Mi lenne, ha az összefonódott kvantumpár egyik felét megutaztatnánk közel fénysebességgel? Akkor is együtt változnának?
Az összefonódott kvantumpárok elvileg akár milyen messze is vannak, egyidőben képesek megváltoztatni állapotukat, így kvázi ez a hatás gyorsabb a fénynél.
De mi van akkor ha az egyik felet megutaztatnánk közel fénysebességgel oda-vissza? Ennek hatására elvileg az ő ideje lelassul, míg a maradó félé nem.
Ez után is együtt változnak?
Mert ha ez után is egyszerre változik, akkor elvileg mégsem lassul le az ideje, tehát a mozgatott pár anyagára megsérül a relativitáselmélet. Vagy egy ilyen után már nem fognak egyszerre változni?
Akárhogy is nézem, ebből csak paradoxon jön ki.
Szóval egyesek azzal jönnek, hogy utálják a tudományt.
Közben meg a legújabb okostelefont nyomkodják és gigabit per sec interneten utálják.
Wadmalac, sok válaszold láttam, így elhiszem, hogy messze jobban értesz hozzá mint én, de ugye tudjuk, hogy abszolút egyidejűség nincsen mert más más szemlélő szerint más történik előbb mint utóbb pedig ugyanazt figyelik meg.
Van erről jó videó a youtube-on, ami ezt elég jól szemlélteti, valami Adam repül egy űrhajón, Sarah meg szemlél, s ahogy Adam előtt és mögött is halad jobbra (Adam szemszögéből áll) egy-egy űrhajó, Adam lézerjelzést ad le előre is, hátra is a tőle azonos távolságú űrhajóknak, így Adam szemszögéből a 2 lézernyaláb egyszerre éri el két űrhajót, eközben Sarah aki ezeket jobbra haladni látja pedig azt nézi, hogy a bal űrhajó előbb kap jelzést, mint a jobb, mivel haladnak jobbra.
Tehát Wadmalac, várjuk a válaszod, hogy mit jelent az "azonnal hatással van a másikra kifejezés", amikor elvileg nincs is egyidejűség.
Nem tudjuk megmondani, mert az egyszerre kifejezés nézőpont kérdése.
Nézd meg ezt a videót, s figyeld 6 perc után, amit mutat.
Adam rendszerében a jobb és bal űrhajók egyidőben kapják a jelzést,
Sarah rendszerében a bal és jobb űrhajók nem egyidejűleg kapják a jelzést.
Tehát abszolút egyidejűség nincs, ezért nem tudunk válaszolni a kérdésedre, mert előbb kellenne választanunk egy inerciarendszert.
"Tehát Wadmalac, várjuk a válaszod, hogy mit jelent az "azonnal hatással van a másikra kifejezés", amikor elvileg nincs is egyidejűség."
Várhatod. :D
A válasz inerciarendszertől függ. És bizony adódhat olyan helyzet, hogy a "nálad lévő" részecskén kifejtett hatás a tőled 200 évnyire lévő másik részecskére napokkal előbb jelentkezik, mint azt te megtetted.
De mivel erről te már csak "utólag" szerzel tudomást, nem borítja a kauzalitást.
De nincs 200 fényévnyire, mert a megutaztatást úgy értem, hogy oda-vissza. Tehát a két részecske az események után ugyanott, ismét ugyanabban az inerciarendszerben van.
Ugyanúgy, mintha egy űrhajóst elküldtünk volna egy évre nagysebességgel utazni, és mire visszaér azt tapasztalja, hogy a felesége már öregasszony, de ő csupán egy évvel idősebb. Így mivel ismét ugyanabban az inerciarendszerben lesznek, ugyan megdughatja a feleségét, csak nem biztos, hogy kedve is lesz hozzá. Na ugyanezt kéne elképzelni a kvantumpároknál is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!