolgozóval aki azt mondta szükséges önerő a lakáshitel felvételéhez. Ő azt javasolta hogy 1 meglévő gyermekünkre igényeljük a CSOK-ot önerőként. Viszont mondott nekem egy olyat hogy 180 napos tb jogviszony elegendő, ez meg is van. De ez akkor is hogyan működne? És ha csok nélkül szeretnénk felvenni akkor mi a lakáshitelnek a folyamata? Ő nagy körökben mondta el és nem is részletezte nekünk. Természetesen felkeresünk még más bankokat de érdekelne személyes tapasztalat. A ház értéke amit kinéztünk 5,8 millió forint (faluban). Köszönöm annak aki tud bármit mondani erről.



2021. okt. 5. 14:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Hitelhez törvényileg előírt minimum önerő 20%, de falun lehet, hogy inkább 30% körül elkérnek. A ti esetetekben ez 1,2-1,7M forint (+ számolj rá a NAV felé fizetendő 0,4%-os vagyonosodási illetéket is, ez még 230 ezer ft). Ezt nem tudod kikerülni, valahonnan elő kell teremteni. Ha nem CSOK, akkor megtakarítás vagy eladott autó vagy akármi. Hitel viszont nem lehet.
2021. okt. 5. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
20% az önerő amit el kell érnünk, van némi megtakarításunk de az nem teljesen elegendő. Az illeték jóval kevesebb, mert kedvezményezettek lennénk. A többi a probléma hogy hogyan is működne ez
2021. okt. 5. 14:55
 3/12 anonim ***** válasza:
31%

Ha ennyire semmi pénzügyi tudásod nincs, akkor inkább te még ne vegyél fel hitelt, mert rossz vége lesz.

Amúgy ahol 5,8 millióért házat lehet venni manapság, oda biztos nem költöznék, mert egyrészt biztosan a semmi közepén van, másrészt 10 szomszédból 8 nem az idén barnult...

2021. okt. 5. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Ne haragudj meg, de az hogy te hova költöznél az senkit sem érdekel. Nagyon szép ház nagy telekkel és a környék is szuper és rendezett, minden van itt és nem egy tanya. Itt nőttem fel, tudom mit beszélek de ebbe nem is tudom miért folytunk most bele, semmi köze a banki dolgokhoz. Olyas valakit kérdeztem aki ért hozzá, te sem értesz ezért csitt. Az rasszizmusodból ítélve te egy utolsó majom lehetsz, remélem azok a barnák majd elkapnak valahol.
2021. okt. 5. 15:58
 5/12 anonim ***** válasza:

"számolj rá a NAV felé fizetendő 0,4%-os vagyonosodási illetéket is, ez még 230 ezer Ft"


Azért ehhez tegyük hozzá, hogy egyrészt nem 0,4% hanem 4%, ha jogosult rá akkor csak 2%, valamint részletfizetést mindenkinek megadjak, azaz az illeték összege nem kell, hogy meg legyen a vásárláskor. Utána pár hónap mire az illeték első részletét fizetni kell 12 hónapig.

Ez tehát már későbbi jövedelmekbol is fizethető.

2021. okt. 5. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

#5 hoppá, igaz :D


Kérdező, nem tudom, mit nem értesz a hitelen, hogy mi hogy működne.

Miután már megvan az önerő, odamentek szépen az eladóhoz, lefoglalózzátok a házat. Írtok adás-vételi szerződést, amivel elmész a bankhoz, beadjátok a hitelkérelmet, ők elbírálják, majd a fennmaradó összeget elutalják az eladónak. Onnantól kezdve ti minden hónapban kisangyalként fizetitek a havi törlesztőt, amiben megegyeztetek a bankkal, és történet vége. Mi itt a probléma? Vagy mire gondolsz, mi működne hogy?

2021. okt. 5. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Nehezen tudom elképzelni, hogy egy olyan településen, ahol ennyiért jó kis házat kapni, megadják 20% önerőre a lakáshitelt. Ez jelenleg még Budapest környékén sem annyira evidens.

A 20% a minimum, de járjátok körbe, hogy nálatok egy ilyen jellegű ingatlanra mennyi az általános mielőtt beleélnétek magatokat.

