Egyes növényevő állatok miért esznek húst időnként?
Meg egyáltalán miért éreznének késztetést húsevésre?
Hiszen akkor már mindenevők.
Például a gorillák és rénszarvasok is esznek húst,ami azért is különös,mert a gorilláknak mindenevőkre jellemző alkatuk van,ehhez képest szinte kizárólag növényeket esznek,a rénszarvas viszont kizárólag növényevő.
Persze ellenpéldának ott van a panda,ami gyakorlatilag növényevő,viszont azon kívül,hogy a növényeket kevésbé tudják megemészteni,nem káros rájuk.
Persze,persze,mindennek van oka,de miért?
Ha egy húsevő állat eszik növényt,azt ha nem is tudja rendesen megemészteni,de nem káros az egészségére,viszont a növényevők emésztőrendszere nem tudja feldolgoznia húst és rengeteg fertőzést kaphatnak el.
És ha igaz is,hogy növényevők is esznek húst,miért nem említik sehol? Mármint a forrásokon kívül,ahol olvastam.
És akkor linkelek párat.
Persze a legtöbb medve sem zabál húst állandóan,de ettől még nagyon erőteljes a vadászösztönük.
A gorillák - ahogy minden majomféle - mindenevö, és csak azért esznek föleg növényeket, mert azt találnak.
(A mindenevök többsége nem vadászik a húsra, hanem a ragadozók által otthagyott maradékokat - dögöt - eszik a terméseztben)
A legtöbb állat megeszik a dögöt, ha hozzájut, mert hasznos tápanyag - és nem,nem kapnak töle semmiféle fertözést!- , és az állatok nem engedhetik meg azt a luxust, hogy válogassanak, föleg, ha az idöjárás vagy egyéb miatt kevés a táplálék.
A panda meg azért eszik föleg bambuszt, mert az van, ahhoz tud(ott) nagy mennyiségben hozzájutni, mielött az ember kiírtotta a nagyrészét.
Felteszik, hogy gyógyászati céllal esznek néha állati eredetű élelmet növényevők. Kivéve a fiatal emlősöket, akiket az anyjuk szoptat. De ha az adott állat nem veti meg a tojást és a kisemlősöket, akkor már tekinthető mindenevőnek.
Kedves kérdező, az ember alkotta a táplálkozási kategóriákat, amikbe besorolja az állatokat. De az állatok nem olvassák a könyveinket. Ha mégis, akkor nem értik.
Egyébként sok fejlettebb állat nem képes előállítani a 20-féle fehérjeépítő aminosavat, mi emberek konkrétan a felét sem. A növények pedig kifejezetten hiányosak bizonyos aminosavakban, nem véletlen, hogy tehenek, birkák, libák, egyéb legelő állatok takarmányát lizinnel egészítik ki. Vegáknál is ezért kiemelten fontos a változatos étrend. Ergo az állati hús tartalmazza az esszenciális aminosavakat.
Egyébként megfordítva a dolgot, amiatt vesztették el az állatok evolúció során az aminosav szintetizáló képességüket, mert hosszú távon azok az egyedek voltak sikeresek, akik az energiájukat az aminosavak begyűjtésére fordították pl. néha dögöt evő rénszarvas, nem pedig akik a szintézisükre.
Amúgy pedig a fehérjét/húst a növényevők is fel tudják dolgozni, hiszen növényekben is van fehérje, fontos is lebontaniuk őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!