Evikiiipx kérdése:
Az Euler féle e-szám hol található meg a természetben?
Figyelt kérdés
2019. jan. 26. 09:44
1/7 anonim válasza:
Minden állandóegyütthatós lineáris differenciálegyenlet homogén megoldása e alapú exponenciális függvények lineáris kombinációja. A természetben pedig rengeteg jelenséget ilyen diffegyenletek írnak le. Pl egy forró almáspite lehűlésének időfüggvénye 80Cfokról 20Cfok szobahőmérsékletre: T(t)=60*e^(t/tau)+20 ahol tau a hűlés időállandója, függ a hőátadási tényezőtől, hőleadó felülettől stb.
2/7 anonim válasza:
https://www.youtube.com/watch?v=b-MZumdfbt8
"The number e is everywhere"
3/7 anonim válasza:
Azért nem mind "e", ami fénylik. Már az első válaszban is, de a videó legtöbb példájában is az e nyugodtan kicserélhető bármilyen számra (persze akkor még néhány szám meg fog változni). Azért szerepel mégis e ezekben az egyenletekben, mert a számításokat így kényelmesebb elvégezni, hiszen az e^x-nek nagyon kellemes tulajdonságai vannak. De az egyenlet lényege az exponenciális jelleg, amit bármilyen alappal fel lehetne írni.
Szóval az e semmivel se különlegesebb, mint bármelyik szám. Egy speciális sorozat határértéke, és persze, hogy minden olyan helyzetben megjelenik, ami ezzel a sorozattal kapcsolatos. De olyan helyzet azért nem sok van.
4/7 Tom Benko válasza:
Mindenhol, ahol exponenciális változás van. Igen, lehet helyettesíteni másik számmal, de általában pont az NEM lesz kényelmes.
5/7 anonim válasza:
Ha másik alappal helyettesítjük, akkor a kitevőben valahol megjelenik az e alapú logaritmus, tehát így is szerepelni fog benne. Egyszerűen az e^x az egyetlen függvény, aminek a deriváltja saját maga(az azonosan nulla kivételével).
6/7 anonim válasza:
A radioaktív bomlástörvényt fel lehet írni e alappal, meg 2-es alappal is. Az előbbi esetben a bomlási valószínűség jelenik meg a kitevőben, az utóbbi esetben a felezési idő. Mindkettő értelmes, indokolható. A dolog fizikai lényegének nincs köze az alaphoz, csak az exponenciális jelleghez.
7/7 anonim válasza:
Biológiában nagyon fontos, bár nagyon alapvető. Az élőlények potenciálisan exponenciálisan képesek szaporodni: N=e^rt (N: egyedszám, r: reprodukciós ráta, t: idő). Persze erre a valóságban csak korlátozottan képesek, ezért van harc a létért stb. Szóval az evolúció is ennek köszönhető. Pl. csináltak modelleket hiperbolikus és parabolikus növekedésre is, de csak exponenciális görbe esetén működik az evolúció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!