Melyik országba kell adóznom?
Olyan problémám van, hogy Luxemburgi cégnek dolgozom Grafikusként. Két évet kint dolgoztam Luxemburgban, de két év után már itthonról dolgozom, mint alkalmazott grafikus. A cégnek nincs semmilyen telephelye, érdekeltsége Magyarországon. A szerződésemet Luxemburgban kötöttük meg és írtam alá, ami azt foglalja magában, hogy én alkalmazottja vagyok a cégnek, mint Grafikus, de nincs kitérve arra, hogy én távmunkában végzem a munkát sem mint szabadúszó.
A luxemburgi könyvelőtől kaptam egy emailt, hogy adóellenőrzés volt náluk, és mivel én itthonról végzem a munkámat, ki kell engem jelenteni a luxemburgi adóhivatalból, TB-ből (Euroluxból) és nekem Magyarországra kell bejelentkeznem itt kell megfizetnem magyar jogszabályok szerint adót a fizetésem után illetve a TB-t. Én ezzel nem értettem egyet és többek között megkerestem az Európa Önökért Tanácsadó Szolgálat ahol azt a választ kaptam hogy:
A Magyarország és Luxemburg között kötött kettős adóztatási egyezményt a 1990. évi XCV. Törvény hirdette ki.
Kiemelem a rám vonatkozó részt:
Az Egyezmény értelmében Önt abban az államban kell adózási szempontból illetőséggel bírónak tekinteni, ahol a lakóhelye vagy állandó tartózkodási helye van. (4. Cikk)
Ha Ön szlovák állampolgárként él a Közösségen belüli szabad tartózkodáshoz való jogával és évente legalább 183 napon keresztül Magyarországon tartózkodik, ott van a lakóhelye, akkor Önt Magyarországon kell adóügyi szempontból illetőséggel bírónak tekinteni.
(3) Az Egyezmény 15. Cikke rendelkezik arról, hogy a fizetés, bér és más hasonló, nem önálló munkáért kapott térítés után melyik országban kell adót fizetni. A „nem önálló munka” alatt elsősorban a munkaviszonyban végzett munkát kell érteni. Ha tehát Ön munkavállaló, akkor Önre ennek a cikknek a rendelkezései vonatkoznak.
Az Egyezmény szerint a munkaviszonyban keresett munkabér és egyéb térítés után abban az államban kell adót fizetni, ahol a munkát végzik.
A fenti szabálytól függetlenül a lakóhely szerinti államban kell az adót megfizetni, ha
(a) Ön a másik államban az adott pénzügyi évben nem tartózkodik összesen 183 napot meghaladó időszakban vagy időszakokban (vagyis ha évente többször utazik Luxemburgba, ezeket az időszakokat össze kell adni), és
(b) a térítést olyan munkaadó fizeti, vagy olyan munkaadó nevében fizetik, aki nem bír illetőséggel a másik Államban (vagyis nem egy luxemburgi cég), és
(c) a díjazást nem a munkáltatónak a munkavégzés helyén levő telephelye viseli.
Ennek a három feltételnek együttesen kell teljesülnie ahhoz, hogy a munkaviszonyból származó és másik tagállamban végzett munkáért kapott jövedelme a lakóhelyén, vagyis Magyarországon legyen adóztatható.
Tehát ezek szerint nekem Luxemburgban kellene adóznom és nem dobhatnak ki az ottani rendszerből. Ugyanezt megtaláltam egy adózási cikkben is:
AZ adóhivatalban is ezt mondták... illetve egyik így beszélt másik úgy.. szerintem valójában nem is tudták mi van. Az a lényeg, hogy jóformán hülyének néztek, hogy állandóan a nyakukra járok. Miért akarok én Magyarországra adózni kérdezték.
De hiába továbbítottam ezt a cégem illetve az Eurolux felé, csak kötik az ebet a karóhoz, hogy nekem ide kell bejelentkeznem s, hogy sürgősen intézzem el, mert itt ki kell hogy "dobjanak" a nyilvántartásból s emellett a céget is ahol dolgozom illetve engem is megbüntethetnek.
