Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért egészségtelen a GMO étel?

Miért egészségtelen a GMO étel?

Figyelt kérdés

Ha egy növényből(A) átviszek egy másik növénybe(B) egy gént, akkor azt miért káros az egészségre?

HA A növényben van meg tudom emészteni, ha B-ben akkor már egészségtelen?

Engem most csak az emberi egészségre gyakorolt hatása érdekel ! Nem az, hogy a széllel hova száll a virágpora.

Ha egy génátvitel következtében hosszabb gyökeret növeszt egy gabona(és így jobban bírja a szárazságot) akkor az miért káros az ember egészségére?



2018. dec. 21. 10:58
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
71%

Akik lepontozták 7 választ (meg úgy az összes többi), azoknak ajánlom, hogy olvassanak utána pl a glifozátnak!


monsanto glifozát keresőszavakra a google készségesen segítségedre lesz

2018. dec. 21. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
26%

Az sem utolsó szempont, hogy romlik a növények élvezeti értéke. Lehet, hogy a GMO miatt 3x akkorára nő, és 2x gyorsabban, hogy nagyobb hasznot hajtson a termelőnek, de közben ízetlen lesz.


Nem tudom, emlékszik-e még valaki a régi, eredeti paradicsom ízére. Amit ma kapni, annak kb. köze nincs hozzá, ízetlen vacak mind.

2018. dec. 21. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
68%

Nem egészségtelen, hanem sok esetben nem ismert a hatása. Ez két külön dolog.

GMO nemcsak mesterségesen létezik, a természet naponta követi el. A környezeti hatások miatt sok gén módosul, legfeljebb nem olyan látványosan.

Ma két fő okból végeznek génmódosítást. Egyfelől bizonyos kártevők elleni védekezés növelésére, másfelől a termésátlag növelésére profit céljából.

A genetika ugyan nagyon sok mindent tud, de az örökítőanyag eléggé bonyolult, így gyakran még nem teljes mértékben ismert egy változtatás ((főleg) hosszútávú hatása. Másfelől gyakran a megrendelő (finanszírozó) türelmetlensége folytán előbb alkalmazzák a gyakorlatban, mint az lehetséges lenne.


Az elnevezés hibásan terjedt el. A génmódosított nővény (állat) vizsgálata annyira bonyolult, hogy a forgalomba hozatal után kereskedelmi ellenőrzése praktikusan lehetetlen. Ezért, mivel a piacra dobó cégek nem megbízhatóak, az egyszerű utat választják, mindet betiltják. A szelekció azért nehéz, mert nincs megfelelő szabvány és módszertan a vizsgálatra.

2018. dec. 21. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
62%

Annak az az oka, hogy az étkezési paradicsom nemesítésnél az íz nem szelekciós szempont.

Fontosabb, hogy leszedés után egy hónappal is szép piros legyen.

2018. dec. 21. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 sadam87 ***** válasza:
64%

#1

" Egy természetes étel nagyobb valószínűséggel egészséges, mint egy olyan, amit mondjuk hiányos ismeretekkel állítottak elő"

Ha a hiányos ismereteinkkel nemesítünk egy növényt, az miért lesz nagyobb valószínűséggel egészséges, mint ha génmódosítással hozzuk létre?

Itt egy cikk, ami a GMO takarmányok hatását vizsgálta a haszonállatokra:

[link]


#2

"Nincs bizonyítva, hogy nem káros, ezért káros lehet."

Tudtommal a GMO eredetű ételek egészségügyi kockázatait elég szigorúan ellenőrzik, szemben a hagyományos úton nemesített fajtákéval. Szóval ez legalább annyira igaz a nem GMO fajtákra, mint a GMO-kra.

Itt például egy cikk arról, hogyan mennyire lehet a hagyományosan termesztett krumpli veszélyes:

[link]


#4 (EagleHUN)

"De pl ha kukoricába ültetnek nikotint termelő gént hogy a bogaraktól megvédje magát, az esetleg bekerülhet magába a terménybe is."

