Mik a legnagyobb tudományos mellélövések, amikről kiderült, hogy hibás, vissza kellett vonni, stb?
"Levegőnél nehezebb tárgy nem képes repülésre . Aztán a gépesítés előtt a tudósok attól rettegtek hogy a sok igás állat és egyéb növényevő felfal mindent elissza az emberek elől a vizet és mindenhol trágya lesz , de ez sem történt meg"
Nem azt kérdem, hogy tudósok mikor tévedtek, mert az gyakran előfordul, hanem hogy tudományos publikációban mikor tévedtek. Amiet említesz azok legfeljebb vélemények voltak, nem is tudom, hogy komoly tudósoké-e, de nem hiszem, hogy ezeket bizonyították és lektorált folyóiratban közölték.
Itt van a személyes kedvencem: a nyelvtérkép
Mindenki jól tudja, hogy a nyelv hegyével érezzük az édeset, hátul a keserűt stb.
Ez azonban teljesen téves. Már hosszú ideje tudományosan megcáfolták, de még mindig ezt tanítják -.-
Itt egy hosszabb cikk, ha részletesebben érdekel:
Francia Akadémia 1796-ban kijelentette, hogy a jövőben nem foglalkozik a meteoritok témájával, mivel csak ostoba és babonás emberek hihetik azt, hogy az égből kövek hullanak alá.
Csaknem száz év és Európa területén sok száz dokumentált, hiteles eset kellett, hogy felülvizsgálják az ítéletet.
Camille Flammarion, híres csillagász a 19-20 sz. fordulója körül azt nyilatkozta, sajnos a Holdra sosem jutunk el, mert elfogy a léghajónkat emelő felhajtóerő és az utasok megfulladnak a légkör nélkül. Hibája az volt, hogy nem feltételezett semmilyen esetleges technikai fejlődést illetve léghajón kívüli (amivel személyesen végzett magaslégköri repüléseket) alternatív holdra jutási módot, miközben Verne sci-fijében úgy-ahogy megoldotta a légellátás és kilövés problémáját is, plusz Ciolkovszkij rakétaelvű űrközlekedési koncepciója is ismert volt már.
Einstein rel. elmélete kidolgozása közben sokáig leragadt a statikus univerzum teóriája mellett, plusz erősen épített a Mach-elvre, mindkettőt nagyon nehezen tudta feladni.
Csak kisebb példaként.
Összességében szerintem el lehet mondani, nem csak tudományos, de bármilyen téren, hogy ha valaki radikális, nem megengedő és "halálbiztos" kijelentést tesz, nagyon valószínű, hogy téved.
@16:
"fény kettős természete (Einstein Nobel díjat kapott érte pedig hibás)"
Ezt kifejtenéd bővebben? Einstein a fényelektromos hatással kapcsolatos munkájáért kapott Nobel-díjat, és bár elhanyagolja a testek esetleges energiaelnyelését, így azzal nem számol, nem tudom, mennyire lehet ezt ténylegesen hibásnak venni, illetve nem tudom, erre gondolsz-e.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!