A világegyetem tágulása miért nem mutatkozik meg a galaxisokban, vagy a Naprendszerben?
Az természetesen világos, hogy a távoli galaxisok egyre gyorsabban távolodnak a többitől, a távolságuk mértékében. Ez a tér tágulására utal. Minden galaxis távolodik mindegyiktől.
A galaxisokat és a Naprendszert ellenben összetartja a tömegük, illetve az egymásra ható gravitáció, amely a tömegükből származik.
Csakhogy a tér itt is tágul, mert mindenhol tágulnia kell.
Ezek szerint nőni kellene a Föld - Nap távolságnak folyamatosan a tér tágulása mértékében, vagy a tágulással arányosan nő a gravitáció, amely ezt kompenzálja?
Mondjuk lehetséges, hogy ebben a viszonylatban túl kicsi, túl jelentéktelen a tágulás mértéke és nem tudjuk megmérni a változást, de elviekben annak léteznie kell?
Mondjuk galaktikus méretben már talán lehetne értelmezni, de akkor a Tejút csillagai mért nem távolodnak, illetve ha mégis, akkor a gravitációs hatás csökkenése a távolodás mértékével nem fogja őket szétszórni?
Illetve ha a tér tágulása következtében nő a galaktikákban lévő csillagok egymástól való távolsága is, akkor azok miért nem szóródtak már szét, miért maradnak mégis egyben?
Ha a tér tágul, akkor az általános gravitációnak csökkennie kellene a tágulás mértékének négyzetével, nem?
Biztos. Sőt, ha pl, a galaxisok elkezdenének egyre nagyobbá válni amiatt hogy a tér tágul, akkor nem lennének stabilak. Pedig elég stabilnak látszanak.
Vagy ha az atomok megnőnének a tér tágulása miatt. Ők se maradnának stabilak.
Vegyünk egy nagy gumiasztalt, rajta 2 nehéz vasgolyó és két kisebb.
A nagy vasgolyók lehúzák két ponton a gumiasztalt (torzítják a "síkot")
Elindítod a két kis vasgolyót a széléről, akkor "tömegvonzásként" körpályán kezdenek keringeni a két nagy objektum körül.
Ha minden irányból elkezded húzni a gumiasztalt, akkor a két bolygórendszer egymáshoz képest távolabra kerül, de a keringő bolygóig maradnak pályán a torzulás miatt...
3D-ben persze ezt nehéz elképzelni, de az analógia működik.
Bocs a typokért, telefon és kávészünet. Retardáltnak tűnik...
Remélem azért érthetően írtam le.
Amúgy emellé még betehetjük a gravitációs hullámokat, amit pl két vasgolyó egymás körül keringve kelt. Apró, finom rezgések a gumiasztal anyagában.
Ezt méri a LIGO.
Tehát a két gravitációs torzulásrendszer távolsága növekszik az Univerzum tágulása során.
(Az utolsó mondat a két bolygórendszerre vonatkozott, nem a gravitációs hullámokra)
Amúgy persze ez ennél vélhetően sokkal összetettebb 3D-ben... végletekig leegyszerűsített "modell" csak.
"lehetséges, hogy ebben a viszonylatban túl kicsi, túl jelentéktelen a tágulás mértéke és nem tudjuk megmérni a változást"
De, mérhető lenne, csak kicsi.
"de elviekben annak léteznie kell?"
Nem, mert pl. egy galaxis adott méretben stabil. Tehát a tértágulás ellenére a mérete maradni fog, a pici kis tértágulást kikompenzálják a különféle hatások.
"majd megpróbálom kiszámolni a galaktikánkra nézve mennyi lenne a tágulásból eredő távolodás a két ellentétes végén fényévben évente"
Remélem jól számolok.
A Hubble állandó: ~ 70 km/s/Mpc
Tejútrendszer átmérője: ~ 0,03 Mpc
Vagyis 0,03 Mpc-re nézve a sebesség 2,1 km/s, ennyivel távolodna az egyik széle a másiktól.
"fényévben évente"
~ 0,000 007 fényév/év :)
Most tudok csak vele foglalkozni és úgy gondolom megértettem a problémát, idő közben törtem rajta a fejem.
Abból indulok ki, hogy olyan tér, mint amit mi megszoktunk, a konvencionális euklideszi tér valójában nem létezik, az csak egy fikció, a semmi, az üresség, amibe persze rakhatunk koordinátákat, meg irányokat, vektorokat, de a fikció az akkor sem lesz más.
Így mint fikció, bármekkora lehet, végtelen, de üres.
Akkor nyer értelmet, ha beleteszünk valamit, anyagot, aminek tömege van és így jön létre a gravitációs tér, magának a tömegnek a gravitációs vonzása teremti ezt meg, a különböző tömegek kölcsönhatása, egymásra gyakorolt vonzereje.
Egy kicsit úgy képzelem el, mint egy pókhálószövetet, aminek vannak erős fonatai,vannak gyengébbek és elenyészőek. A gravitációs tér ebből fonódik, lehet gumilapnak is elképzelni, de mivel a tömegvonzás minden irányban hat, mégsem csak egy lap ez és nem is fonatokból áll, hanem egy össze-vissza mindenfelé ható erő ez, a különböző tömegű anyagok, amik szerteszét vannak az Univerzumban adják a forrását, valahogy úgy, mint az internet szerverei a hálózatot. Mindehhez legközelebb a Star Wars jellegű elképzelés hasonlít, az erő, persze lehet, hogy pont innen vették, illetve ott nem is magyarázzák ezt túlságosan.
Azt tudjuk, hogy a gravitációs vonzás négyzetesen csökken a távolsággal, ezért a kisebb erők dominálnak az egymáshoz közelebb lévő objektumok között, még akkor is, ha azok ténylegesen kisebbek a távolabbi nagy tömegvonzásoknál.
Hiába nagy a Nap tömege, az emberekhez 'közelebb' van a Föld, ezért annak gravitációja érvényesül.
A Földre a nagy tömege miatt a Nap nyilván ki tudja fejteni a gravitációs vonzását, de a Föld -Galaktika hatás nem érvényesül, mert ahhoz túl távol van, a Nap meg közelebb.
Mivel a Naprendszer tömegének 99 %a a Napban van, ezért a Galaktika arra már tud olyan kölcsönhatást gyakorolni, ami megnyilvánul.
Ez a gravitációs háló állandóan változik, vibrál szinte, hiszen mindenféle irányokban történnek változások, mozgások, de a nagy távolságok miatt minden összegeződik, minden elsimul.
A gravitációs tér természetesen tágul, az által, hogy a világegyetem legszélső objektumai, a kvazárok, meg a többi tőlünk messze lévő objektum halad bele a semmibe, az ürességbe, az elképzelt euklideszi térbe és a saját tömegük által gerjesztik a gravitációt ott, ahol korábban az nem volt.
A gravitáció is csak különböző tömegek közötti kölcsönhatás, vagy nevezzük így, hogy vonzás formájában létezik.
Vagyis ahol nincs anyag, ott nincs gravitáció és tér sincs, mert a tér az valójában a gravitációs vonzás.
Ekkor már elképzelhető, hogy a távoli kvazárok gravitációs hatásai a Naprendszerre semmi módon nem befolyásolnak hatást, illetve az az irdatlan távolság négyzetével olyannyira lecsökken, hogy semmit sem számít számunkra és a galaktikánk számára sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!