Most mit tegyek? Itt nem tudok semmit sem intézni. Kis ember vagyok én ehhez, és ez már nem is az én hatásköröm. Már próbáltam utána járni, de mindenki mást beszél. S végül ami a legfontosabb, nem mindegy, hogy mennyit adózók a fizetésem után, mert Magyarországra adóznom nekem nagyon nem kifizetődő. Főleg, hogy közöm nincs itt az ország ügyeihez.. Még egy csavar a dolog végére. Én szlovákiai magyar vagyok, vagyis nincs magyarországi állampolgárságom. Feleségem helybéli.
Azt a lehetőséget kaptam, hogy menjek vissza dolgozni Luxembourgba. De ezt nem tudom megtenni, mert két gyerekem van s a kislányom illetve a feleségem beteg. Nem tudom őket itt hagyni magukra.
Másik lehetőség, hogy legyek magánvállalkozó vagy jelentkezzek be Magyar adóintézetbe illetve TB-be. De ahogy már írtam én nem szeretnék ide adózni mert min. 40% fizetésemnek odavész :(.
S úgy érzem nem jogos amit kérnek tőlem.
Csak értelmes válaszokat szeretnék kérni. Komoly dolog ez nekem, nem vagyok kíváncsi a cinikus és ostoba megjegyzésekhez. Köszönöm!
Nem mondta senki, hogy a te hibád.
Viszont a probléma már ismert és 4 lehetőség is van a megoldásra:
1. A cégednek kellene Magyarországra bejelenteni a foglalkoztatásodat. (Ezt kizárhatjuk, hiszen nem ismerik a magyar szabályokat, ez nekik csak nyűg lenne.)
2. Visszaköltözöl évente 183 napra Luxemburgba. (Mindenki megnyugszik, visszaáll a régi rend, mert akkor luxemburgi illetékességű leszel, így jogszerűen adózol ott.)
Aztán ott a megoldás, ha nem munkaviszony lenne köztetek:
3. A Luxemburgi cég úgy is fizethetne neked, hogy ott nem vonnak le belőle adót és te itt adózol magyar szabályok alapján, mint magánszemély. (Írtok egy szerződést.)
4. A 3-as verzió egy változata, ha vállalkozó leszel Magyarországon.
Miért csesznél rá az áfával?
Még ha hozzáadom az áfát, ami itt a luxemburgi áfa és te nem számlázol ki, így nem is kapod ezt meg. Ezt majd a vevőd fizeti meg Luxemburgban. Mennyi ott? 15%?
Viszont a munkabéren is van munkaadói adó, amit a bruttó béren felül fizet a munkáltató az államnak. Ez nem az, amit a bruttó béredből vonnak le! Szóval ha hozzáadom a díjadhoz és azt számítod áfás árnak, akkor a cég ugyanott költ rád. Innen már csak az a kérdés, hogy neked mennyivel marad több vagy kevesebb.
# 32 "1. A cégednek kellene Magyarországra bejelenteni a foglalkoztatásodat. (Ezt kizárhatjuk, hiszen nem ismerik a magyar szabályokat, ez nekik csak nyűg lenne.) "
Ha ezt megtenné akkor a fizetésem után vonnák az adót nem? Tehát nekem ez nagyobb szívás, mint maszeknak lenni?
# 33
Ezt bocs, de nem értem.
Ha nekem van mondjuk pl. 3000-3500 euró bruttó fizetésem odakint, és idehaza magánvállalkozónak kell lennem. Most nem tudom milyen státuszban tudnék magánvállalkozni (KATA, kisadózó, Kft) nem tudom...még..
Viszont ez évi viszonylatban (mondjuk 3500 eurót számolva) 42 ezer euró ami úgy 13 millió forint. Vagyis (ha a jövő évi Áfát számolom) 5 milla után adóznom kell, aminek a 40%a 2 millió forint. vagyis ennyivel már rövidebb vagyok, mint eddig.S ez csak az ÁFA. Vagyis havi lebontásban 170 ezer Ft. Én ezzel nem járok jól.. AZt amit írtál nem értem az ÁFáról Luxemburgban...
"Ha ezt megtenné akkor a fizetésem után vonnák az adót nem? Tehát nekem ez nagyobb szívás, mint maszeknak lenni?"
