Az energia nem vész el csak átalakul, de akkor mi van a mágnessel?
> Hat ezaz, a mágnes folyamatosan erőt fejt ki a hűtőre és vissza. De miből van ez az ereje, és miért nem fogy el?
A tégla is folyamatosan erőt fejt ki az asztalra. De mégsem kérdezed meg, hogy miből van ez az ereje, és miért nem fogy el? Pont azon csodálkoznál inkább, ha megszűnne – „elfogyna” – ez az erő, és a tégla elkezdene lebegni.
De nem kell ide mágneses vagy gravitációs vonzás sem. Egy oxigénpalackban túlnyomás van. A nagy nyomású oxigén folyamatosan erőt fejt ki a palack falára. Ha a szigetelést tökéletesnek vesszük, akkor ezer év múlva is erőt fog rá kifejteni, meg egymillió év után is. Miért ne fejtene ki erőt egymillió év után is? Hiszen túlnyomás van benne, teljesen mindegy, hogy mennyi ideje, a pillanatnyi állapota pontosan ugyanolyan, mint egymillió éve volt, bent ugyanúgy nagyobb a nyomás, mint kint.
Azt kell megérteni, hogy az erő kifejtéséhez önmagában nem kell energia.
Talán azért van annyira kavarc sokak fejében – így a te fejedben is –, mert mondjuk ha megtolsz egy autót, akkor is erőt fejtesz ki, de az erő kifejtésével munkát is végez, eltolod az autót x méterre. Pont amiatt, mert eltolod az autót, attól végez munkát, az energia meg nem más, mint a munkavégző képesség. Tehát ebben az esetben valóban el tud fogyni a belső energiád, nem tudod energiabevitel nélkül örökké tolni az az autót. (Elfáradsz, megéhezel, stb…)
De az oxigénpalackban az oxigén nem tolja el a palack falát. El tudná tolni, azzal munkát végezne. De nem tolja el, (még) nem végzi el ezt a munkát, így a munkavégző képessége – energiája – megmarad. De ez nem jelenti azt, hogy nem fejt ki erőt.
Használhatunk hasonlatnak egy megfeszített acélrugót is.
Azzal is odafogathatom a falhoz a téglát olyan erősen, hogy nem tud lecsúszni, mégsem fogyaszt energiát azzal, hogy tartja.
Az ok, okozat láncolatot egy határig tudjuk követni, de a mágnesesség kérdésében sajnos nem végig, ahogyan más kvantummechanikai szinten zajló jelenségeket is csak egy határig, mert ott meg kell elégedni tapasztalati tényekkel.
Az 5.válaszban írtam a mágnesesség okáról, mint jelenségről, addig tudtunk eljutni, de hogy az elektronnak miért van spinje, illetve a mag és az elektron közötti kölcsönhatásnak mi az oka végső soron, az már kvantumszint, ott van egy határ, ahol már nem tudunk tovább jutni.
Az állandó mágnesek nem vesztik el mágnesességüket, csak bizonyos esetben, például hő hatására, ha elérik a Curie pontot.
Lehet, hogy aki nálam jártasabb a kvantummechanikában, az ismer olyan részleteket is, amiket én nem, mert csak felületesen ismerem a témát, de tudtommal még nincs meg a végső határa a mágnesesség okának a pontos ismeretének, mit lehet tenni, van néhány ilyen dolog, például az elektromosság kérdésében a fluxus, amit mint fogalmat bevezettünk a tapasztalatok hatására, de ahhoz, hogy pontosan tudjuk, miről van szó. valószínűleg sokkal részletesebben kellene ismerni az anyag világát, a kvarkokon túl, illetve más nézőpontból kellene megközelíteni a kérdést.
Így szerintem ha valaki válaszolni tudna a kérdésedre, hogy a ferromágnesek miért nem vesztik el mágnesességüket, az megkapná a Nobel díjat.
"Hat ezaz, a mágnes folyamatosan erőt fejt ki a hűtőre és vissza. "
Ragasszuk oda pillanatragasztóval a hűtőmágnest!
Van még kérdés?
Azért van itt valami amit nem egészen világos.
A mágneses mező energiájának képlete: Em= ½B²·V/µ
A mágnesnek van B indukciója, ezért a képlet szerint energiája is.
#16:
Ez most válasz, vagy kérdés? Ha az utóbbi, akkor írd ki kérdésnek.
#16:
Persze, hogy van neki energiája.
De ez nem változtat a dolgon. Megfeszített rugónak is van rugalmas energiája, mégis csak annyit tudsz kinyerni belőle, amennyit beletettél.
Vonzerő odahúzza a vasat, adott úton adott munkával, ugyanígy munkával kell elszakítani tőle.
Oda-vissza. Ennyi.
> Azért van itt valami amit nem egészen világos.
> A mágneses mező energiájának képlete: Em= ½B²·V/µ
És ez az, ami nem fog változni. Az energiája ugyanannyi marad. Ha a téglás, asztalos példámat nézzük, akkor a téglának is van helyzeti energiája. A képlete jóval egyszerűbb:
E[helyzeti] = m * g * h
De mivel attól, hogy a tégla nyomja – akár évszázadokig, vagy évmilliókig – az asztalt, mennyit változik a helyzeti energiája? A tömege nem változott. Vegyük úgy, hogy Föld tömege, így a gravitációs gyorsulás sem változott. Vegyük úgy, hogy nem volt tektonikus mozgás és így a magassága sem változott. Így hát a tégla helyzeti energiája sem változott.
Igen, a mágnes körül van egy mágneses mező, aminek van energiája. De mivel nem történik munkavégzés, ez az energia nem csökken. Mitől csökkenne? Mivé alakulna át ez az energia, milyen energiává?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!