A nap kering a föld körül?
Einstein relativitás elmélete miatt,
Merthát ő maga is álitólag kérdezte a
vonatálomáson hogy az álomás el hagyta e már a vonatot..
És a földhöz képest a nap kering a föld körül nem? XD
Először is: Nap. Ez a neve.
Másodszor: igen, kering a közös tömegközéppont körül. De ez a pont a Nap belsejében van.
Tudod, elég sok bolygót fedeztünk már fel így: messze vannak, és sötétek is, a mai távcsövekkel látni még nem lehet ezeket. De ahogy keringenek a napjuk körül, EGY PICIT megmozgatják azt.
Na, ezt már képesek vagyunk megmérni.
Ha pontosak akarunk lenni, akkor a Nap és a bolygók mindegyike a Naprendszer pillanatnyi tömegközéppontja körül kering. (Ami persze a Nap középpontjától igen csekély távolságra van, vagyis gyakorlatilag a Nap körül keringenek a bolygók.)
Mivel itt igen nagy a tömegkülönbség a Nap és a bolygók között, ezért ez az eltérés nem látványos, és a gyakorlatban teljesen elhanyagolható. De egy kettős csillag rendszer esetén már jól látszik, hogy a rendszer két csillaga egy közös tömegközéppont körül kering.
Egy ellenpélda a sok közül:
Ha a Nap keringene a Föld körül, akkor nem tudnánk mérni a közeli csillagok parallaxisát a földpálya méretét kihasználva.
Volt egyébként ilyen elképzelés is, hogy a Föld körül kering a Nap, a többi bolygó pedig a Nap körül, de ez csak egy erőltetése volt a földközpontú modellnek, amikor már érezték, hogy valami nem stimmel.
Amúgy pedig ld. fentebb, vagyis a tömegviszonyok megadják, hogy gyakorlatilag mi mi körül kering.
Nem értem, miért pontozták le a 3. választ, mikor teljesen korrekt volt.
A tömegarány úgy néz ki nagyjából, hogy a Naprendszer 99 % át a Nap adja, a maradék 1 % ban benne vannak az összes bolygók, holdak, aszteroidák és minden más.
Így tehát eleve kicsi a Napra gyakorolt gravitációs vonzásuk, másrészt nem is egy irányba történik, hanem mindenfelől, így nagyrészt semlegesítik egymást.
Einstein mondását nem hallottam még, de nyilván arra utalt, hogy a vonatból úgy látszik, mintha az állomás és a táj mozogna.
1. ha figyelembe veszem, hogy a Nap és a Föld is egy, a görbült tér által kijelölt pályavonalat követ, valamilyen szinten még lehet is igazságmorzsákat találni a kérdésben. :)
2. ha az egész univerzumban nem lenne semmi a Napon és Földön kívül, nulla viszonyítási pont miatt tényleg nem lehetne megmondani, melyik melyik körül kering.
Amúgy az einsteini relativitás terén is oda kell ügyelni arra, hogy ugyan két egyenes vonalú egyenletes mozgás közt fennáll a teljes ekvivalencia és ezzel a relativitás, de egy gyorsulásokkal, pályaváltozásokkal teli komplex mozgás (egy nem nulla kiterjedésű, tengely körül keringő és-vagy forgó test is ilyen) már nem beszélhetünk erről.
#2: "De ahogy keringenek a napjuk körül, EGY PICIT megmozgatják azt."
#3: "Mivel itt igen nagy a tömegkülönbség a Nap és a bolygók között, ezért ez az eltérés nem látványos, és a gyakorlatban teljesen elhanyagolható."
#8: "A tömegarány úgy néz ki nagyjából, hogy a Naprendszer 99 % át a Nap adja, a maradék 1 % ban benne vannak az összes bolygók, holdak, aszteroidák és minden más.
Így tehát eleve kicsi a Napra gyakorolt gravitációs vonzásuk, másrészt nem is egy irányba történik, hanem mindenfelől, így nagyrészt semlegesítik egymást."
Na, egy bolond..
A valóságban annyira "jelentéktelen", hogy a Jupiter és a Nap tkp-ja bele sem esik a Napba, konkrétan azon kívül van: [link]
Semmi értelme azt mondani, hogy az egyik keringene a másik körül.
Inkább egymás körül keringenek, vagy, közös tömegközéppont körül. (Ebben az egyszerűsített rendszerben. Nyilván a valóságban az egész univerzum beleszól a pályákba.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!