Miért és hogy tudnak az egyéb költségek (gáz, villany) bekavarni az adózásba albérlet esetén?
Google a barátod! :)
Ebben le van írva teljesen, példákkal együtt az ingatlan bérbeadás szabályai. Benne van az SZJA fizetési kötelezettség, az EHO fizetési kötelezettség. A közmű órákkal nem igazán értem a kérdést!
"Bekavarni" a következőképpen tudnak:
Az ingatlan kiadásból származó jövedelem a személyi jövedelemadó szempontjából önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül.
Az önálló tevékenységből származó jövedelem meghatározásának jellemzője, hogy van egy bevételed, amiből levonhatod a tevékenységed végzésével kapcsolatban felmerült költségeidet, ha azokat hitelt érdemlően bizonyítani tudod (ezek tipikusan a nevedre szóló számlák stb., köztük a rezsiszámlák is).
A bevétel és a költség különbözete (ha pozítiv) a bérbeadásból származó jövedelmed, amely után személyi jövedelemadót kéne fizetni.
Ha nincs valakinek költsége a tevékenységével kapcsolatban, akkor a bevétel 10 %-át leírhatja mégis kiadásként, tehát a bevétel 90 %-a lesz a jövedelme, amely után adót kéne fizetnie. Ehhez nem kell számlákat gyűjtögetni, ezt csak úgy el lehet számolni. Ezt hívják 10 % költséghányados elszámolási módnak. Ha ezt választod, akkor más költséget (hiába van róla számlád) nem számolhatsz már el.
A törvény viszont kimondja, hogy az önálló tevékenységből származó bevételnek része az ezzel összefüggésben költségtérítés címén kapott összeg. A rezsi megtérítése a bérbevevő részéről Nálad a bevétel része lesz.
Tehát, ha a lakást 30 ezer + rezsiért adod ki, akkor a kettő együttes összege lesz nálad a bevétel, amelyből aztán a költségeket (a rezsiköltséget is!) levonhatod, mert a számlái a nevedre szólnak. Tehát az adóköteles jövedelmed a 30 ezer forint lesz.
Viszont, ha a rezsiszámlákat a bérbevevő nevére átíratjátok, akkor Te a rezsiköltséget nem kapod meg Tőle, ezért nálad az nem is lesz a bevétel része. A bevételed így csak 30 ezer lesz. És itt jön be a képbe a 10 %-os költségelszámolási mód. Ugyanis élhetsz ezzel a lehetőséggel. Tehát a bevételed 10 %-át elszámolhatod költségként, így csak 27 ezer lesz az adóköteles jövedelmed, amely után adózni kéne, és nem 30 ezer.
Gondolom, érzékelhető a különbség. Egy nagy összegnél meg még inkább.
Az EHO: akkor lép a képbe, ha az ingatlan bérbeadásából származó éves jövedelmed! (nem bevétel!) eléri az 1 millió forintot. Hogy miért van ez így. Mert fennt így gondolták jónak. Ennyi...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!