Elméleti kérdés csak, de ha felmondom az ingatlan hitelemet, visszakapom az önerőt? (bocs ha hülye kérdés).
Röviden: nem.
Hosszabban: annyit kapsz, amennyi a lakás eladása, majd a hitel kicsengetése után marad. Ez több is lehet, mint az önerő, kevesebb is, negatív is.
Értem, köszi, egyik volt negyven feletti kollégám mondott még olyasmit, hogy ő nem albérletezik, mert irreálisan drágának tartja és mindenbe beleszólnak előbb utóbb, és a háta mögött panaszkodnak a főbérlőnek ha valami nem tetszik nekik ,így inkább berakott önerőt egy belvárosi lakásba a nyugatinál, úgy hogy "jól jöjjön ki a matek", aztán majd pár év múlva felmondja, őnerő vissza, és megy a következőbe.
Erre a sztorira lettem volna kíváncsi, hogy létezhet-e ilyen. Lassan egy éve kollégák vagyunk, és a felszines beszélgetéseinkből annyiról sikerült már meggyőződnöm, hogy tényleg a nyugatinál lakik egy 50-nm es lakásban egymaga. De valahonnan a nyírségből származik szegény vidékről, meg ahogy elmondta, ő mindíg ezt csinálta már előtte is párszor, amikor már volt önereje.
Viszont a fizetésünk hasonló és abból tényleg nem lehetne végigszenvedni egy 10-15 éves hitelt, meg kérdés, hogy érdemes e, ha változnak a munkakörülmények, és máshol jobb lehetőség adódik, vagy a jelenlegi szűnik meg.
Ez az ingatlan árak változásától függ nagyrészt. 4 éve vettünk egy 28 milliós lakást, 22 hitel, 6 önerő. Van rajta még kb 20M hitel, ha most eladnánk, 45Mért menne el, 25Mnk maradna a hitel kifizetése után.
Ugyanez a matek a devizahiteles időkben, amikor a lakásárak a padlón voltak, úgy nézett ki, hogy az eladás után az adós nem kapott volna egy fillért sem, sőt, maradt még pár millió tartozása.
Gondolkozz egy kicsit. :)
Amikor ingatlant veszel, akkor van X önerőd, a többit hitelből fizeted.
Ez a pénz az ELADÓhoz megy.
Ha "felmondod a hitelt", akkor az eladó nem fog becsöngetni hozzád, hogy jónapot visszahoztam az önerődet :D
Én úgy tudom a bank kifizeti a régi tulajdonosnak a teljes vételárat, az ingatlan a bank tulajdona lesz vagy a bank és a hiteles közös tulajdona, aztán annak a hitelét fizeti a banknak, de ez nem jelenti azt, hogy a hitel nem mondhatom fel hanem kötelező kifizetni végig. Nyilván a bank is dönt az ügyben.
De ha eladás mellett dönt onanntól be kell lépnie az aktuális piaci ingatlan árnak, amin a bank újra értékesíti az ingatlant akár nagyobb hitellel mint amivel kezdetben indult.
Így ha az ingatlanpiaci árak feljebb mentek elvileg mindkét fél nyer a dolgon.
Rosszul tudod.
"ingatlan a bank tulajdona lesz"
A tulajdonosa vevő, a bank csak jelzálogjogot jegyez be.
"nem jelenti azt, hogy a hitel nem mondhatom"
Nincs olyan, hogy felmondom a hitelt, olyan van, hogy végtörlesztem.
"amin a bank újra értékesíti az ingatlant"
A bank nem fogja értékesíteni.
"visszakapom az önerőt"
Az önerőt nem kapod vissza, mert nincs kitől visszakapni.
Amit kapsz azt jóindulattal se lehet önerőnek nevezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!