Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Emberek Csernobilban vajon...

Emberek Csernobilban vajon 1986-ban a jodid i105-s izotóp meg a jodid i108-s izótóp mekkora kárt tett a növényzetben meg a erdőben? Azt tudom hogy már megvan fertőzve de e két anyag milyen konkrét kárt tett. Erre volnék kíváncsi.

Figyelt kérdés
2011. okt. 8. 01:58
 1/5 anonim ***** válasza:
Rossz hírem van, az is maradsz, ugyanis kizárt, hogy valaki külön erre a két anyagra nézve végzett volna tanulmányt, ráadásul növényeken. Demég úgy összeségében is nagyon kevés az adat.
2011. okt. 8. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
57%
Fertőzve? A sugárzás nem fertőző dolog... "sugárfertőzés" NINCS. Fertőzni, vagyis gazdatestben elszaporodni élő organizmus tud, gomba, vírus, baktérium stb. Radioaktív részecskék NEM szaporodnak, így nem fertőznek. Ha élő szervezetben tesz kárt sugárzás, akkor sugárterhelésről (súlyosabb esetben sugárbetegségről), ha élettelen anyagra rakódik le radioaktív por, akkor sugárszennyezésről beszélünk.
2011. nov. 7. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
áhh értem köszönöm a kommented ebből msot jóval több dolgot tudtam meg:D
2011. nov. 18. 00:53
 4/5 PótPápuaPuapó ***** válasza:
77%

1 A jodid egy ION! NEM ATOM! A jodidnak nincsenek izotópjai! Csak a jódnak!


2 105-ös és 108-as jódizotóp nem keletkezhet a reaktorban az urán hasadási termékeként, ahhoz túl neutronhiányos. De még más hasadási termékek bomlásterméke sem lehet 105-ös és 108-as jód.


3 A 108-as jód felezési ideje 0,036 másodperc. A 105-ös jódizotóp felezési ideje még ennél is sokkal rövidebb, HA egyáltalán elő lehet állítani.


Kedves kérdező, ezzel a komoly fizika tudással szerintem jelentkezhetnél Greenpeace-szakértőnek...

2012. jan. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Hogy akkor én is hozzászóljak érdemben is a témához:


Jódizotópból Csernobilban a 131-es került a szabadba.


Viszont a növényekre nézve a 137-es Céziumizotóp jelentette a terhelést. A Vörös-erdő esetét gondolom nem szükséges bemutatni.

Az érdekesség, amit én a saját szememmel is láthattam, az a Vörös-erdő pereménél volt (mivel bentre nem tudtunk bejutni a megfelelő felszerelés, és engedélyek hiányában):

A fenyőfáknak az egyéves, és a friss hajtásai közötti különbsége eléggé szembetűnő volt. Itt is egy fotó:

[link]


Az egyetlen mutáció, amivel odakinn találkoztunk. Oka a cézium: hiába volt földcsere, és hiába volt erdőirtás, újabb fenyők nőttek, melynek a gyökerei elérik a szennyezett réteget is, ezáltal szennyezett tápanyagokat szívnak fel.

2012. febr. 1. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!