Léteznek az univerzumban olyan anyagok amik a Földön nem ismertek, nincs nevük?
Új ismeretlen elemmel hamarabb találkozhatunk ciklotron közelében, vagy magfizikai laboratóriumban, mint egy aszteroidán. Néhány milliomod másodperc áll rendelkezésre az új elem azonosításához.
A periódusos rendszerben már nincsenek üres helyek.
Az viszont nem zárható ki, hogy az ismert elemek kombinációja valami új ásványt alkosson.
Az elemeket az atomfelépítésük határozza meg, azt pedig a Mengyelejev-féle periódusos rendszer szépen tartalmazza(az izotópokkal kiegészítve persze), mi több, a megalkotásakor még nem felfedezett elemeket is tartalmazta, ezen túl menve vannak a transzurán elemek, de azok mind radioaktívak, ergo a természetben nem megtalálhatóak, mert maguktól lebomlanak.
Egy szó mint száz, nem fogsz se mithrilt, se vibrániumot, se valyriai acélt találni egyik aszteroidán sem.
Még valami:
Szóval nakvadával nem szolgálhatok. De titáni króm-aszfaltról lehet ábrándozni ( - Titán a Szaturnusz egyik holdja. - ), vagy a plútói nehéz-jég bányákról scifi novellát írni.
Egyrészt egyet kell értsek sokakkal hogy a periódusos rendszerben a stabil elemek közt már nincsenek lyukak. Tehát új stabil elemet már nemigen találunk a világegyetemben.
Másrészt azt át kell gondolni hogy egy nagyon nagyon rövid ideig létező elemet vehetünk -e nem létezőnek? Ha igen akkor valóban nincs de ha nem akkor meg igenis van!
Ugyanis a szuper és hiper novákban és hasonló robbanásokban az emberiség által gyorsítókban legyártottaknál is sokkal nehezebb elemek jönnek létre. Melyek aztán persze nagyon gyorsan végigszaladnak egy bomlási soron.
Tehát léteznek!
Megtalálni viszont nem fogod, sem aszteroidán sem máshol!
Mi a pontos kérdés? :D
Továbbá új anyagokat mindenképpen lehet találni majd sőt már többször meg is történt!
Történt ugyanis hogy már a 90-es évek előtt csillagászati megfigyelésekben azon belül is bizonyos csillagok és a ködök színképelemzésében olyan (kioltási) vonalakat találtak olyan helyeken ahol elem nem csak molekula okozhatta.
További elemzéssel kimutatták hogy 60 és 70 szénatomból álló molekulákról van szó. De nem tudták mi az hogy szerves eredetű -e vagy mi a felépítése.
Nagyjából ebben az időben, más tudósok más kutatásaiban egy véletlennek köszönhetően felfigyeltek ugyancsak 60 és 70 szénatomból álló molekulák létrejöttére.
(grafitrudak közti ívkisülés eredményeként a koromban)
Lassan összeadódott a kép néhány tudósban és rájöttek hogy ezek zárt gömb alakú molekulák. Így találták meg a szén további módosulatait ugyanis addig csak a gyémántot, grafitot és az amorf szenet ismerték.
Ezek a fullerének.
A földön természetes úton nem léteznek! De a csillagok közt igen, nem is kis mennyiségben!
Nem lehetetlen hogy sok hasonló meglepi várná még az emberiséget a csillagok közt.
Ilyen szempontból a válasz a kérdésedre egyértelmű igen.
Vannak olyan anyagok (molekulák) amelyek nem léteznek földi körülmények közt, sőt még csak nem is gondoltunk még a lehetőségre sem. Sőt lehet elő sem tudnánk állítani némelyiket csak bányászni. Vagy épp olcsóbb lenne így beszerezni mint előállítani.
Anno találtak egy olyan színképet a Nap koronájában, amit semmivel nem lehetett azonosítani.
El is nevezték koronáriumnak.
Na, azóta egy kicsit közelebb kerültünk hozzá: ez a 26-szorosan ionizált vas. A Földön elég kevés helyen találsz ilyet. A Napban állandó lakos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!