Az agy térfogatának van bizonyíthatóan jelentősége bármely emlősnél?
Van némi összefüggés, de inkább a testtömeg-agytömeg arány, mint csak maga az agyméret számít.
És az sem minden, mert például ebben a delfinek elvileg levernének minket a trónról.
Az agy komplexicitása a döntő. Természetesen ehhez kell azért agytömeg is, hogy a megfelelő mennyiségű neuron meg axonjaik beférjenek, de az agytömeg önmagában kevés.
Így van. Az agy tömege csak szükséges, (alsó limit) de nem elégséges feltétel. Gondoljunk csak a bálnákra, vagy az elefántokra. Nagyobb tömegű az agyuk, de mégsem érik el az ember probléma megoldó képességét. (Szándékosan kerülöm az intelligencia kifejezést. :)
Alsó limit közelében meg ott vannak a bizonyos papagáj fajok, vagy mondjuk a hollók. Viszonylag kicsi agyuk meglepő teljesítményekre képes.
Ebből is látszik, hogy a "huzalozás" összetettsége milyen fontos körülmény. Meg annak módja. És ne feledkezzünk a "redundanciáról" sem. A madaraknál ez kicsi. Ja, bocs, most látom, te csak az emlősöre kérdeztél.
Összességében azért bizonyíthatóan "okosabbak" a nagyobb agyú emlősök, de nem feltétlenül. Gondolj patkányokra, versus szarvasmarhára. Melyik az "okosabb"? Például hogy teljesítene egy tehénke a méretére készült labirintusban? :D
De mondhatjuk, hogy a patkány ezek szerint fejlettebb mint a szarvasmarha.
Nem szerencsés fejlett-fejletlen kategóriákba sorolni az élőlényeket. Az evolúciót sem jó "fejlődésnek" feltüntetni, mert roppant félrevezető következtetéseket szülhet.
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!