Ok, de miért pont nikotin termelésért felelős gént ültetnének be? (Én ilyenről sohasem hallottam, persze ettől lehet.) Általában (teljesen logikus módon) olyan gént szoktak beültetni, aminek hatására olyan anyag képződik, ami a rovarokra káros, de az emberre nem (nyilván ezt érdemes előtte letesztelni). Leggyakrabban (tudtommal) a Bacillus thurigniensis nevű baktérium egy génjét szokták beültetni a növény genomba, ami olyan fehérjét kódol, ami csak a rovarokra káros.

[link]

(Az ugyanakkor ebben az esetben tényleg felmerülhet problémaként, hogy a toxin védett/ritka rovarokat is károsít, bár nem tudok róla, hogy ilyet tényleg bizonyítottak volna.)

"Arról nem is beszélve hogy a fehérjék kiválthatnak allergiás reakciót egyes emberekből!"

Ez természetesen igaz, de ez probléma pontosan ugyanúgy fenn áll nem GMO fajtáknál is.


"Ugyanis sajnos megengedték a GMO cégeknek hogy géneket szabadalmaztassanak."

Ezt én is nagyon komoly problémának tartom. Nem csak az általad írt miatt (persze amiatt is), hanem mert a szabadalmaztatott gének eleve megvannak a természetben. Tehát ez - persze némi túlzással - olyan, mint ha valaki pl. a gyémántot szabadalmaztatná.

Viszont ez inkább a szabályozás hibája és nem magáé a génmódosításé.


#8 (EagleHun)

"Alig tudták betiltani [a DDT-t] a gyártó cégek ellenkezése és lobbija akadályozta. Aztán sikerült. Ennek már sok évtizede."

Mármint Amerikában, Európában.

Egyrészt a malária sújtotta területeken ma is használnak DDT-t a maláriaszúnyogok ritkítására (nincs semmilyen más módszer, ami akárcsak megközelítőleg ilyen hatékony volna).

Másrészt a harmadik világban pár helyen (az angol wikipedia alapján legalább Észak-Koreában és Indiában) ma is használnak DDT-t mezőgazdasági célra is.

[link]


#12

Nem tudom, mennyivel más az íze a paradicsomnak, mint régen, de ha hazai termelőtől származik, akkor nem GMO, mivel Magyarországon tilos GMO élelmiszereket termelni.


#13

"GMO nemcsak mesterségesen létezik, a természet naponta követi el."

Ehhez linkelnék pár példát:

[link]

[link]

2018. dec. 21. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
29%
#15 A BT-kukoricával például az a baj, hogy a termésben ugyan nincs sok -a növény által termelt- vegyszer, de a szárban és a gyökérzetben nagyságrendekkel határérték feletti mennyiségben van jelen. Ez egyértelműen káros a környezetre, hiszen a vegyszer kint marad a földben.
2018. dec. 21. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
19%
#11 Hogy jön ide a glifozát/foszgén hiszti? Ráadásul a Monsantonak évtizedek óta lejárt rá a szabadalmi oltalma, nem ők állítják elő ma már...
2018. dec. 21. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
21%

Aki kicsit ért hozzá, az elismeri hogy nem lehet egységesen véleményt alkotni a témáról..


Annyi féle genetikai módosítás létézik, amekkora kb a biodiverzitás.

2018. dec. 21. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
73%
Ezt majd évtizedek alatt fogjuk megtudni, mikor már kimutatható lesz a GMO hosszútávú hatása. Lehet semmi, sőt egészségesebb emberek lesznek, vagy hamarabb távozók...
2018. dec. 21. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
63%
Összegzem. Nem is a génmódosított növényektől kell félni, hanem a Monsantotól, és hasonló cégektől. Van pénzük, és hatalmuk, hogy a problémákat a szőnyeg alá söpörjék, az akadékoskodókat elhallgattassák.
2018. dec. 21. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!