Mi történik akkor ha két fekete lyuk egyesülésekor elindult gravitációs hullámok Szemből találkozik egy másik hullámmal?
Én is úgy gondolom hogy lennének kioltási és erősítési pontok, tehát interferencia.
Bár egy egy ilyen hullám mire ideér annyira gyenge hogy alig tudták érzékelni is, ha viszonylag közeli (pár 100 fényévre lévő) forrásoké egyesülne és mi közöttük lennénk, hát nem szeretnék az erősítési interferencia pontban lenni. :D
Interferálnának Fourier bácsi matematikáján.
De ezek a gravitációs hullámok (főleg ilyen távolságban...) nagyon kicsik és ilyen amplitúdójú gravitációs hullámok ritkák.
A gravitációs hullámok meg gyakoriak, te is tudsz csinálni, elég mozgatnod a kezedet hozzá, de az ilyen apróakat nem tudjuk kimérni, jelenleg csak pár százmillió fényéves távolságokon belüli és/vagy viszonylag nagyobb fekete lyukak és neutroncsillagok egybeolvadását. Ezek nem történnek minden nap, de idővel érzékenyebb műszerekkel majd többet... ha szinte végtelenül érzékeny gravitációs hullám detektorunk lenne, akkor állandó gravitációshullámzajokat mérnénk vele, különfélébbeket interferálódva egymással, sok... nagyobbak-kisebbek és néha olyan óriásiak (sok-sok-sok nagyságrenddel nagyobbak az előzőeknél), mint amiket eddig ki tudtunk mérni.
Interferálniuk kell, mint a hullámoknak általában, de azért érdekes kérdés, mert nem egyszerűen erősítési és kioltási pontjaik lesznek, hiszen a két hullámot alkotó mezőnek van irányultsága, és nem a front haladási irányára gondolok. Tehát ha szemből találkozik mondjuk két hullám, akkor nem feltétlenül ott lesz a legnagyobb a helyi g gyorsulás, ahol mindkettő maximumon van, mert ott pont előjelesen kioltják egymást. Két minimumnál úgyszintén.
(?)
"A gravitációs hullámok meg gyakoriak, te is tudsz csinálni, elég mozgatnod a kezedet hozzá, de az ilyen apróakat nem tudjuk kimérni, jelenleg csak pár százmillió fényéves távolságokon belüli és/vagy viszonylag nagyobb fekete lyukak és neutroncsillagok egybeolvadását."
Csak a tisztázás végett: Nem, nem tudsz a kezeddel gravitációs hullámot csinálni. Semekkorát sem, mert ez jön ki az egyenletekből.
#2: Nagyon durván túlbecsülöd a gravitációs hullámok "erejét". Az a 10^-20 nagyságrendű amplitúdó, amit kimértünk, annyira felfoghatatlanul kicsi, hogy ha 130 millió fényév helyett 1 fényévre lennél a forrástól, még akkor is csak 10^-12 lenne az amplitúdó, ami egymillió km-en 1 mm-nyi tágulás-összehúzódás.
Még Föld-Hold távolságban is csak 10^-5 nagyságrendű lenne, ami egy ember méretén pártíz mikronos nyúlás-zsugorodás. Egy feketelyuk-párostól egy holdtávolságnyira szerintem kisebb bajod is nagyobb lenne ennél :)
Az utcádban elhúzó autók sokkal jobban torzítják a teredet mint a gravitációs hullámok bármikor is tudnák bármilyen épeszű távolságból, interferencia ide vagy oda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!