Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Miért nincsenek Budapesten...

Miért nincsenek Budapesten felhőkarcolók?

Figyelt kérdés

Ez a téma már nagyon sokszor felvetődött.

Azt tudom, hogy Budapest belterületén van bizonyos korlátozás, hogy milyen magasságig lehet építkezni, de szerintem senki nem a Belvárosba akarna felhőkarcolókat, hanem például Észak-Csepelre, Angyalföldre az Árpád hídhoz, esetleg Újbuda külsőbb részeire.

Sokan azért is ellenzik, merthogy nem lennének kihasználva.

De akkor Prágában, Varsóban, sőt, még Pozsonyban is miért épül egyre több felhőkarcoló?

Azok a városok sem jelentősebbek Budapestnél.


2012. júl. 18. 11:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
73%

Az első felhőkarcolók az Amerikai Egyesült Államokban épültek, s azért mert irgalmatlan magas telekárak vannak. Egy akkora országban, amelynek területe igen jelentős részben lakatlan, bőven lenne hely vízszintesen is építkezni. A felhőkarcoló egyetlen előnye a kis alapterület. Itt nagyjából végét is ér. Az említett európai városokban milyen magas épületek vannak. Pozsonyban régen jártam, akkor még nem volt. Prágában két éve, de ott is csak néhány magas épületet láttam, legfeljebb talán húsz emeletest. Lehet, van magasabb is, nem jártam be az egész várost. Münchenben is vannak magas épületek, de az sem érhető az USA-beli vagy japán toronyházakhoz.

Nekem nem hiányoznak.

2012. júl. 18. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
87%
Valaki lehúzta a választ, mert nyilván hibás. De akkor miért nem javította ki? Miért nem írt jobbat? Ez így nem segíti sem a kérdezőt, sem engem, sem a többi olvasót.
2012. júl. 18. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Rendeletben meg van tiltva, hogy egy bizonyos magasságnál magasabb épületeket építsenek. Annyi kivétel van, hogy ahol már volt a rendelet meghozatala előtt magasabb épület, ott lehet építeni maximum a korábban megépülttel egyenlő magasságú épületet. Ezért van a legtöbb ilyen toronyház az Árpád-hídnál, mert ott volt OEP és a Nyugdíjfolyósító toronyháza (nem tudom, hogy konkrétan a hivatalokhoz tartozik-e, vagy csak egybe van építve, és valami tök más dolog van benne), így ott a közelben lehetett kicsit magasabb épületeket építeni.
2012. júl. 18. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Ez részben magyarázat lehet, de a kérdező szerintem a tiltás okát is szeretné tudni. A te válaszodban, ha nem is szerepel, de kiolvasható belőle, hogy városképi megfontolás lehet a tiltás publikált indoka. De miért zavar ez minket, s miért nem zavar másokat?
2012. júl. 18. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
82%

"Miért nincsenek Budapesten felhőkarcolók?"


Vannak, pont az általad említett egyik helyen, az Árpád-hídnál, ha azokat annak nevezzük.



Egyébként: Prágában amikor ott jártam, én nem emlékszem, hogy épültek volna. Valószínűleg ott is többre becsülik a történelmi óvárost annál, hogysem ilyen rondaságokkal elcsúfítsák.


Pozsonyban hallottam, hogy mindenféle fantasztikumot építenek, de az az érzésem, hogy ez náluk leginkább arcoskodás és kompenzáció (megmutatják, hogy ők, ez a kis és fiatal nemzet máris milyen szupermodernek).



Nem hiszem, hogy itt amúgy lenne létjogosultsága. Irodaházak így is vannak, és rengeteg áll üresen. Hihetőnek érzem azt a magyarázatot, amit az egyik válaszíró írt, hogy a telekárak a felhőkarcolók okai. Nyilván van presztizsértéke is, de egy olyan városban, aminek olyan parlamentje van, mint a mienk, nem hinném, hogy van ilyesmire szükség. Elhiszem, hogy New Yorkban, ahol nincsenek történelmi épületek, jól mutatnak. Itt csak elrondítanák a látképet.

2013. dec. 17. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Mint már írtam, senki nem úgy gondolja, hogy a Belvárosba kellene felhőkarcolókat építeni, úgyhogy nem értem, miért kell azon lovagolni, hogy elcsúfítaná a városképet.

Ott van például Bécs; gyönyörű a történelmi városmagja a Donaukanal mentén, ellenben ha kimetrózunk pár megállónyit, Kaisermühlenig, ott egy valóságos felhőkarcoló-negyed épült ki, s nem hogy elcsúfítaná a városképet, inkább feldobja azt:

[link]


Budapestre kivetítve szerintem Észak-Csepel tökéletes helyszín lenne:

[link]

A kép a Gellért-hegyről készült, s a középen látható zöld, kihasználatlan helyen igazán jól mutatna szerintem néhány felhőkarcoló (persze nem New York-méretűek).

Szerintem egyrészt presztízst jelentene a városnak, másrészt az egyébként periférikus Csepelt bekapcsolná a fővárosba ez a projekt.

2013. dec. 17. 11:24
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

A bécsi képről annyit, hogy én kétszer is voltam a képen a felhőkarcolók előtt látható Dunay-toronyban (Donauturm), és már akkor is furcsálltam, hogy minden átmenet nélkül ott van egy felhőkarcoló-negyed. Persze, az a külvárosi rész egyébként is "modernebb".



Csepelen lehet, hogy tényleg lehetne belőle valami, bár azt továbbra sem teljesen értem, miért lenne jó. Pénzügyi központnak? Amúgy nekem mindegy, hogy merre épülnek a felhőkarcolók, csak legyenek tőlem messze. Az az érdekes, hogy egy "kimagasló" épület Bp.-n pl a Nagyvárad téri SOTE Elméleti Tömb, ami amúgy annyira nem kimondottan magas, mégis annyira kitűnik az alacsonyabb épületek közül, hogy a város másik végéből is kitűnően lehet látni.

2013. dec. 17. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
46%

> A felhőkarcoló egyetlen előnye a kis alapterület.


Ha egy adott mennyiségű embert le akarsz telepíteni valahol és azt vizsgálod hogy mennyi energia kell ahhoz hogy a közértbe, munkahelyre satöbbi eljussanak akkor a felhőkarcoló nyer mert a legenergiahatékonyabb közlekedési eszköz (messze) az ellensúlyos felvonó.

2013. dec. 17. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Szegény varsóiaknak nincs is történelmi belvárosuk. Az a kicsi, ami van, az is csak rekonstruáció, mivel a németek anno szó szerint a földdel tették egyenlővé a várost. Ráadásul ezután jött a kommunizmusm és a szocreál építészet, így nagyon elcsúfult a város. Szerintem a lengyelek sokkal jobban örülnének egy nagy, történelmi belvárosnak, mint egy modern, jellegtelen, szürke épületekkel teli városnak, még ha ezt tisztábban és olcsóbban is fenn lehet tartani. Itt van néhány kép a városról: [link] (Ui: a hibákért bocs, telefonról vagyok)
2013. dec. 17. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
25%

Akkor feldobom ezt a fél éves témát :)


Hallottam arról, hogy régebben tárgyaltak a magasságtörvény megváltoztatásáról, sőt még azt is olvastam valahol régebben, hogy egy építész cég kapott felkérést toronyház építésére. Hogyha van erre igény, akkor miért nem téma egyáltalán a magasságtörvény módosítása?

2014. júl. 1. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!