Hogyan lehetséges, hogy antianyag és anyag találkozásánál keletkezett fény tömege (nyugalmi állapotban) nulla, hogyha egyszer az elektromos kisugárzás megtörténik, de oka nincsen, mert a változás csak az anyag és az antianyag számára közvetlen?
Nem igazán értelek: ha egy részecskepár találkozik, azoknak van egy tömege. A keletkezett fotonoknak a tömege ugyanannyi. Az, hogy a fotonnak a nyugalmi tömege nulla, itt nem sokat számít: hiszen ezek a fotonok fénysebességgel mozognak.
Azt viszont, hogy itt pontosan mi történik, egyelőre még nem tudjuk. Nem tudjuk, pontosan mi történik attól a pillanattól, hogy a két részecske összeér - addig, míg a két foton szétválik. Ez alatt a rendkívül rövid idő alatt még nem tudjuk, milyen változásokon megy keresztül a bennük lévő anyag.
Sőt: össze lehet rakni olyan készüléket, amelyben a két foton csatolásban marad km-eken keresztül. Ehhez csak az kell, hogy közben ne legyen számottevő kölcsönhatás mással.
Ebben az esetben VÉGIG nem tudjuk, hogy mi történik a fotonokkal - csak akkor tudunk meg bármit is, mikor az egyik fotont kirángatjuk ebből az állapotból és valamit megmérünk rajta. Ebben az esetben viszont a másik foton is AZONNAL egy meghatározott állapotba kerül.
Addig, amíg ezt a pár km-t lefutották, a fotonok nem részecskék és nem hullámok - hanem az anyagnak valamilyen másik állapota, amelyet jelenleg még nem ismerünk. Valószínűleg ez az az állapot, amikor az anyagra semmilyen kötöttség nem hat. Olyasféle, mint pl. a víznél: ha van egy teknő, akkor a vízből egy tó lesz. Ha van egy lejtő, akkor folyó lesz. Ha egyik sincs - na, az a szabad víz. Olyankor a víz azt csinál, és olyan az alakja, amit ő akar.
azt allitottam h van tomege. nyugalmi allapotban. mozgas kozben, fenysebessegnel veszti el a tomeget, ami energiava alakul. egyfajta antimeterializacio, valoban az anyagnak egy kvazi-ismeretlen formaja. csakh foton nyugalmi allapotban rendkivuli korulmenyek kozott letezhet, extrem gravitacios gyorsulasnal (pl fekete lyuk). szal nincs nyugvo foton, tehat nincs allando tomeggel rendelkezo foton - ebbol az jon le h a foton nyugalmi tomege nulla, de mozgasban levo tomege is. tehat a foton energiat kozvetit, szintiszta energiat, ami anyag-antianyag utkozesekor keletkezik - mintha szupereros gammasugarzas lenne egyetlen szubatomi reszecskemodulba zarva. de ott van az elektron is pl-nak. majdnem c-vel mozog, majdem! ez a lenyeg. energiat kozvetit, de megmarad egy paranyi tomege, amit gyakorlatilag ki is szoktak zarni mindenhonnan, annyira csekely.
tehat sztem a foton allando tomeggel nem rendelkezik, ergo extrem eseteket leszamitva sosincs tomege, mert az mindig energia formajaban jelenik meg
anyag: elektron
antianyag: pozitron
Az ok: amikor összeérnek, a töltésük eltűnik, de a két tömeg ott marad.
Mivel az elektron tömegével egyező töltés nélküli részecske nincs, azonnal átváltanak két-három fénysebességgel létező fotonra.
A tömeget ott hagyják.
Talán néhány száz év múlva, anyag közelébe érve vissza alakulhatnak: a vákuumtól kapnak új tömeget és töltéseket.
Nem kedves utolsó:
a fény energiájában megmarad az anyag tömege ami energiává alakul.
2hv=2mc^2 képlet alapján
a foton frekvenciája megegyezik az elektron energiájának( mc^2) és a planck féle állandó( h) hányadosával
azaz v=mc^2/h-val
Azaz az energia nem vész el.
Impulzus megmadás tövénye is érvényben marad, mert elképzelhető, hogy nem két foton, hanem több keletkezik.
A foton energiájának egy része pedig a vákuum-ban keletkező mindenféle virtuális részecskék "valódivá" tételére alakul:.
lásd lhc és a higgs-bozon létrehozása, de gyakorlatilag bármilyen más egyéb részecskék létrehozására is igaz( pion, pozitron, antiproton, müon, K-mezon de nagyjából több ezer féle részecskék keletkezésére is alakulhat)
A korábbiakra reagálva:
Nincs antifoton. A foton saját magától, vagy más részecskékkel ütközve tud érdekes dolgokat produkálni. Például-anya-antianyag párt kelteni.
Ha már valaki térgörbületet ír, akkor felejtse el a gravitációt. Az előbbi az utóbbi magyarázata. Az energia kelti, és az energiára hat. A fizikáról ne véleményed legyen.
A fotonok tudnak impulzust is hordozni, p=h/f.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!