Miért érdekli az embereket, hogy milyen alakú a Föld?
A Föld alakja mindig is olyanok számára volt fontos, akiknek közvetlen haszna, vagy kára lehetett belőle.
A már elhangzott geológiai, éghajlati sajátosságokon kívül főleg a navigáció sínylette volna meg, ha nem tudják pontosítani a Föld alakját, márpedig közlekedni kell, már csak a kereskedelem miatt is, de abban igazad van, ha nem tudták volna eljuttatni a segélyeket, az oltásokat rossz navigáció miatt ezekre a helyekre, akkor nem lennének éhezők semennyien, mert már régen éhen haltak volna mind a 900 millióan, sőt, meg sem születtek volna, mert már a szüleik, dédszüleik meghaltak volna gyermekbetegségekben, ami ellen a modern orvostudomány tudott csak hatékonyan fellépni.
Még a 18. században is a megszületett gyermekek fele nem érte meg az egyéves kort és ezeknek a fele is meghalt nagykorúsága előtt. Négy gyermekből hármat el kellett temetni, olyan halálosak voltak a gyermekbetegségek.
Mostanában is volt pestisjárvány Madagaszkáron és csak a gyors orvosi segítség miatt lehetett a járványt lokalizálni. A gyógymódokat csak a tudomány általános fejlődésével lehet megtalálni és eljuttatni a veszélyes helyekre, ahogy az emberiség számára szükséges élelmet, erőforrásokat is csak fejlett tudomány által lehet megteremteni, kihasználni.
Nem mindenki foglalkozik ezzel a dologgal, ahogy taxisofőrnek sem megy mindenki, vagy orvosnak, vagy meteorológusnak, vagy cipésznek, vagy fizikusnak, tanárnak, informatikusnak. Mindenki a saját területén kell, hogy szolgálja az emberiség ügyét, vannak geológusok, geográfusok és vannak, akik élelmet termesztenek.
Próbálják őket életben tartani és a globális felmelegedés ellen is sokan próbálnak tenni, de ezt is csak a tudomány mérsékelheti, vagy állíthatja meg, ahogy a túlnépesedést is, fogamzásgátló módszerekkel, kulturális fejlettséggel, ami a tudomány vívmányain nyugszik.
Ha még azt sem tudod, hogy milyen alakú a Föld, hogyan akarod megtudni, hogy milyen hatások érik a Föld alakja miatt a légkört, ami közvetlen hatással van az időjárásra?
Egy banán alakú földön teljesen más időjárás lenne.
A kérdező szerintem némi iróniával kérdezte finoman trollkodva azokra utalva, akik ha hallanak bármi nemű alapkutatásról (vagy bármiről, amit nem fognak fel, vagy távolabb áll tőlük), egyből az a válaszuk, hogy nem lesz tőle közvetlenül kenyér.
Tudjátok, mint akik örülnek hogy van mobiltelefon, meg CT/MRI, stb... sőt, most a robotok ellen lázadnának 100-150 éve meg a gőzhajtás ellen, hogy elveszik a munkát, de persze az erdő közepére egy ágyékkötőben kőbunkóval nem mennének élni, meg internetre is szükségük van (www főleg, html oldalak, emailezés, ilyesmik... mik honnan is... áh.. mindegy), szóval minek a CERN meg ilyenek, mert ők abból nem látnak kenyeret...
"900 millió ember éhezik"
Miért érdekeljen ez engem? Rendeljenek pizzát, ha éhesek. A gombás-kukoricás pizza nagyon finom.
"1.5 milliárd dollár egy eszközre _annyira_ nem sok pénz."
Egen. Csak 1,5 EZER milliárdról van szó.
Az a világgazdaság alakul magától, olyan hatalmas és bonyolult rendszer, hogy lokális befolyás annyi van rá, mint a meteorológiára.
Ha egy ponton bekeversz, lehet, hogy pont a céloddal ellentétes eredményt érsz el.
A gazdaság tehetetlensége nagy, csak globálisan és lassan változtatható és csak olyan irányba, amerre spontán hajlandósága is van haladni.
Mióta a megújuló energia is profittermelő piaci verseny tényező lett, érezhetőek a pozitív változások.
#18! Ennyi! Lehet siránkozni, de az éhezés és a brutális egyenlőtlenség a életszínvonalban nem megoldható globális probléma.
Ez így alakult ki. Ez van! Az embernek már 500 vagy 1000 éve úgy kellett volna alakítani a világgazdaságot, hogy ez mára ne így nézzen ki. De ez nem történt meg.
Mindenki a saját kis életterében szeret konstruktív lenni. A nemzetek nem akarnak összefogni. Vannak világszervezetek, de azok is tehetetlenek mert a rendszer nem alkalmas a rugalmas változtatásokra. Ha fel akarnánk számolni az éhezést, abba beledőlne az egész világgazdaság. Ezt csak évtizedek vagy évszázadok alatt lehetne megcsinálni, ha az emberek nyitottak lennének. Sajnos nincs világ unió. Mindenki csak "magával" foglalkozik. A Hazaszeretettel, a családjával, a saját jólétével... Ez így reménytelennek tűnik...
Sajnos be kell látnunk hogy nagy fejlettségünk ellenére 7 milliárd ember általános jólétét nem tudjuk megteremteni. Túl állatiasak vagyunk még ehhez...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!