Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A földön miért csak az ember...

A földön miért csak az ember az egyetlen intelligens lény? A többi állat agya miért nem fejlődött?

Figyelt kérdés

Statisztikai szempontból ha nézzük, az lehetetlen hogy egyetlen egy előlény hódítsa meg a világot. Mire gondolok: a földön az összes állat egyforma inteligencia szinten van, pl. nem lehet azt mondani hogy egy madár sokkal sokosabb mint egy egér, mert kb. egyforma agyuk van.


Hasonlóan a kutya és a disznó között, az agyuk mérete közel egyforma. De kutyán és disznón kívól lehet hogy van még másik 1000 állat aminek szintén ugyanakkora agya van. De akkora agya mint az embernek csak 1 élőlénynek van, és ez az amit furának találok!


2018. jún. 17. 12:51
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
26%
Ha lenne vetélytársa az embernek, már nem lenne. (kiírtotta volna)
2018. jún. 17. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
17%
Ha egy embergyerek emberektől távol nő fel, nem lesz "intelligensebb", mint az állatok. Az agy mérete önmagában nem tesz "emberré", az örökölt tulajdonságok mellett rengeteg a tanult! Társadalmi lények vagyunk!
2018. jún. 17. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
0%

Az ilyen miértek az ötéves gyermeki agy jellemzői. A gyermek dolga a megismerés, ekkor még szelektálás nélkül. Annak az ismerete később fejlődik ki.

Az élet fejlődésének ilyen a szabálya. Ezért. Ezt az "ilyent" viszont sok tanulmány taglalja, amelyek egymás mellé rakva több méter vastag írást eredményeznek. A magyarázathoz az mind kell. Ide másoljuk?

2018. jún. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 A kérdező kommentje:
0%-os hasznos válaszírók ne kínozzatok nem bírom tovább :DD
2018. jún. 17. 22:54
 15/33 anonim ***** válasza:

Most attól függetlenül, hogy az intelligencia nem teljesen pontosított, azt megfigyelhetjük és így nem igazak a feltételezéseid.

A cápa biztosan kevésbé intelligens, illetve nem tanúsít olyan tevékenységet, mint a delfin és még az akváriumi halak között is vannak megfigyelhető eltérések.

A szárazföldi állatokon sok kísérletet végeztek, ami biztos, az az, hogy különböző értelmi színvonaluk van, akár még a papagáj fajokon belül is van eltérés, vagy egyes rágcsálók között.

A háziállatok taníthatósága és a köztük lévő különbségek ismertek.

Általában az a vélemény, hogy a cápa például olyan tökéletesre sikerült, hogy semmi szüksége nem volt változásra hosszú ideje és meglehetősen buta, így az intelligencia olyan hiány pótlása, ami szükséges volt a tovább éléshez a környezethez viszonyítva.

Az emberszabásúak értelmi színvonala elég nagy, ez az alkatuk miatt szükséges volt, a továbbéléshez, de vannak köztük különbségek, tudtommal a csimpánz a legokosabb köztük.

A különbségek azért jöttek létre, mivel a mutációk bekövetkezése véletlenszerű-

Az ember alakult így, szerencsénk volt, ha az intelligencia jó, mert szerintem az.

Nekem az a véleményem, hogy az lenne a csoda, ha pont ugyanolyan értelmi szint lenne az élőlények között, amelyek különböző utat jártak be fejlődésük, alakulásuk során.

2018. jún. 18. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:

Mi az hogy 0%? Ha rám gondolsz, persze, nyilván nem véletlen vittem el a témát másik irányba, ha van egy kis eszed akkor látod mire akartam kijukadni, átvitt értelmekben.

Mert bizonyára itt már más válaszíróknak nincs is jogosultsága írni, aki nem 70% fölött van?

Pozitív diszkrimináció. Az Indiánok is állatok voltak 0 intelligenciával nyilván ezért lettek kiirtva.

Túl van ragozva, kérdés letitva cs.

2018. jún. 18. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
Hatalmas nagy intelligencia kell hozzá hogy értelmezzem ezt a kifinomult kérdést. Mint a Utikalauzos filmbe, ott is a számítógépet kérdezték meg mi az élet értelme, aztán mégse derült ki soha.
2018. jún. 18. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 2*Sü ***** válasza:
100%

Az intelligencia nem az agy méretén múlik, hanem nagyon leegyszerűsítve inkább a neuronok közötti kapcsolatokon. Ez kicsit olyan ez, hogy 5 ember megfelelő szervezettségben, együttműködésben sokkal hatékonyabb tud lenni, mintha 15 ember szervezetlenül, egymással nem kooperálva próbálná ugyanazt a feladatot elvégezni.


Másik oldalról az evolúciót alapvetően nem az intelligencia határozza meg, hanem a környezethez való alkalmazkodás képessége, a túlélési esélyek. Az, hogy az intelligencia növeli a túlélési esélyeket, egy bizonyos szint felett nyilvánvaló. Alacsonyabb szinten viszont nem biztos. Ami specifikáltabb, az sokszor kevésbé alkalmazkodóképes. Ami specifikáltabb, az sokszor komplexebb, több a hibalehetőség, illetve több erőforrást igényel a működtetése. Van az a környezeti változás, amihez egy intelligensebb lény – pl. egy holló – nem annyira tud alkalmazkodni, mint mondjuk egy hangyakolónia. Az egyszerűség sok esetben praktikus tud lenni a túlélés szempontjából. Az, hogy volt olyan időszak és környezet, mikor lehetőség volt az intelligencia kialakulására, az azért nem szükségszerű. Azért nem véletlen, hogy emberhez fogható intelligencia a földi élet néhány milliárd éve alatt nem alakult ki, vagy legalábbis nagyon nem tudunk róla.


