Szerintetek létezik szabad akarat?
... és egy lélek, valami mágikus többlet, ami azt az agynak nevezett anyagszerkezetet többé teszi, mint más szerves és szervetlen anyagok.
Viszont ez nem a tudomány területe, és messze vezet.
Ettől még csodálatos maga az elménk, és a mikor rendelek egy juharszirupos palacsintát..' elhiszem a szabad akarat és választás illúzióját, és nem foglalkozok azzal, hogy miképp döntöttem amellett a Nutellás gofrival szemben. :)
Akkor végűlis a kvantumfizika határozatlansági elve sem bizonyítja a pillanatnyi szabad akaratot, csak azt, hogy nem megjósolható a kimenet. A rendszer nem hathat ilyen módon önmagára.
Meg egyébként gondolom a kvantum effektek ilyen nagy méretben mint egy agysejt, folyamatosan keletkeznek és azzal együtt kioltódnak. Pl egy sejtmembránon végighalad ígyis-úgyis a feszültségváltozás, attól függetlenül hogy a elektronfelhő most felhő, vagy lokalizálható részecske, mer összedőlt a hullámfügvénye :D
Azt kéne megfontolni, hogy "szabad akarat" szempontjából létezik-e elvi különbség egy ember és egy termosztát közt, ami mondjuk 22 fok alatt bekapcsolja a kazánt, 22 fok felett pedig kikapcsolja.
Aki szerint létezik, az tekintsen egy bonyolultabb termosztátot, ami mondjuk már figyelembe veszi a napszakot is, vagy hogy tartózkodnak-e a lakásban, vagy hogy süt-e a nap, ki van-e nyitva valamelyik ablak stb.
Elvi különbség nincs egy humán agy és egy termosztát között.
Komplexitásbeli van csak.
Igazából a kérdést megválasztoltuk, nehéz ehhez többet hozzátenni.
A tér torzulásai miatt bekövetkező relatív idő, nem jelent semmiféle időutazást... egyszerűen mindenhol ugyan az a jelen van, csak a téridő szövete torzult meg.
Nincs két idősík. Sem múlt, sem jövő külön párhuzamosan.
Ha egy térrészt felgyorsítunk a fénysebesség 90%-ra, maximum az idő lassul le, míg a többi térfogatban sokszoros idő telik el. A szemlélők szempontjából nincs különbség az idő észlelésében, csak egymáshoz képest torzult. A torzulás pedig nem jelenti azt, hogy a fénysebesség közeli térrész és a környezet más idősíkban létezne.
Szemléletesen szerintem úgy lehet felfogni, hogy adott egy 10 méter hosszú űrhajó, ami rettentő gyorsan megy, a fénysebesség x%-val.
A fény energia, információ... semmi sem haladhat gyorsabban a térben a fény vákuumban mért sebességénél.
Ezt képzeld el úgy, hogy a közel fénysebességgel haladó csodaűrhajón egy lézerrel megvilágítod a hajó orrát... ez azt jelenténé, hogy a lézerfény a fénysebesség majdnem duplájával haladna, mert normális mozgás esetén pl a vonat sebessége és ha futsz a vonaton, összeadódik.
Itt ez nem lehetséges, nem léphető át a fénysebesség.
Azért, hogy a lézerfény az űrhajón is maximum c-vel, fénysebességgel haladhasson, a dolgot képzelhetjük el:
Az űrhajóban lelassul az idő. Pont olyan mértékben, hogy az űrhajóban terjedő lézerfény se szeghesse meg a fénysebesség állandóságát. Viszont ebből te semmit sem veszel észre a hajón, a lézerfény fénysebességgel haladt, számodra az idő ugyan olyan mint eddig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!