Mi az oka, hogy az áram előállítás során az emberre veszélyes feszültséggel termelik az áramot?
Az egesz abbol fakad, hogy a teljesitmeny az aramerosseg es a feszultseg szorzata. Tehat (bizonos keretek kozott) mindegy, hogy 100V es 1A, vagy 1V es 100A, a teljesitmeny ugyanannyi. Viszont utobbi szallitasahoz 10x vastagabb vezetek kell es meg igy is joval tobb a hoveszteseg, mint elobbi esetben.
Akkor miert nem 1.000.000V es 0.0x01A formaban tovabbitjak?
Mert minden letezo anyag vezeto valamilyen mertekben, csak eleg magas feszultseg kell hozza. Mar nehany 10.000V is atut 1-2 mm vastag jo szigetelo (rossz vezeto) retegen, 1.000.000V akkor mar sok cm-es szigetelo retegen is atut, tehat ekkora feszultsegeknel a vezetekeket egymastol elszigetelo szigetelest kellene nagyon vastagra csinalni, ezert lenne gazdasagtalan.
"Tehát az árom voltaképpen hőtermelés,és ezért melegszik fel minden elektomos dolog mikor a fogyasztó felhasználja? Jól értem a lényeget?"
Így van, jól érted. Ezt hívják az áram hőhatásának. Néha jó (pl. hőfejlesztő gépeknél) máskor rossz.
"Gazdasági okok miatt öl az áram? Jól értem?"
Ez így nem egészen igaz. Nem csak a feszültségtől függ az élettani hatás. Ha a feszültség kicsi, de az áram nagy, az is lehet halálos.
Persze ellenállásfüggő is a dolog. Az áram igazából akkor öl, ha kellő szakismeret és a munkavédelem teljes hiánya mellett nyúlnak hozzá.
Elsődlegesnek mindig a prevenciónak kell lennie, azaz a megelőzésnek.
Az aram tulnyomo tobbsegeben nem gazdasagi okok, hanem az emberek felelotlensege miatt ol.
Gazdasagi okokbol is olhet, az USA egyes allamaiban pl. eloszeretettel alkalmaztak a villamosszeket kivegzo eszkozkent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!