Az is fontos, hogy a bevételetek maximum 50%-ig hitelezhető. Gondolom ezzel azért nem lesz baj, ha csak ennyi hitelre van szükség.

Bemész a bankba, elmondod, hogy egy gyermekre szeretnétek igénybevenni a használt ingatlanra járó csok-ot, plusz felakartok venni lakáshitelt erre az ingatlanra. Meg fogja mondani milyen kilátásokkal indultok.

2021. okt. 5. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Ez eddig világos és köszönöm is a tájékoztatást. De ha lefoglalózom a házat és adás vételi szerződést csinálunk, akkor még mindig nem garantálja semmi hogy a bank is megadja azt az összeget. Nem akarunk ebbe bele bukni és ezért fontos hogy minél több személyes tapasztalatot szerezzünk.
2021. okt. 6. 09:28
 9/12 anonim ***** válasza:

#8 igen, ez sajnos benne van. Ezért kell nagyon alaposan utánaérdeklődni a választott banknál, hogy mire számíthattok. Hitelt csak érvényes, ügyvéd által hitelesített adás-vételi szerződéssel tudtok csak felvenni, abban szerepel a pontos összeg, amiben megállapodtatok és a határidők is. Miután beadtátok a hitelkérelmet, a bank kiküld egy független értékbecslőt az ingatlanhoz, és ő megállapítja, hogy baromira át lettetek-e verve vagy reális összegért vettétek meg, és az alapján (is) döntenek a bankban, hogy meghitelezik-e nektek. Az értékbecslő olyasmit néz, mint az ingatlan elhelyezkedése, telekméret, szóval olyasmi, ami adott és nem javítható utólag, az mindegy, hogy mennyire szép új a konyha meg újak a nyílászárók.


Ha nem hitelezik meg, akkor szoppantyú, azt nem tudom, hogy működik. Nálunk (Budapesti lakás) kicsit kevesebbnek ítélte az értékbecslő, mint amennyiért vettük, így valamivel több, mint 20% önerőre volt szükségünk, de így is megkaptuk a hitelt.

2021. okt. 6. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Annyit lehet tenni, hogyha megvan a kiszemelt ház, akkor előzetes hitelbírálatot, esetleg előzetes értékbecslést is kértek még mielőtt aláírnátok az adás-vételi szerződést. Ezért fizetni kell, de így komplett lesz a kép, hogy kaptok-e hitelt és ha igen, akkor mennyit.

Még mindig mondhatjátok azt, hogy bocs, nem kell a ház, mert nem tudjátok kifizetni.

Persze ezzel idő megy, úgyhogy ha a tulajdonosnak sürgős az eladás, akkor nem feltétlenül várja ki.

Ha nem sok idő telik el az előzetes bírálat és a tényleges hitelkérelem beadása között, akkor nem igazán szoktak a bankok módosítani az eredeti bírálatukon, vagyis jó eséllyel úgy lesz, ahogy az előzetes véleményükben.

Ha ezt nem vállalja fel a két fél, akkor rizikós, igen.

Ha nem kaptok elég hitelt, vagy egyáltalán nem hajlandóak az adott ingatlant behitelezni valamiért, akkor zsebből kell előteremteni a különbözetet. Ha ez nem megy, akkor az adás-vételi szerződés fizetési feltételeit nem tudod teljesíteni, a te hibádból hiúsul meg az adás-vétel, buktad a foglalót és mehetsz amerre látsz.

Esetleg a környéketeken kellenne érdeklődni ismerősi körben erről, de helyben a bankok is tudnak infót adni, hogy adott településen mennyi szokott lenni kb. a max hitelezhetőség.

Én itt (sokad magammal) hiába írom meg, hogy 20%-ra kaptunk 12 millió hitelt. Egyrészt Budapest szájában élünk egy újszerű lakásban, másrészt a jövedelmünk is viszonylag magas. Te ezzel az információval nem mész semmire, sőt... inkább csak félrevezet.

Ahol 5-6 millió forintért lehet takaros kis házikót venni, ott gondolom szerényebb fizetéssel éltek és nincs túl sok esélye, hogy 20% önerőre adnak hitelt a környék miatt (nem jó üzlet a banknak).

Vagyis én nem rosszból mondtam, hogy nincs értelme itt érdeklődni... csak bevisz a susnyásba.

2021. okt. 6. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!