A vagyonszerzési illetéket lehet utólag is csökkenteni?
Vásároltam egy ingatlant pár hete. Gondolom nemsokára megkapom a navtól a levelet, hogy fizessem az illetéket.
A korábbi lakásomat szeretném eladni természetesen, azonban örülnék, ha várhatnék vele még pár hónapot, hogy az eladás utáni SZJA-t ne kelljen fizetnem (letelne az 5 év).
Ha a fizetési felszólítás a NAV-tól korábban érkezik meg, mint hogy el tudnám adni a régi lakást, akkor ugyebár semmiféle kedvezményt nem kapnék a vagyonszerzésiből. utólag lehet valahogy igazolni, hogy hékás közben eladtam egy lakást, így elvileg nem kéne olyan hatalmas összeget fizetnem illeték gyanánt?
Nagyon köszi, ha valaki elmagyarázza, ez hogy működik, mert bevallom én elvesztettem a fonalat.
9-es vagyok!
Gyakorlatban a következőképpen működik:
Ha legkésőbb a lakásvásárlás illetékkiszabásra történő bejelentéséig nyilatkozol, hogy a lakásvásárlást követő 1 éven belül másik lakástulajdonodat értékesíted és kéred, hogy a NAV a cserepótló vétel szabályait alkalmazza az illeték kivetésekor, akkor a NAV a vásárolt lakás forgalmi értékét megállapítja ugyan, viszont az illetékkiszabási eljárást - döntés közlése nélkül – felfüggeszti. Ha megfelelő módon igazolod, hogy azon a bizonyos 1 éven belül a másik lakástulajdonodat eladtad, a NAV a felfüggesztett eljárást – külön döntés meghozatala nélkül – folytatja és a vásárolt, valamint az eladott lakás forgalmi értékének különbözete alapján állapítja meg a fizetendő illeték összegét.
Ha „határidőben” nem jelezted a cserepótló vétel szabályainak figyelembe vételét a NAV felé, és az illetéket már kivetették (jogerőre emelkedett) te pedig be is fizetted azt, de utólag igazolod, hogy 1 éven belül mégis eladtad a lakást és kéred utólag figyelembe venni a cserepótló vétel szabályait (erre régen nem volt lehetőség), akkor a NAV az illetéket kivető határozatát módosítja, felkönyveli a módosítást az adószámládra, ahol az egyenlegben fog jelentkezni a különbözet, mint visszaigényelhető összeg.
Automatikusan nem fogod visszakapni azt, hanem egy bizonyos ATVUT17-es nyomtatványt kell hozzá kitöltened, és benyújtani a NAV-hoz. 30 nap a kiutalás határidő ->
Ha előzetesen (időben) kérted a cserepótló vétel szabályainak figyelembevételét az illeték kivetéséhez (tehát felfüggesztette az eljárását a NAV), de nem tudod igazolni az eladást a lakásvásárlást követő 13. hónap utolsó napjáig, akkor a NAV a vásárolt lakás forgalmi értéke után az alapszabály szerinti illetéket, továbbá pótilletéket szab ki. A pótilletéket az adózás rendjéről szóló törvény szerinti késedelmi pótlék számításával azonos módon kell meghatározni.
Mint láthatod, nem mindegy, hogy az „ügylet” melyik szakaszában „kéred” a cserepótló vétel szabályainak figyelembevételét a NAV-nál.
Illetékkivetés előtt (felfüggesztik az eljárást):
• - Kisebb összegű illetéket kell fizetned, ha valóban teljesítetted a feltételeket.
• - Ha nem teljesítetted a feltételeket, akkor pótilletéket is kell fizetned.
Illetékkivetés után (nincs felfüggesztés, jogerős határozat van, és az illetéket már be is fizetted):
• - Ha teljesítetted a feltételeket, akkor a határozatot módosítják és a különbözet az adószámládon jelenik meg, amit az ATVUT17-es nyomtatványon visszaigényelhetsz.
• - Ha nem teljesítetted, akkor marad minden úgy, ahogy van, semmi nem változik, jelzési/bejelentési kötelezettséged sincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!