Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Akik a 90-es években voltak...

Akik a 90-es években voltak gyerekek, Ti hogyan ünnepeltétek a karácsonyt és mi az, amit a mai napig megtartottatok belőle?

Figyelt kérdés

Karácsonykor mi pl. kiscsaládban ünnepeltünk, így sosem volt rohanás egyik helyről a másikra, 3 napig minden belassult, olyan volt, mintha egy másik, idilli kis dimenzióba kerültünk volna.


24-én közösen sütögettünk a testvéreimmel és anyummal, délután közösen feldíszítettük a házat és a fát, közben végig szóltak a magyar nyelvű karácsonyi zenék, dalok (kazetta). Este apuval bementünk a szobába karácsonyi filmet nézni, s lám, mire kijöttünk, a Jézuska berakta (a korábban neki írt levelünk alapján beszerzett) az ajándékokat a fa alá. Tesóimmal énekeltünk a szüleinknek és közösen bontogattuk az ajándékainkat. Társasoztunk, kirakósoztunk, olvastunk, kimentünk hógolyózni, hókunyhót építeni, csillagszórózni.


25-26-án is végig együtt voltunk, játszottunk, társasoztunk, barkácsoltunk, filmeztünk, havaztunk, finomakat ettünk. A töltött káposzta, illetve lilahagymás krumplisaláta rántott csirkemellel sosem maradhatott ki, sütinek pedig bejgli (mákos, mákos-meggyes, diós), hókifli, kókuszgolyó, linzer, sajtos pogácsa és mirinda szelet volt általában.


Két ünnep közt aztán mindig leutaztunk a mamámékhoz pár napra. Békés, boldog, mesebeli karácsonyunk volt.


Amikor a szüleim elváltak, nyilván szétesett minden, hiába állítottam fát, sütöttem, elmaradt minden más, apu is inkább a szobájába zákózott, egymagam nem tudtam visszahozni a régi hangulatot. Sivár, társaságban is magányos (kötelező körök a szülőkkel külön, elköltözött tesókkal külön) karácsonyok jöttek.


Amikor a férjemet megismertem, végre újra el tudott tölteni a karácsonyi hangulat. Kiélni, átélni viszont nem tudtam, mivel karácsony minden napján különböző rokonokhoz voltunk hivatalosak, vigigrohantuk az ünnepeket. Idén végre saját házba költözünk, úton van a baba is, úgyhogy a rohangászás most nem opció (szerencsére). Szeretnénk hagyományt teremteni, megteremteni a saját karácsonyunkat.


Azt tervezzük, hogy 24-25-én csak kiscsalád leszünk, úgy, mint gyermekkoromban (meg az övében is) - idén csak mi ketten, később aztán már a gyerekek is. 25-én az egyik, 26-án a másik oldalt várjuk szeretettel vendégségbe.


Szeretnénk visszahozni mindent, amit csak tudunk a gyermekkorunkból (a havat sajnos nem tudjuk), illetve beemelni olyan elemeket, amik bár nekünk nem voltak, de nagyon tetszenek. Pl. a most vásárolt házban kandalló is lesz - nyilván innentől kezdve elengedhetetlen része lesz a karácsonynak. :)


Nálatok hogyan zajlottak az ünnepek gyermekkorotokban? Mi az, ami nosztalgiával tölt el? Mi az, ami a mai rohanó világunkban már alig lelhető fel? Hogyan változott meg a karácsonyotok és mi az, amit visszavágytok?



szept. 25. 22:59
 1/7 anonim ***** válasza:
86%

Nem igazán volt karácsonyunk.

Szegények voltunk.

Anya, apa is betegek voltak.

Ajandekunk sosem volt, fánk is ritkán.

Örültünk, ha ettünk.

Csoda, hogy túl éltem a gyerek korom.

Volt amikor teát vacsoráztam.

szept. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Biztos ki fognak alakulni a saját karácsonyi szokásaink, de nem szeretnék görcsösen ragaszkodni a gyerekkori karácsonyaimhoz, mert úgysem attól lesz jó, ha azt másolom.

Inkább csak annyi lenne a célom, hogy a kisfiamnak is olyan varázslatos hangulata legyen olyankor, mint nekem volt. De mivel nem biztos, hogy neki ugyanaz tetszene, illetve sokat változott azóta a világ, így én egyelőre csak sodródom az árral, és figyelem, hogy mire hogy reagál, ami jól sül el, azt megtartom 😀

szept. 26. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
47%

Utáltam a karácsonyokat, és minden évben alig vártam, hogy január 2 vagy 3 legyen, és lehessen végre visszamenni a normális kerékvágásba.

