Első utazás , hogy a legbiztonságosabb a pénz tárolás ?
Én euróban/dollárban annyi pénzt mindenképp szoktam vinni vész esetére, amivel kb. el lehet vegetálni a nyaralás alatt, a rendes költőpénz pedig általában a kártyán van.
Ez persze inkább az EU-n belül érvényes, Mexikóban például inkább csak az éppen szükséges kp-t hordtam magamnál, és az ATM-eket sem volt kedvem használni a gépfegyveres rendőrök között 😀
Ami még fontos lehet, hogy a borravalóra szoktam magamnál tartani némi aprót, ez országtól független.
A pénz nagy része (+a bankkártya) fele-fele arányban nálam és a férjemnél szokott utazni a kézipoggyászban, a tartalákot szoktam a feladott bőröndbe tenni.
A reptér egy bekamerázott, ellenőrzött terület, ahol nyilvántartják, hogy mikor ki megy be, ki mikor jön ki. Repjegy nélkül eleve be sem mehet akárki csak úgy. Zsebtolvajok ilyen helyen nem nagyon dolgoznak, mert nekik túl nagy a lebukás esélye. A reptéren nincs igazán mitől tartanod, csak magára ne hagyd a cuccaidat - azt sem annyira a lopás miatt, hanem mert terror veszély miatt bomba gyanúsnak tekinthetik.
Persze az utasok közt is támadhat bárkinek egy ötlete, hogy lopjon és az alkalom szüli a tolvajt. Jobb nem alkalmat adni rá.
Érdemes már eleve üres zsebekkel indulni a reptérre. Amit amúgy a zsebeidben tartanál érdemes előre egy zacskóba vagy kisebb táskába, pl. övtáskába összekészíteni. Így nem egy csomó apró holmit teszel ki a biztonsági átvizsgálásnál, amik közül valamit sokkal könnyebb véletlenül ott hagyni, hanem csak ezt az egy összekészített kis csomagot kell kitenned és egyben el tudod venni a tálcáról, ha végeztél. Amikor kabáttal utazol legegyszerűbb lehet mindent a kabát zsebébe tenni, így külön táska sem kell - de nyáron ez kevésbé aktuális, hacsak nem hidegebb helyre utazol.
Forintot felesleges külföldre vinni. Alapból nem fogadják el a legtöbb helyen, mivel nekik nem értékes (bár fizettem már forinttal svájci magyar étteremben, mert a tulaj szokott haza járni, ezért neki jól jön a forint). Általában külföldön rosszabb árfolyamon váltják, mint itthon és sok helyen eleve nem is foglalkoznak forint váltással, mert nem gyakori valuta náluk.
Ha indulás előtt a reptéren még veszel valamit, taxizol, parkolsz, poggyászt fóliáztatsz, eszel, iszol, vásárolsz a duty free shopokban, akkor arra érdemes forinttal készülni, de egyszerűbb mindent bankkártyával intézni.
Én külföldön is mindenhol kártyával szoktam fizetni. Az utóbbi idők utazásainál egyáltalán nem költöttem semmi KP-t. Egyik alkalommal már azért fizettünk mindenhol KP-vel, hogy ha már átváltottuk, ne maradjon meg.
Azért érdemes némi KP-t vinni magaddal, hogy ha belefutsz egy olyan árusba, akinél nem tudsz kártyával fizetni, vagy nem működik valamiért a terminál, netán a te kártyáddal van gond, akkor se legyél túl nagy gondban.
Kimondottan veszélyes helyeken általában tanácsolni is szokták, hogy mindenképp legyen nálad valamennyi készpénz, hogy ha fegyveresek kirabolnak, "meg tudd venni" az életed, inkább azt vigyék, mint megöljenek. Szerencsére a legtöbb fejlett országban ilyesmitől nem kell tartani.
Utazásnál inkább az utcákon, főleg nagytömegben, helyi közlekedésnél vagy kitéve tolvajoknak.
Érdemes a pénzt, telefont minél nehezebben hozzáférhető helyen tartani, lehetőleg ruházat alatt, takarva. Egy oldal/hátsó/kabátzsebbe, pláne egy táska zsebébe sokkal könnyebben be tudnak nyúlni anélkül, hogy észre vedd, mint egy a testedhez feszülő, pláne ruházatod alatti belső zsebbe.
Nagyon sokan farzsebbe, ingzsebbe teszik a telefont/pénztárcát, ami sokszor még ki is lóg a zsebből. A tolvajok ugranak az ilyesmire, mert könnyű célpont. A nagy tömegben kirántják a zsebedből, esetleg miközben neked mennek, vagy fellöknek és amíg te a lökésre, meg a bocsánatkérésre figyelsz, addig sem keresed a telefonod/pénztárcád. Mire észreveszed, hogy eltűnt, már késő.
Sokan eleve a telefon tokjába teszik a kártyájukat, pénzüket. Ez praktikusnak tűnik, mert így minden fontos érték egy helyen van, elég csak arra az egyre figyelni. Viszont ha a telefonod elhagyod, vagy ellopják, akkor minden más értéked is megy vele.
