Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan is van ez a tér görbüle...

Hogyan is van ez a tér görbületével és a fénysebességgel?

Figyelt kérdés

Ahhoz hogy a tér görbületéről beszéljünk, ahhoz viszonyítani kell valamihez, azaz definiálni, hogy mi az, ami nem görbült, ami egyenes, és ezt a fénnyel lehet megtenni.


Első kérdés: OK, más nem nagyon van erre a célra praktikusan, meg a fény speciális is sok szempontból, de egyébként mi a pontos érvelés (az objektív érv) arra, hogy miért a fényt kell használni?


Másrészt, ha végülis eldöntöttük, hogy erre a célra a fényt használjuk, akkor annak a sebességének az állandósága kardinális kérdés. Az időt a fénnyel tudjuk mérni görbült téridőben, kihasználva, hogy a fénysebesség állandó (vákuumban), de akkor ez egy ellenőrizhetetlen állítássá válik, ezt axiómaként kell elfogadnunk és ebben a keretrendszerben nem ellenőrizhető? Hiszen az ellenőrzéséhez a (görbült) téridőben kéne sebességet és távolságot mérni, azaz a téridő tulajdonságait (modelljét) felhasználva tudjuk mérni, de a téridő definiálásához meg előbb a fényre lenne szükség. Ez tehát egy önmagára való hivatkozás lenne.


Az áltrelt. úgy szokták bevezetni, hogy a fénysebességről felteszik, hogy állandó, és akkor kidolgozzák a görbült téridő einsteini elméletét, Einstein-egyenlet stb. Ebben a rendszerben tehát nem kérdőjelezhető meg a fénysebesség állandósága mert feltettük. De akkor milyen rendszerben, milyen definíció szerint kérdőjelezhető meg? Sebességekről nem beszélhetünk addig, amíg a téridőt, akár görbülten akár görbülettel, de nem definiáltuk.



2018. márc. 2. 13:57
 1/9 anonim ***** válasza:
39%

"Sebességekről nem beszélhetünk addig, amíg a téridőt, akár görbülten akár görbülettel, de nem definiáltuk."


A fénysebesség bármilyen, akár görbült térben is igen jól mérhető, és állandó értéket ad. A megtett utat és az időt is abban a térben kell mérni, ami persze relatív, mégis mindig ugyanazt a fénysebességet kapjuk.


"Ahhoz hogy a tér görbületéről beszéljünk, ahhoz viszonyítani kell valamihez"


A görbült tér különféle olyan hatásokat okoz, amik jól megkülönböztethetők a "nem görbült" tértől. Ld pl gravitáció. Az "egyenes" fogalma ettől még lehet viszonylagos, mert nem ez határozza meg, hogy a tér görbült-e.


"Az időt a fénnyel tudjuk mérni görbült téridőben, kihasználva, hogy a fénysebesség állandó"


Az időt tudjuk a fénnyel is mérni, de attól még a helyi relatív időt fogjuk megkapni. Nincs abszolút idő, hiába a fénysebességen alapul a mérés.

2018. márc. 2. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

"A fénysebesség bármilyen, akár görbült térben is igen jól mérhető, és állandó értéket ad. A megtett utat és az időt is abban a térben kell mérni, ami persze relatív, mégis mindig ugyanazt a fénysebességet kapjuk."


Egyáltalán nincs iagzad, és nem értetted meg a kérdést, aminek épp ez a lényege.

Sebesség méréséhez hosszmérésre és időméresre van szükség. Bármilyen mérést csak akkor tudsz csinálni, de különösen hossz és idő mérést, ha a téridőről elfogadtál egy adott modellt. Definiálni kell előbb, hogy mit értesz téren illetve hosszúságon, illetve időn és időtartamon és mik a mértékegységeid, illetve a mérési eszköz, amivel ezt kivitelezed, és elfogadod bizonyos releváns tulajdonságait. Ezt veheted triviálisnak, vagy hétköznapi értelemben intuitívnek, de ekkor a klasszikus Newtoni téridőt feltételezed valószínűleg. Mérni csak akkor tudsz, ha előbb definiálod , amit mérsz, márpedig a hossz és idő definíciója a téridő definíciójával ekvivalens lényegében!

2018. márc. 2. 15:19
 3/9 anonim ***** válasza:

Attól még, hogy az egység nem definiált, az meghatározható, hogy két adott távolság vagy idő egyenlő-e vagy nem. A fénysebesség állandóságának kimutatása megelőzi a telativitáselméletet, ld. Michelson-Morley kísérlet:


[link]



Ezt a tapasztalati tényt magyarázza a relativitáselmélet a tér és idő viszonyával, ami a koordinátarendszerek közötti transzformáció matematikáját írja le. Vagyis a fénysebesség, ami abszolút, és az ebből következő képletek. A tér és időkordináták csak egy bizonyos vektormennyiség komponensei, nem önmagukban állnak. Ezért a relativitáselméletben a fénysebesség nem a tér és időmérésből vam származtatva, és nem is kell.