A karácsony előtti minden év szeptemberétől ment a mártírkodás, hogy milyen nehéz kitalálni, hogy ki mit kapjon. Aztán a régi, használatlan és használhatatlan ajándékok kiásása a szekrény mélyéről, és továbbajándékozási (vagy visszaajándékozási) céllal becsomagolás, felcímkézés. Majd azon mártírkodás, hogy milyen sokba fog kerülni, hogy a fennmaradó személyeknek és gyerekeknek mit kellene venni, nagyjából ugyanakkora értékkel (kb 40-es létszámról beszélünk, anyám, apám testvérei és házastársai, plusz gyerekei, plusz az én négy nagyszülőm). A karácsony előtti 1-2 hét megint anyám mártírkodásával telt (hogy neki mennyit kell dolgoznia, hogy legyen rendes bejgli meg minden karácsonyi étel, meg legyen kitakarítva is (akkor még minden évben volt hó, és én mindig a hólapátolást választottam, mert azt nem lehetett abbahagyni, mert reggelre majdnem mindig újra esett, és addig sem kellett őt hallgatnom). Aztán december 24-től január 1-ig minden napra valami program, vagy mi mentünk azokhoz, akikről egész évben azt hallgattam, hogy mennyire utáljuk őket, mert koszosak/lusták/alkoholisták/stb., vagy ők jöttek hozzánk. Naponta cserélődő rokonok és helyszinek. Képmutatás, szeretjük egymást, milyen kár, hogy csak egyszer egy évben találkozunk, és hasonló boldogságos dolgok, miközben megkaptuk a 286. pár ronda karácsonyi zoknit, vagy a 26. pulóvert, vagy az 52. sapkát, és amiket soha életünkben nem hordtunk, de pár év múlva odaajándékoztuk az éppen belenövő unokatestvéreknek, akik éppolyan "boldogok" voltak vele, mint annakidejen mi. Dec 31-én kötelező berúgás azokkal, akiket azért utálunk egész évben mert alkoholisták, január elsején józanodás, és végre másodikán, ha esetleg nem is volt suli, de legalább senki sem jött és mi sem mentünk sehova.

Az én válaszom a mai napig az a "várod a karácsonyt?" - kérdésre, hogy nem, nem várom. Pedig ez nem a 90-es években volt, hanem jóval előtte. De hiába telt el sok évtized, nem tudom elfelejteni a régi rossz emlékeket. Nem emlékszem olyan karácsonyra, ami szép lett volna. A párom szerencsére hasonlóan érez, hasonló gyerekkora miatt. El szoktunk utazni, vagy síelni, vagy valami meleg országba napozni. Egymást sem ajándékozzuk kifejezetten karácsonyi ajándékkal, viszont egész évben ajándékozzuk egymást, csak úgy, csak azért, mert tudjuk hogy a másik örülni fog annak, amit veszünk vagy készítünk neki akkor, bármilyen indok nélkül.

Szerencsére a megmaradt rokonok, akikkel úgy-ahogy tartjuk a kapcsolatot néha telefonon, ők is örülnek, hogy nem kell azon aggódni hogy mi a fenét vegyenek nekünk vagy mi nekik, és egy vagyonba sem kerül egymás vendégül látása és megajándékozása. A gyerekkorom rokonai pedig elkoptak, vagy meghaltak, az ő gyerekeik valószínűleg ugyanúgy utáltak minket, ahogy mi utáltuk őket.

szept. 26. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szüleim elváltak.

Apukámmal maradtam kizárólagos felügyeleti jogon. Anyukám egy ideig még keresett majd lelépett egy gazdag pasival külföldre, neki a családja sem keresett soha.

Apukám egy kórházban dolgozott/dolgozik elég magas beosztásban. Állandóan csörgött a telefon, folyton be kell ugrania valamiért.

Karácsonyfát behozta és én egyedül díszítettem. Étel otthon soha semmi extra nem volt, Karácsony másnapján a mamáéknál volt töltött káposzta, rántott husi és az én személyes kedvencem hatlapos süti.

Annyira nem volt nagy dolog a karácsony nekem

szept. 26. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
75%

Agybaj volt az egész 3 nap :D

24-én mentünk ebédre mamámékhoz, este otthon voltunk hármasban szüleimmel.

