Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Eladtam ingatlanom és olcsóbba...

Eladtam ingatlanom és olcsóbbat vettem, kell-e adózni a megmaradt pénzemből..?

Figyelt kérdés

Külterület (zártkert) ingatlant adtam el és lakást vettem belőle. Azt tudom hogy mivel lakóingatlant vettem és zártkertet adtam el, a megvett ingatlan vételá'r 4%-a adót kell kifizetnem.


Vagyonszerzési illetéket nem kell fizetnem az eladás után mert 10+ éve bőven megvolt a zártkerti ingatlanom, így 0%.


Oké, leadózom a 4 százalékot de ha marad még pl. 3 millió tiszta hasznom abból kell-e adóznom...?


Ha igen, mennyit? El lehet-e sunnyogni és nem veszi észre a NAV....?



2022. máj. 29. 15:35
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

10es, a "szerintem" fönt van a nav honlapján is, de biztos ők se tudják jól.

Lakástulajdon vásárlásakor, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző 3 éven belül vagy a vásárlást követő 1 éven belüli eladja, akkor az illeték mértéke a két lakás értékének különbözete után 4%.


Magánszemély lakástulajdon cseréje és vásárlása esetén, ha a másik lakástulajdont a vásárlást megelőző 3 éven belül vagy azt követő 1 éven belül eladja, és a szerzett lakástulajdon forgalmi értéke az elcserélt, eladott lakástulajdon forgalmi értékénél kisebb, akkor nem kell fizetni illetéket .

2022. máj. 31. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Igen, biztosan jól tudja a NAV. Csak értelmezni kell tudni az olvasottakat.


"Lakástulajdon vásárlásakor,..."


"Külterület (zártkert) ingatlant adtam el és lakást vettem belőle."


Cserepótló vétel alapján az "illetékkedvezményre" lakástulajdonok cseréje esetén van lehetőség. A zártkert az éppen nem az.


Illetéktörvény:

"lakástulajdon: lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel. Lakásnak minősül az építési engedély szerint lakóház céljára létesülő építmény is, amennyiben annak készültségi foka a szerkezetkész állapotot (elkészült és ráépített tetőszerkezet) eléri. Ha az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként feltüntetett földrészleten lakóház van, az épületet - a hozzá tartozó kivett területtel együtt - lakástulajdonnak kell tekinteni. Nem minősül lakástulajdonnak a lakóépülethez tartozó földrészleten létesített, a lakás rendeltetésszerű használatához nem szükséges helyiség még akkor sem, ha az a lakóépülettel egybeépült (garázs, műhely, üzlet, gazdasági épület stb.), továbbá az ingatlan-nyilvántartásban lakóházként (lakásként) nyilvántartott olyan épület, amelyet az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően már legalább 5 éve más célra hasznosítanak;"

2022. jún. 1. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!