Az energia nem vész el csak átalakul, de akkor mi van a mágnessel?
Mi lenne a mágnessel? A mágnes azzal, hogy a hűtőn van, nem végez munkát, nem csökken az energiája, nem nő másnak az energiája. A rendszer összenergiája ugyanannyi marad. Ez olyan, hogy ha egy asztalra ráteszel egy téglát, akkor a tégla erőt fejt ki az asztalra. De az erő nem egyenlő az energiával. Két különböző fogalomról van szó, ez két különböző mennyiség. A kettő között a kapcsolatot a mechanikai munkánál az elmozdulás adja:
W = ΔE = F * s
A tégla bár erővel hat az asztalra, de 0 méterrel tolja arrébb, így nem történik munkavégzés, nem változik az energiája, nem veszít energiát és nem ad át energiát másnak. Ugyanez a helyzet a mágnessel is, csak ott nem a gravitációs kölcsönhatás lép fel, hanem az elektromágneses kölcsönhatás.
A hűtőmágnes anyaga ferromágneses vegyület, rendszerint vasoxid vegyes műanyag kötőanyaggal. A működési elve az úgynevezett Halbach-elv alapján történik. Ennek lényege, hogy a mágnesek megfelelő irányba állításával az egyik oldal mágnesesség ereje duplára növelhető.
A mágneses momentum arra utal, hogy az atom mágneses dipólust képez. Az atom mágneses momentumának két összetevője van:
a spinből eredő és
a mag körül keringő elektronokból eredő mágneses momentum
Mivel ferromágnesről van szó, itt is a spintől eredő mágneses momentum van túlsúlyban.
A spin és annak mágneses momentuma a fogalmának megértetésére nem vállalkozom, de tessék egy link, innen tájékozódhatsz.
Az atomi viselkedés nem változik meg könnyen, ezért tartják meg a mágnesességüket a ferromágnesek, vagyis jelen esetben a hűtőmágnes.
"Hat ezaz, a mágnes folyamatosan erőt fejt ki a hűtőre és vissza. De miből van ez az ereje, és miért nem fogy el?"
Nem figyelsz oda a válaszokra.
2*Sü:
"Ez olyan, hogy ha egy asztalra ráteszel egy téglát, akkor a tégla erőt fejt ki az asztalra. De az erő nem egyenlő az energiával. Két különböző fogalomról van szó, ez két különböző mennyiség. A kettő között a kapcsolatot a mechanikai munkánál az elmozdulás adja:
W = ΔE = F * s
A tégla bár erővel hat az asztalra, de 0 méterrel tolja arrébb, így nem történik munkavégzés, nem változik az energiája, nem veszít energiát és nem ad át energiát másnak. Ugyanez a helyzet a mágnessel is, csak ott nem a gravitációs kölcsönhatás lép fel, hanem az elektromágneses kölcsönhatás."
> Hat ezaz, a mágnes folyamatosan erőt fejt ki a hűtőre és vissza. De miből van ez az ereje, és miért nem fogy el?
Felakasztod a kabátod a fogasra. A fogas ereje miért nem fogy el?
Ha beépítesz a fogasodba két mágnest, az is ugyanúgy sose fogy el, mint a fogasod szilárdsága. (Csak amíg a fogas anyagát az elektromos erők tartják össze, addig a mágnesnél a mágneses erő csinálja ezt.)
Sejtem, hogy miért kételkedik a kérdező: Ugye ha a mágnest a hűtőre tapasztod, attól a mágnesre még hat a gravitáció, ami igyekszik lefelé húzni, tehát erővel hat rá.
A fogasos példánál is: ha fogod a kabátot akkor ugyanúgy a gravitációs erőnek támasztasz ellenerőt, mintha a szögre lenne akasztva. Csak míg te elfáradsz, meg érzed, hogy erőt fejtesz ki (ergo energiát használsz), addig a szög nem...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!