Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne, ha az összefonódott...

Mi lenne, ha az összefonódott kvantumpár egyik felét megutaztatnánk közel fénysebességgel? Akkor is együtt változnának?

Figyelt kérdés

Az összefonódott kvantumpárok elvileg akár milyen messze is vannak, egyidőben képesek megváltoztatni állapotukat, így kvázi ez a hatás gyorsabb a fénynél.

De mi van akkor ha az egyik felet megutaztatnánk közel fénysebességgel oda-vissza? Ennek hatására elvileg az ő ideje lelassul, míg a maradó félé nem.

Ez után is együtt változnak?

Mert ha ez után is egyszerre változik, akkor elvileg mégsem lassul le az ideje, tehát a mozgatott pár anyagára megsérül a relativitáselmélet. Vagy egy ilyen után már nem fognak egyszerre változni?

Akárhogy is nézem, ebből csak paradoxon jön ki.


2018. okt. 29. 19:19
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
24%

Klasszikus módon nem fogod megérteni ezt a jelenséget.

Az összefonódott részecskepár valójában egyetlen részecske, amelyiknek növekszik a mérete.

Ha valahol megbököd, AKKOR esik szét kettő darab részecskére, egy pillanat alatt.

2018. okt. 29. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 EagleHUN ***** válasza:

1) Sajnos arról a kísérletről amiből az jött le hogy az összefonódott részecskék változása fénynél gyorsabban "közlekedett" közöttük, már kiderült hogy számítási/mérési hibák miatt jött ki az az érték. Vagyis azóta bebizonyosodott hogy a két összefonódott részecske közti "információ" átvitel is "csak" fénysebességgel történik!


--- Így viszont eleve hibás tézisre épül a kérdésed és a feltételezett paradoxonok is. ---


2) Egy összefonódott részecskepárban a spinek és hasonlók vannak összefonódva. Vagyis pl az egyik bal felé pörög a másik jobbra minden esetben egymás tükörképei az összefonódási tulajdonságra tekintettel. A(z) együtt változás átvitele csak erre az összefonódott tulajdonságra vagy tulajdonságokra vonatkozik.


Ennek megfelelően akármennyit utaztatod is ami balra pörgött a visszaérkezéskor is balra pörög stb... Az hogy milyen korú vagy hány fordulatot tett meg az egyik és a másik mit sem számít. Lehet hogy amit utaztattál 10 a 22 -ennel kevesebbet fordult az itt hagyotthoz és így a mi önkényesen választott időnkhöz és óránkhoz képest ---> és?


(Maximum a korlátos élettartammal rendelkező részeskéknél lehet jelentősége, mert azoknál az itt lévő megsemmisül míg az utaztatott nem. De erre még a természet is ad példát, pl bizonyos napból részecskék elvileg nem érhetnék el a földet főleg nem a föld felszínt. Mégis megteszik, mert gyorsan utaznak.)


---Visszatérve az eredeti témára: Az összefonódott részecskék alapból mozognak rezegnek ugyanúgy mint minden más részecske és atom (nem is kis sebességgel). Az hogy ezt milyen sebességgel teszik, vagy hogy az egyiket utaztatod nem sok köze lesz az összefonódáshoz. Szóval nincs itt semmi paradoxon.---

2018. okt. 29. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 Wadmalac ***** válasza:
76%

Nekem is van itt némi problémám a dologgal, mégpedig éppen a rel. elmélet miatt és alapján.

Ha egy test az univerzumban mozog, az idődilatáció jelensége mellett ott egy azzal összefüggő, de jelen kérdésben jelentősebb problematikus pont, az, hogy ha mozog, akkor attól függően, hogy merre, mekkora sebességgel, az egyidejűség mást fog számára jelenteni. A "jelen", a most pillanata, vagyis a világegyetemben a most a haladó objektummal "egy időben" lévő pillanatok tőle távolodva egyre messzebb vannak a múltban vagy a jövőben.

Szóval a világegyetemben a "most" jelentése sem abszolút.


Kérdés, hogy ez hogyan érvényesül az összefonódott részecskék esetén.

2018. okt. 30. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 Wadmalac ***** válasza:
70%
Nem lepontozni, válaszolni.
2018. okt. 30. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
82%

Addig örülj, amíg csak pontoznak... olvastam mostanában pár írást: a mondat második felére már elfelejtette, hogy mit írt az elején.


Egyébként szerintem ezért fog megbukni a társadalmunk hamarosan: mert az átlagember ma már nem csak, hogy nem érti a tudományt, de nem is hisz benne, ezért aztán nem is tiszteli - és utálja, meg gazembernek tartja a tudósokat is. Meg azokat is, akiknek az írása pontos és összeszedett, mert ők is tudósgyanúsak.

Ennek aztán következményei is vannak és lesznek is még.

Borítékolva van a bukás.

2018. okt. 30. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 Wadmalac ***** válasza:
55%

Oké, tudom, hogy van ilyen, de mi a fenét keres egy ilyen kérdésnél?

Aki ehhez nem elég értelmes, tévében is pánikszerűen továbbkapcsol, ha ilyet lát.

2018. okt. 30. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
32%

Valahogyan kompenzálnia kell, ha valaki okosabb nála.

A legegyszerűbb, ha lepontozza.

Ahhoz meg ide kell jönni.

2018. okt. 30. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
25%

Egyébként nehogy azt hidd, hogy csak nálunk van ilyen.

Japán cégeknél pl. bevett gyakorlat, hogy a beosztott semmilyen módon nem lehet okosabb a főnökénél. Erősen hierarchikus cégeknél ez komoly problémát is okoz.


Ezt aztán olyan következetesen végigviszik, hogy amikor pl. japánok nálunk vettek meg céget, szóltak is néhány kollégának, hogy mondjanak fel. Merthogy náluk ez a szokás ilyenkor.

A kolléga vette a lapot, de volt annyi esze, hogy megmondta: mondjanak fel neki ők. Simán fel is mondtak neki, kifizették a végkielégítést, viszlát.

Egy japán cég működésének ez az egyik alapfeltétele, és még ez is belefért.

2018. okt. 30. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
89%
Az igaz, hogy bármilyen távolságból képesek állapotváltoztatásra, de ha megpróbáljuk szétválasztani az összefonódott kvantumpárt /a felgyorsítással/, akkor ez a jelenség megszűnik... innentől kezdve szeparálható állapotról beszélünk.
2018. okt. 30. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Azt, hogy ne lehetne szeparálni őket erősen kétlem, mert rengeteg cikk szól arról, hogy hány száz vagy ezer kilométerre sikerült már különválasztani a kvantumpárokat.

A kérdés lényegét tekintve az is mindegy, hogy a hatás fénysebességgel, vagy azonnal terjed.

Az viszont továbbra is kérdés, hogy egy ilyen részecskepárnál, ahol az egyik felet megutaztatjuk, egyszerre következik-e be a változás vagy sem? (Mert a két fél ideje elvileg már ugye nem azonos.)

2018. okt. 30. 21:10
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!