Megjegyezzük, hogy tiszta gördülés esetén a tapadási súrlódás nem végez munkát, és nem azonos a gördülési ellenállással. Ez miért van pontosan?
"A tiszta gördülést egy olyan ideális esetben, ahol az egyenletesen gördülő kerékre nem hat semmiféle vízszintes erő, mégis mi okozza fizikailag?"
Megint nem értem hogy mi a fenét kérdezel.
A függőleges erők kiejtik egymást. Mg = F_ny
Vízszintes erők meg nincsenek.
Mi ezzel a baj? Nem hatnak rá külső erők nettóban, csak simán forog a tengelye körül és halad előre.
A vitába nem szeretnék beszállni, csak pár apróságot tennék hozzá, ami esetleg pár vitás kérdést is megold.
Tapadási súrlódás sosem végez munkát, mert az erőhöz nem tartozik elmozdulás.
Magára a tapadási súrlódásból származó erőre nem lenne szükség a tiszta gördüléshez, ha nem létezne tengelysúrlódás, illetve nem lenne a gördülő testnek gyorsulás-lassulás esetén tehetetlenségi nyomatéka.
Ahhoz, hogy tiszta gördülésünk legyen csúszás nélkül, szükség van a tapadási súrlódásra, de az munkát nem végez.
Ha meg már van megcsúszás, akkor mozgási súrlódás van.
Na ANNAK már lehet munkája.
"Vicces kérdés. Nem "külső" oka van, hanem ez egy természetes mozgása egy rendszernek. Megforgatsz egy labdát, az űrben, és eldobod, akkor az idők végeztéig forogni és haladni fog. Ugyanígy az elgurított hengerre is. (Ha úgy gurítanád, akkor a súrlódás _forgatja be_, de utána már nem csinál vele semmit.)"
Igen az űrben értem a természetes mozgást. A tisztán gördülő henger azonban nem egészen olyan egszerű számomra. A kérdés, hogy a gördülést mi biztosítja. Azt mondod, hogy nem kell hozzá erőhatás, hanem ez egy természetes mozgás. Hagyjok most a felgyorsítást, tegyük fel, hogy a TKP-nak adok egy sebességet és a tiszta gördülés feltételével megegyező szögsebességet a hengernek és szépen a talajra engedem. Ekkor mondhatjuk, hogy a mozgás megmarad, mert épp úgy indítottam el, és ehez a talajnak semmit nem kell tennie. De ez mégsem igaz, mert ha a talaj és a súrlódás más lenne, akkor nem ez lenne a természetes mozgás. Ha például jó olajos lenne, akkor nem tudna tisztán gördülni, tehát a tisztán gördüléshez nem elég, hogy a megfelelő szögsebességgel indítsam, hanem kell az anyagnak egy tulajdonsága is, de az anyagnak egy tulajdonságát csakis erők útján tudja kifejteni, hiszen távolhatás nincsen, és ha nem lenne semmilyen erőnek szerepe ebben, akkor a kerék nem tudna a talaj anyagáról. A merőleges kényszererő pedig itt most nem számít, az mindkét esetben ugyanakkora.
#32: „Tapadási súrlódás sosem végez munkát, mert az erőhöz nem tartozik elmozdulás.”
Ellenpélda: autó vízszintesen gyorsul.
"Ellenpélda: autó vízszintesen gyorsul."
Trükkös, trükkös.
:D
Értelmezés kérdése.
De szerintem ez így sántít.
ja, ink azt kérdezem hogy miért végez a surlodás munkát az autón? legyen a rendszerünk az autó, ennek a motorja csinál mozgási energiát a kémiaibol.
A külső rendszernek (i.e. föld) nem kell bevinni energiát, i.e. a föld nem végez munkát az autón.
most igy hirtelenjében wadmalacnak adnék igazat.
és amugy miért W-vel van a wadmalac? :D :D :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!