Aztán 25-26 mentünk egyik mamámékhoz, másik mamámékhoz, nagynénémékhez, és ők is mind jöttek hozzánk, nem volt 2 nyugodt perc. Néha apum nagybátyjáékkal is vendégeskedtünk egymásnál, de velük nem minden évben. Kisgyerekként nem lett volna rossz muri, ha nem lett volna minden felnőtt a családban sík ideg. :D


Most felnőttként valamennyire hasonló, 24-én ebédre megyünk párom szüleihez, utána elutazunk a szüleimhez, még aznap beugrunk mamáékhoz (akiknél régen családi ebéd volt aznap - sajnos a másik mamám azóta elhunyt (azt a papám soha nem is ismertem) szóval ők már kimaradnak), aztán hazamegyünk és négyesben elvagyunk, másnap átmegyünk a nagynénémékhez, és vagy 25-e este vagy 26-án reggel hazautazunk, 26 délután megyünk párom tesójáékhoz.


Őszintén szólva utálom az egészet. :D

Hogy akkor miért nem mondunk nemet? Mert alapvetően minden felsorolt rokonnal jóban vagyunk és szeretjük egymást, maga az együtt töltött idő tök kellemes, így nem akarunk nemet mondani, de már beszéltük hogy ha jövőre összeházasodunk akkor utána bevezetjük új saját családi hagyománynak, hogy elutazunk valahova messzire az ünnepekre, hogy végre nyugis legyen. Rohadt fárasztó ez a sok utazgatás, eleve nem is laknak nagyon közel egymáshoz a rokonok úgyhogy több órát töltünk autóban, hiába kellemes az összejövetel ha közben az órát kell nézni, hogy mikor kell indulnunk a következő helyszínre..... pláne ha rossz idő van és havazik, akkor csak még több idő és még nagyobb stressz. Nagyon nem szeretem.

szept. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A szüleim még kiskoromban elváltak, 4-5 éves koromban es apám nem is tartotta utana velünk a kapcsplatot, szóval ő nem volt képben. De amig ott volt, meg utána is kb. 10 éves koromig mindig nálunk volt tartva a Szenteste nagycsaládosan, jöttek a nagyszülők, anyám testvérei az unokatestvéreim. Ez nekem hatalmas élmény volt, hogy sokan voltunk, nagy családi vacsora, szerettem készülődni is, reggeltől főztünk stb.


A karacsonyfát anyám éjszaka díszítette fel, én sokáig elhittem, hogy azt a Jézuska hozta, reggel ott volt az ajándékokkal együtt, mikor felkeltünk.


A tv-ben egész nap karácsonyi filmek, mesék mentek.


Ezek voltak a szép dolgok, a hangulat, amire ma is szívesen emlékszem vissza. A negatív oldala a dolognak, hogy amúgy tök csórók voltunk, így mindig csak ruhát meg ilyesmit kaptunk, és anyam egyebként évről évre megkeseredettebb lett a sz*r élete miatt, így mire 10-11 lettem, már arról szólt a karácsony, hogy egész nap ordít, senki nem szól a másikhoz, valamiért ezek a nagycsaládi karácsonyok is befejeződtek nálunk, de mivel így szűkkörűen rossz volt a hangulat, kb. mindenki a szobajában ülz és kész.


Felnőttként nem is tartom a kapcsolatot anyámmal és a testvéreimmel, annyira eldurvult a kapcsolat, viszont a karácsonyok most már nálunk vannak, a férjemmel közös házban, anyósomék jönnek és sógornőmék 2 gyerekkel (nekünk is van kettő gyerek). A ferjem nagymamája is szokott jönni.


A férjem is így nőtt fel, én is, szóval nekünk alapvetően jobb ez, hogy sokan vagyunk Szenteste, gyerekek előtt töltöttük kettesben is, nem volt olyan, na. Amúgy nincs rohanás, valamelyik nap még benézünk a férjem rokonaihoz egy ebedre, és ennyi.


Amit még megtartottam a nagycsaládos karácsonyon kívül, az, hogy mi is éjjel díszítjük a fát, a gyerekek meg csak reggel látják, még kicsi, csoda nekik. Amugy mi nem vagyunk az az idegbeteg, főzésen veszekedős család, nálunk békésen telik a karacsony.

szept. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szinte mindent ugyanúgy csinálunk. Nálunk hagyományosan 24-én délután-este van fadíszítés, este 6 körül ajándékbontás, majd vacsora. Mindig ugyanazt esszük. Gyerekkoromban sem mentünk rokonokhoz, mert nem nagyon tartjuk a kapcsolatot a távolabbi családdal. Csak nagyszüleimmel és szüleimmel karácsonyoztam gyerekként is. Most szüleimmel és párommal. Nagyszüleim már nem élnek, illetve párom szülei se, szóval ő csatlakozik hozzánk.
okt. 3. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!