Ma már a legtöbb telefonnal sőt okos órával is lehet intézni kártyás fizetéseket, ezt érdemes beállítani a készülékeken, így a fizikai kártyádat nem kell elővenned fizetésnél és a tolvajok sem tudják kifigyelni, hogy honnan veszed elő és hova teszed vissza a kártyát, hogy aztán ellopják.
Viszont arra érdemes figyelni, hogy lehetőleg a telefon ujjlenyomattal vagy arcfelismeréssel azonosítson, ne kóddal, mert ha a kódot beírod minden fizetésnél, akkor nagyon könnyű kifigyelni és ha ellopják a telefonod, miután már tudják a kódodat, akkor nem csak a pénzedhez férnek hozzá, hanem minden más adatodhoz is. Ráadásul, ha ellopják a telefonod, akkor te a legtöbb dolgodhoz nem fogsz hozzáférni. Érdemes azt is észben tartani, hogy az online szolgáltatások kettős azonosításai is mind a telefonodra küldik a belépési üzeneteket, ha ellopták a telefonod, akkor nem kapod meg a hitelesítő kódokat, nem tudsz majd belépni se emailbe, se közösségi oldalakra, mindentől el leszel vágva. Érdemes ilyen esetekre is felkészülni egy vészmegoldással. Legyen pl. egy olyan email címed, amit nem sok mindenre használsz, de tudod a jelszavát és nincs kettős hitelesítés rajta, vagyis SMS kód nélkül is be tudsz lépni.
Mindenképp érdemes a fontos telefonszámokat vagy megjegyezni, vagy papíron is magaddal vinni. Néhány kiemelt barát, rokon száma, akik segíthetnek, ha baj van. Bankod és kártyáid számai, hogy le tudd tiltatni őket, ha ellopják. Útlevél szám, útlevélről másolat, stb.
Érdemes egy papíron magadnál tartani a vészhelyzeti kontaktok elérhetőségeit is. Nem árt a telefonban is megadni ezeket - nem a telefonkönyvbe így elmentve, mint néhány körlevél hirdeti. Minden okostelefon rendszerében van Emergency contact info, ha ezeket megadod, akkor lezárt telefonból is elő lehet hívni - én kaptam már úgy vissza elhagyott telefont, hogy ennek köszönhetően tudtak elérni. De a telefon lemerülhet, beázhat, tönkremehet. Érdemes papíron (akár laminálva) magunknál tartani a vészhelyzeti kapcsolat tartók elérhetőségét - különösen külföldön.
Klasszikus tanács a magunkkal vitt KP-re, hogy érdemes egy nagy címlet (mondjuk €100) helyett több kisebb címletben vinni a pénzt. Már csak azért is, hogy kevésbé számolhasd el az összeget és kevésbé tudjanak átverni a visszaadásnál. Azt is szokás tanácsolni, hogy minél több helyre tedd megbontva a pénzed. Egy kicsi legyen a pénztárcádban, egy kicsi az útleveledben, egy kicsi egy másik zsebben, egy kicsi a táskádban, egy kicsi a kabátodban, stb. Így ha esetleg egyik helyről eltűnik valamennyi, akkor is mindig van másik helyen tartalékod. Mondjuk ezzel valamennyire meg is könnyíted a tolvajok dolgát, mert ha mindenhol tartasz pénzt, akkor bárhol keresik, nagyobb eséllyel fognak is találni belőle.
Sok táskának vannak zárható, akár rejtettebb zsebei, hogy minél nehezebben lehessen hozzáférni, érdemes lehet ilyen helyre tenni. Tudok olyan alsógatyáról is, aminek van egy kis zsebe vésztartalék KP-nak. Ez már talán túlzás lehet. Lehet kapni (többek közt Decathlonban is) olyan övet is, amiben van egy zseb a KP elrejtéséhez. Árulnak kis helyigényű, ruha alatt könnyen elférő erszényt, amiben a testedhez közel tudod tartani a pénzt, kártyákat. Veszélyes 3-ik világ beli helyeken akár olyat is tanácsolnak, hogy alsógatyába/zoknidba/cipődbe rejtsd a pénzt, de a legtöbb helyen ez felesleges.
Kártyából mindenképp érdemes lehet több félét vinni, odafigyelni, hogy a beállításaik engedjék a külföldi használatot, a napi limit elég legyen a tervezett vásárlásokra. Különösen a nagy értékű tranzakciók képesek meglepetést okozni vele, hogy limitbe ütköznek: szálloda, autó bérlés, stb.
Arra mindig figyelj, hogy a külföldi terminál ne váltsa forintra az összeget, hanem a helyi pénznemben terhelje a kártyád, majd a bankod vált.
Érdemes a bankod kártyája helyett inkább egy Curve, Revolut, Wise kártyát használni, mert ezek jobb árfolyamon váltanak, mint a saját bankod. De azért nem árt, ha nálad van a bankod kártyája is, mert ha a másik nem működik, vagy ellopják, még a rosszabb árfolyammal is jobban járhatsz, mint ha nincs nálad kártya. Végszükség esetén érdemes csak alkalmazni, de ha megszorulsz, a bankkártyával akár készpénzt is tudsz felvenni. Ez mindig költségesebb, mint a kártyás fizetés, de szükség megoldásnak jó lehet ez is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!