Igen, sőt még a kvarkok között, amelyekből az atommag protonjai és neutronjai állnak, azok között is jócskán van "üres tér", bár ez a tér a feltételezések szerint nem teljesen azonos a "normál" térrel. És még ennél is tovább mehetünk, bár itt már bizonytalan talajra tévedünk. Pontosan nem tudjuk ugyanis, hogy a kvarkok és egyéb szubatomi elemi részecskék valójában "miből állnak". A húrelméletek szerint rezgő húrokból. Ha ez így van, akkor ezek a húrok is valamiféle "üres térben" rezegnek, tehát még tovább nő az "üresség". De a húrelmélet még nincs igazolva, kiderülhet, hogy valami egészen más van a dolog mögött. Szóval a tudomány arra felé halad, hogy át kell értékelnünk az anyagról alkotott eddigi fogalmainkat. Kiderülhet, hogy az anyag alapjaiban nincs semmi olyasmi, amit jelenleg "anyaginak" gondolunk.
2017. szept. 7. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
4/14 anonim válasza:
Igen, de azért vedd figyelembe, hogy ott rendkívül erős erőterek vannak! Tehát hiába üres, nem lehet oda semmit csak úgy betenni. Pl. egy elektron erőterébe nem lehet másik elektront betenni ennyire közel, mert valamelyik kilöki a másikat!
2017. szept. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
5/14 anonim válasza:
Igen. Nagyjából úgy képzelheted el, hogy az adott tárgy kitölt egy adott térrészt. Amit anyagnak gondolsz, az ennek a térnek csak igen kis részét foglalja el, a többi részén ilyen fajta valami (amit tehát anyagnak gondolunk), nincs. A pontosabb képhez atomfizikai ismeretek szükségesek.
2017. szept. 7. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
6/14 anonim válasza:
Még egy dolog: az rendben van, hogy üres, viszont az elemi részecskéknek szükségük van helyre. A határozatlanság miatt nem lehet őket csak úgy odaszögezni valahova, mert akkor kitörnek onnan. Tehát a részecske "belakja" azt a helyet, amit elfoglal, hozzátartozik az ő létezéséhez.
2017. szept. 7. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
7/14 Wadmalac válasza:
Az erőterek említéséhez fűzném hozzá, ott van nekünk az aranyos kicsi neutrínó, ami inaktivitásának köszönhetően gyakorlatilag "immunis" ezekre az erőterekre, szóval vidáman átesik az anyagokon, kivéve, ha nagy ritkán éppen sikerül telibe vernie egy atommagot.
Ennek megfelelően, most nem akarok hazudni, de valami olyan adat rémlik, hogy egy fényév vastagságú ólomfalon is még átjut a neutrínók fele.
Ez elég jól érzékelteti, mekkora üresség van az anyagon belül.
2017. szept. 7. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
8/14 Wadmalac válasza:
Talán még jobb példa egy neutroncsillag.
Meg kell nézni, annak egy köbcentije milyen tömegű és összevetni egy köbcenti mondjuk ólommal, arannyal, stb.
Na ez mutatja az arányt, milyen mértékű üres hely van az anyagban, ha egy neutroncsillagban ennyire összenyomható.
2017. szept. 7. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
9/14 anonim válasza:
...és ez még csak az atommag, szóval a kvarkok közötti helyet ez még nem mutatja. De az tényleg különleges hely lehet, mert pont az az erőtér van benne, ami az ősrobbanásban is uralkodó volt.
2017. szept. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
10/14 anonim válasza:
Most akarnak készíteni egy újfajta napvitorlást.
Ez egy pár méteres kis űrhajó lesz - viszont szupravezetővel egy 30 km-es mágneses burkot szeretnének felépíteni köré.
Ebbe beleütközne a napszél, és valami hihetetlen erővel lenne képes hajtani. Elvileg képes lenne elég hamar elérni a Voyagert.
Amint látod, ez is nagyrészt üres - és mégsem képes átmenni rajta a napszél. Na, valahogy így képzelj el egy atomot is.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!