A magyar adózás szerint vonnának mindent, TB-t, nyugdíjat, adót, stb. Gondolom Luxemburgban kevesebb az adó, ezért nemcsak te járnál rosszabbul, hanem a cég is (feltéve, hogy ugyanannyi lenne a bruttó béred).
Kevered, van az áfa meg a 40%-os adó.
A 40%-os adó jövőre 12 millió fölötti részre van, így 13 milliós bevételnél csak 1 millió utána fizetnéd a 40%-ot: ez 400 ezer.
Az áfa jövőre 8 milliótól kezdődik, de ahogy írtam, ezt nem te fizeted. A külföldi vevőd a saját országa szerint fizeti meg, vagyis hiába vagy te itt alanyi adómentes, ez egy helyi kedvezmény, a külföldi vevő a saját szabályai után kell megfizetnie az adót, nem veheti figyelembe, hogy az eladó a saját országában alanyi adómentes. (Ahogy egyébként ha a magyar alanyi adómentes vállalkozó külföldről vásárol, akkor az ottani áfát ki kell fizetnie, nem vásárolhat úgy, mint akinek közösségi adószáma van.)
Amit pedig te 3500-at számolsz bruttónak, a fölött a cég még fizet munkaadói adót/járulékot. Nem ismerem a az ottani szabályozást, Magyarországon ez jövőre 22,5% a bruttó bér után. Mondjuk ha ez Luxemburgban 15%, akkor a cég összes költsége 4025 euró.
Ha ebből leszámolom a luxemburgi 15 áfát, mert ezt mondjuk be kell fizetnie, akkor ott vagy, hogy a 3500-at te kiszámlázhatnád nettóként. Ez 1 millió 85 ezer. Összes bevételed kb 13 millió, adód kb 1 millió. Ez arányaiban 8%-os, a többi tisztán megmarad.
A bruttó 3500-ból még vontak le tőled, hiszen bruttó. Mennyit kaptál nettóban? Ha 3200 körül, akkor mondhatjuk, hogy ugyanott vagy (nem számítva az egyéb államtól kapott támogatással - esetleg azt is számold hozzá). Ha 3200-nál kevesebbet kaptál kézhez, akkor mondhatjuk hogy jobban jársz, ha pedig 3200-nál többet kaptál kézhez, akkor valamennyit veszítesz.
Ez KATA-s adózásra vonatkozik, ami ideális, ha kis költséggel dolgozol. Ettől csak több lehet az adód, legalábbis Magyarországon.
Értem.
s ha, ez az egy ügyfelem van, akinél régebben alkalmazásban álltam, akkor a NAV nem száll rám, mert úgy gondolja, hogy ez vállalkozásnak álcázott rejtett munkaviszony? Bár nem értem ez miért baj, ha egyáltalán az?
Törvény szerint a NAV csak a magyar adótörvény szerint adózó vállalkozásokkal kapcsolatban vélelmezheti a munkaviszonyt. Te esetedben a volt munkáltatód egy külföldi cég, ami nem adózik a magyar adótörvény szerint, adószáma sincs, így nem vélelmezhetik vele kapcsolatban, hogy köztetek munkaviszony van.
Egyéb esetben #6-ban leírtam két feltételt, ha azok teljesülnek, akkor is megdől a munkaviszony vélelme. (Ami némileg ellentmondó, hiszen egy számítógépes távmunkánál ezek úgy is teljesülnek, ha valóban munkaviszonyban van foglalkoztatva. A törvény mégis elegendőnek tartja e kettő feltétel teljesülését is, onnantól a KATA-s már védve van.)
"Bár nem értem ez miért baj, ha egyáltalán az?"
Azért, mert ha nem alkalmazottat tartasz, hanem ő vállalkozó lesz és fizeti maga után a KATA-t, akkor ennél az elég kedvező adónemnél mindketten jobban járnátok, mint ha alkalmazottad lenne az illető. De ezt az adót a kisvállalkozóknak találták ki, nem cégek adóelkerülésének megkönnyítésére. Nem tudtam, hogy külföldi megbízónál nem tételeznek fel munkaviszonyt, de nekem is jól jön az infó :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!