Az is megfigyelhető, hogy ha evolúciós szempontból egyidőben több pozitív irányú változás történik, akkor a pozitívabb teljesen ki tudja szorítani a kevésbé pozitívat. Az ember megjelenése, az, hogy milyen mértékben uraljuk a világot, az lehet, hogy pont gátat szab adott esetben annak, hogy egy kevésbé intelligens faj megtegye az intelligensebbé váláshoz szükséges utat.


~ ~ ~


#4 és GyakoriExpert:


Szép dolog a posztmodern, a szavaknak az értelműktől való megfosztása. Csak az a helyzet, hogy az intelligenciának van egy konkrét jelentéstartama. Lehet, hogy nem tudjuk egzaktul definiálni, de számos ismérvét pontosan le tudjuk írni. Az intelligencia valamiféle problémamegoldó képesség, ami jórészt mintafelismerésen, absztrakción alapul. Az ember – úgy általában, mint faj – találkozik egy problémával, mondjuk át kellene jutni a szakadék túloldalára. Az ember intelligenciáját az mutatja, hogy képes erre. Képes megtervezni, megépíteni egy hidat, és így végül át tud kelni a szakadékon. A tengerimalac meg képes erre. Pont.


Nyilván az intelligencia nem egy „vagy van, vagy nincs” jellegű tulajdonság. Az állatvilágban is vannak intelligensebb fajok, képesek valamilyen szintű mintafelismerésre, absztrakcióra, van valamiféle problémamegoldó képességük, pl. használnak eszközöket, komplexebb módon képesek bizonyos problémákat megoldani. Meg nyilván el lehet képzelni olyan fajt, ami sokkal magasabb mentális képességekkel rendelkezik, amihez képest az ember annyira intelligens, mint az emberhez képest egy macska.


Amíg a mentális képességek viszonylag objektív módon összevethetőek, addig, hogy melyik lény számít intelligensnek, az szubjektív. Mi emberek vagyunk, a magunk intelligenciájához mérten nézzük az állatok vagy akár elképzelt lények intelligenciáját. Szubjektív ez, de attól még ami szubjektíven ítélünk meg, annak van objektív jelentése. Kicsit olyan ez, mint a hosszú, rövid kérdése. Szubjektív fogalmak ezek, mégis objektíven, mértékegységgel mérhető módon leírható tulajdonságok szubjektív leírása.


~ ~ ~


> Ha rám gondolsz, persze, nyilván nem véletlen vittem el a témát másik irányba, ha van egy kis eszed akkor látod mire akartam kijukadni, átvitt értelmekben.


Ez kicsit olyannak tűnik számomra, mintha valaki megkérdezné, hogy hány tojás kell a palacsintába, ha 40 dkg liszt az alap. Te erre a tojás árának alakulásáról kezdesz beszélni – ami persze lehet érdekes kérdés önmagában –, amiben vannak helyes meglátások is, meg olyan megállapítások, amik nem fedik a valóságot, csak éppen az nem derül ki ebből, hogy hány tojás kell a palacsintához.

2018. jún. 18. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 2*Sü ***** válasza:
(Ja igen, a másik kérdés, hogy az intelligencia közel 50%-ban múlik genetikai adottságokon. Az evolúció szemszögéből nézve ezt sem árt figyelembe venni. Lehet, hogy egy fajnál a genetikai adottságok megvannak, csak a nem genetikai, vagy közvetett genetikai tulajdonságok miatt nem válik a faj intelligenssé. A beszéd képessége pl. nagyon sokat lendített az ember intelligenssé válásán, pedig ez jórészt nem genetikailag, hanem kulturálisan öröklődő tényező.)
2018. jún. 18. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:

Hadd térjek ki megint. Rendkívül jól összefoglaltad, végigolvastam.

Viszonr abban még mindig nem értek egyet hogy az Intelligencia szó mennyire egzakt vagy definiált.


Hogy mondjak egy kis gondolkodtatót.

Ha belegondolsz a természetben mindent bizonyos szabályok irányítanak, a természet / fizika szabályai. Ha vesszük hogy volt egy olyan pont ahol kialakultak réges régen az első "élet" entitásai, egysejtűek stb., akkor annak valahogy ki kellet alakulni vagy létre kellet jönnie. Ha azt vesszük hogy még egy legapróbb részecske, kvark, elekton, stb. nek is a konkrét működését szabályok irányítják amit ma sem vagyunk képesek tisztán érteni, akkor oda jukadunk ki hogy az intelligenciánk, tudatunk is ennek a fejlődésnek a végterméke, és nem mi irányítjuk a dolgokat az agyunkal, hanem a természet törvényei érvényesülnek és előre definiált (sors, méghozzá az ősrobbanás óta tart), ennek megfelelően pedig az öntudat és az intelligencia már elveszti az értelmét, sőt maga az értelem szó is.

Valószínűleg minden amit tapasztalunk és megélünk úgy ahogy az a neuronok, ideghálózat túl komplex működésének illúziója.

Idéztem saját filozófiámból.

2018. jún. 18. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!