Albérleti számla?

Figyelt kérdés
Az albérletemet 60 ezerért adom ki. A bérlőnek kellene róla számla. A számlára mit kell írni és mennyi összegről, ha ő fizeti az szja-t utána mivel vállalta. Akkor adok 60 ezerről egy számlát neki és az szja-t ő befizeti az apehba? Vagy nekem ideadja és én adok egy elismervény neki és én befizetem?

2012. júl. 25. 13:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Mi az, hogy ő fizeti az szja-t??

Olyan nincsen, aki számlát ad, annak keletkezik szja-fizetési kötelezettsége.


Úgy érzem a kérdésedből, hogy te nagyon el vagy tévedve az egésszel. Se a fizetés, se a számla-kiállítása nem úgy megy, hogy gondolok egyet, és írok egy fecni papírt, a másik meg fizessen szja-t. Nem is értem ezt a sületlenséget, ne is haragudj.


Szerintem keress fel egy ügyvédet vagy könyvelőt, és magyaráztasd el magadnak a dolgokat.

Egyébként is többféle adózási lehetőség van lakásbérlet esetén - megjegyzem, az sem derül ki az írásodból, hogy lakásbérletről, vagy helyiségbérletről van-e szó, pedig nem mindegy.

Azt sem mondtad, a bérlő természetes személye-e, vagy gazdasági társaság, vagy micsoda.


"Az albérletemet" - nem, az ingatlanodat, vagy a bérleményedet esetleg.


A számlának meg szigorú számadásúnak kell lennie, és ennek megvan a megfelelő mintája, hogy hogyan kell kinéznie. Venned kell számlatömböt a boltban, és azt tudsz odaírni, amire van hely, de azt meg kötelezően oda kell írnod.


Nem mindegy az sem, hogy ÁFA-s vagy-e, vagy sem.


Rengeteg kérdés van még itt, így erre nem lehet válaszolni, de mivel te egyértelműen nagyon nem értesz a dolgokhoz, még egyszer hangsúlyozom: keress fel szakembert!

2012. júl. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Még annyi, hogy legalább valami elképzelésed legyen a dologról: [link]
2012. júl. 25. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Már nem kötelező adószámot kiváltani a bérbeadónak. Számlát sem kell adnia, elég a "számlával egy tekintet alá eső bizonylat". Nyilván olyan helyre állítod ki a a számlát, ahol eltudják számolni, vagyis az igénybe vevő kifizetőként működik. Ilyenkor nekik le kell vonniuk az szja-t (16%) a számlád értékéből és azt el kell utalnia a NAV-nak. Te már csak a nettó értéket kell, hogy megkapd. Év végén fogsz kapni egy igazolást, hogy ennyi volt a "bruttó" bérleti díj, és x Ft a levont szja. Ezt kell majd feltüntetned a 2011 évről szóló szja bevallásodba. A kifizetőnek le kell vonnia az szja-t, másképp nem tehet, így ne is menj bele olyan verzióba, hogy majd te befizeted, idéntől köteles ő vonni.

Ha az éves bevételed bérbeadásból meghaladja az egymillió forintot, akkor EHO fizetési kötelezettség is van. Erről adj egy nyilatkozatot a kifizető felé, hogy tudják, hogy kell-e EHO-t vonni, avagy nem.

A bérleti díjad úgy állapítsd meg, hogy a 16%-os szja (és ha van EHO, akkor azzal együtt) levonása után maradó nettó összeg jó legyen neked.

A számlát (vagy az azt helyettesítő bizonylatot) úgy kell kitöltened, hogy ráírod a bérleti díj értékét, ráírod a levonandó szja (és eho) értékét, és feltünteted rajta a kifizetendő összeget is.

2012. júl. 27. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Csatlakozom az előttem szólóhoz!
2012. aug. 1. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!