2018. márc. 4. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"fénysebesség állandóságának kimutatása megelőzi a telativitáselméletet"


Szerintem ez nem igaz, bizonyos modellben értelmezed a kísérletet. Annak idején pl. amikor a fénysebesség állandóságára tervezték a kísérletet, akkor lényegében klasszikus mechanikai modellben számoltak, mert más nem volt. Mivel az eredmény a klasszikus mechanikában paradoxonra vezet, ezért éppen ebből találták ki a specrelt, amiben a kísérlet újra értelmezhető és már nem vezet paradoxonra. De ugyanezt a kísérletet használja lényegében a LIGO gravhullám detektor, ahol meg áltrel modellben kell számolni és értelmezni és az megint más. Szóval sebességről csak egy olyan keretrendszerben beszélhetsz, amiben a sebesség értelmezve van, ez triviális. Előbb tehát kell választanod egy modellt, vagy modellcsaládot, hogy sebességről beszélj.

2018. márc. 5. 11:37
 5/9 anonim ***** válasza:

Ez így van, és nincs is ezzel baj. A klasszikus fizika alapján tervezték meg a mérést, és arra jutottak, hogy a klasszikus fizika nem magyarázza meg a kísérleti eredményt (illetve nem elég szépen, mert volt más javaslat is az ellentmondás feloldására).


Lorenz vezetett be elméleti alapon egy korrekciót a koordináta-rendszerek közötti átszámolásra, és Minkowski volt, aki matematikai elvonatkoztatás alapján próbálta meg a világot négydimenziós téridőként leírni. Einstein pedig felismerte, hogy ezek a korrekciók és elméleti megfontolások egyetlen elméletben egyesíthetők, amik kis sebességeknél visszaadják a klasszikus fizika számításait. Vagyis annyit mondott, hogy nagy sebességeknél a klasszikus tér és idő definícióink már nem írják le helyesen a folyamatokat, de kis sebességeknél a relativisztikus hatások elhanyagolhatóak, és visszakapjuk a klasszikus fizikát. Tehát nem arról van szó, hogy a klasszikus tér és idő mennyiségeink rosszak voltak, hanem csak nem voltak elég jók.


A fizikában sok ilyen van, a hőmérsékletet is termodinamikai alapon vezették be, és a statisztikus fizika egy egészen más definíciót használ, ami kvázisztatikus közelítésben visszaadja a termodinamikai hőmérsékletünket, de amúgy definíció alapján nem úgy tűnik, hogy bármi köze lenne hozzá (1/T = dS/dE az egységnyi energiára eső entrópiaváltozás reciproka, ami nem úgy tűnik, hogy köze lenne szabadsági fokokhoz, meg kinetikus energiákhoz).

2018. márc. 5. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
És ezt miért írod? Köszi, hoyg összefoglaltad még egyszer, amit mondtam, de ennek a kérdéshez nincs köze. Ezzel nem jutottunk előrébb.
2018. márc. 6. 09:03
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
A görbület egy egészen más dolog, nem kell viszonyítani semmihez. Az a tér egy topológiai tulajdonsága. A görbületet pedig belső mérésekkel is meg lehet állapítani, ezt még Gauss bizonyította be. A fény eleve nem egyenes vonalban terjed az áltrelben, hanem a tér geodetikusain, amik tekinthetőek az egyenes általánosításainak olyan értelemben, hogy két pontra illeszkedő extremális vonal.
2018. márc. 6. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Továbbra sem értitek miről beszélek. Görbületről is csak akkor beszélhetsz, ha a fizikai modelled alatt fekvő geometriát rögzítetted. Mármint áltrel esetén rögzítetted, hogy a geometria Riemann-sokaság, nem konkrétan a metrikát, csak azt, hogy a modelled 3+1 dimenziójú megfelelő szignatúrájú téridő. Tehát Riemann-görbületről csak Riemann-sokaságban van értelme beszélni, anyámtyúkja modellben nem, ez triviális. Sebességről is csak olyan modellben beszélhetsz, amiben a tér és idő már definiálva van, a geometria már rögzítve van. Ha a modelled euklideszi, akkor más a sebesség, mintha a modelled Minkowski. Mármost a specrel. pl. szokásosan a fénysebesség állandóságából vezethető le, bár vannak más módszerek is. De amíg nincs levezetve addig értelmetlen az állandóságáról beszélni, mert még nincs definiált sebesség, csak egy régi és tudvalévőleg roszz és ellentmondádod newtoni rendszerben van sebesség, de az egy mésik sebesség fogalom. Végülis azt hiszem megválaszolom a sajét kérdésemet: szóval szerintem a specrel levezetése igazából nem igazi levezetés az csak egy heurisztika és a csak mágiskus módon kapunk konzisztens elméletet, amiben utólag a a fénysebssség olyan, amilyent szerettünk volna. Persze a mágikusság végigkövethető, csak ezt nem szokták különösebben taglalni szerintem.
2018. márc. 7. 00:51
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Nem, a tapasztalat, hogy a fénysebesség állandó, és ebből le lehet vezetni, hogy a metrika nem lehet euklideszi. Ez lesz a specrel. Az áltrel esetén pedig szintén a fény viselkedéséből, azaz a tapasztalatból levezethető, hogy a tér görbült. Ezt a görbületet pusztán geometriai úton lehet észlelni, mérni, nincs semmilyen visszautalás.
2018. márc. 8. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!