Albérlet bérbeadás utáni adózásnak mi a menete? (konkrét példa)
Röviden vezetnetek kell egy bevétel/költség nyilvántartást. Bevétel minden amit a bérlő nektek fizet (szóval a rezsi is, mivel a ti nevetekre jönnek a számlák), költség pedig értelemszerűen ami elszámolható költség (rezsi, értékcsökkenés, helyi adó, akármi karbantartás...stb)
Jövedelem után 15% szja, 1 millió felett pedig eho is (jövőre elvileg már nem). Negyedévente kell adóelőleget fizetni, rákövetkező hó 12. napjáig. Nyomtatvány nem kell hozzá, az év végi adóbevallásodban simán beírod a megfelelő rublikába az adatokat.
Amit most leírtál az a tételes költségelszámolás ugye? A rezsit mindenképpen figyelembe kell venni, vagy a nem tételesnél elég a 10%-al számolni?
Szóval pl:
72000*0,15=10800 x3 negyedévente?
Ha a számlákat a bérbeadó fizeti, ergo nála bevétel, akkor az akkor is bevételnek számít, ha egyébként nem tételes költségelszámolást választ. Csak persze úgy önszivatás, mert adót fizetnél a rezsi után is. Szóval akkor az jönne ki, hogy mondjuk 80EFt bérleti díj + 30EFt rezsi, s 110.000*0.9*0.15=14.850 Ft szja. Illetve így még az eho határt is könnyebben át lehet lépni, akkor meg lehet eho-t fizetni a teljes éves jövedelemre.
Magyarul, ha a számlákat a bérbeadó fizeti be, az ő nevére érkeznek, akkor tételes költségelszámolás a nyerő; ha pedig csak a bérleti díjat kapja, akkor el lehet gondolkodni a 10%-os verzión (bár igazából a legtöbb esetben az elszámolható écs, illetve a karbantartási kiadások/helyi adók miatt ott is jobb a tételes).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!