Hogyan kell bebizonyítani a Pauli-elvet?
Rossz a kérdés. Egy elv általában a természet valamilyen jellegzetességére, szerveződési sajátosságára utal, és nem egy bizonyítandó állítást fogalmaz meg. Kivételt ez alól legfeljebb csak olyan elvek képeznek, amelyek később egy általánosabb érvényű leírás speciális eseteként fogalmazódnak meg. Ilyen pl. a Fermat-elv, amely a hullámoptikának a geometriai optikai határesetére levezethető elv. Bár ekkor is kétséges, hogy akkor most ezzel bizonyítottunk-e bármit is, hiszen csak egy általánosabb elvre vezettünk vissza valamit.
Azonban az olyan jellegű dolgok, mint az energiaminimumra való törekvés elve, a legkisebb hatás elve vagy a Pauli-elv mind olyan általános tapasztalatot fogalmaznak meg, amelyeket nem lehet elméletileg bizonyítani, csak gyakorlati szempontból alátámasztani. Ahogy a természeti törvényeket is.
A Pauli-elv a fermionok statisztikájára jellemző tulajdonság, és ugyanúgy el kell fogadnunk a létezését, mint azt, hogy bozonokra viszont nem érvényes.
Mármint nekünk elmondták órán a bizonyítását.
Be lehet azt bizonyítani
A Pauli-elv azért elv, és nem tétel, mert nem bizonyítandó.
Ez egy felismerés, azaz a tapasztalatokból leszűrt működési elv. A Pauli-elv alapján jön létre maga a periódusos rendszer. És számos kísérlet "gyökere" ez az elv, azaz mondhatjuk, hogy ezek a kísérletek igazolják.
Hacsak nem a Schrödinger-egyenletből kihozható, de az meg nem pár sor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!