Feltétlen szükséges elérni a szökési sebességet ahhoz hogy elhagyjuk a Föld gravitációs mezöjét?
Arra gondoltam ha egy elég erös kábelt rögzitenénk függőleges helyzetben, amin egy lift járna föl-alá, akkor talán nem feltétlen kellene a szökési sebességgel haladnia.
Kérem hogy aki nem biztos benne,az inkább ne irjon marhaságokat... Elöre is kösz.
Köszönöm a válaszokat,különösen az utolsó válaszolónak.
A liftet csak elméletileg gondoltam,a lehetséges műszaki megvalósítása nem is érdekelt igazából,de azért kösz mindenkinek amit irt :)
"A Föld gravitációs terét azért nem tudod elhagyni, mert a végtelenségig tart. Igaz, hogy a távolság köbével arányosan csökken. Egy űrhajó, vagy műhold azért marad föld körüli pályán, mert a gravitációt a centripetális erő kiegyenlíti. Elegánsabb megfogalmazásban: a gravitáció miatt esik a föld felé, csak sosem ér földet a Föld görbülete miatt."
Jááj, ez azért erős volt. Tipikusan összeolvas minden hülyeséget, megrázza a fejét, és lesz benne valami...
Egyrészt négyzetes az összefüggés, másrészt a centripetális erős az maga a gravitáció, és ez azt akadályozza meg, hogy elszálljon a fenébe a cucc...
"Nem létezik olyan anyag amely ilyen hosszúságban akár a saját súlyát is megbírná tartani"
Ez a probléma megfelelő geometriai kialakítással orvosolható, ugyanis a kötél két végén minimális a húzóerő, ami a közepe felé folyamatosan nő. Ha tehát nem állandó vastagságú kötelet készítünk, hanem a közepe felé vastagodót (vagy talán érthetőbb, ha úgy fogalmazok, hogy a végei felé vékonyodót, ezzel jelentős tömeget és ezáltal terhet megspórolva), akkor el fogja bírni a saját súlyát, sőt a terheket is. A probléma az, hogy el kell helyezni ezt a kb. 72000 km hosszú kötelet a földön addig, amíg elkészül, majd ezt az irdatlan tömeget fel kell vontatni az űrbe, olyan helyen kell elhelyezni, ahol nem zavarja alacsonyabb pályán keringő műholdak útját (ilyen már nincs, márpedig ezek a műholdak akár 20000 km/h sebességgel haladnak a kötélhez képest, így az ütközést is túlélő kötél létrehozása már tényleg elég problémás, úgyszintén megsemmisítheti ezt a nem éppen olcsó szerkezetet egy arra tévedt aszteroida), meg kell oldani a lift közlekedését (a hagyományos liftekhez hasonló vontatás szóba sem jöhet, hiszen ehhez is vége felé vékonyodó kötél kéne, tehát a liftben kell elhelyezni egy villanymotort, azt valahogy el kell látni árammal - ugye a lift legfőbb előnye az, hogy nem kell az üzemanyag emelésére és gyorsítására energiát fordítani, tehát csak az elektromos meghajtás jöhet szóba).
Így hirtelenjében ennyi probléma jutott eszembe, de lehet, hogy még több is van. Viszont megfelelő konstrukcióval szintén kiküszöbölhető egy másik megszólaló által említett probléma: "keresztirányban gyorsítanod kell mindenképpen, különben ezt a szerepet a kötél próbálja meg átvenni, ami nem sok jót igér. (elszakad és pluszba még a felső állomást is lerántja) ezen semmi ellensúly nem segít (mert azok csak radiálisan fejthetnek ki erőt), ehez hajtómű kell". Ha úgy alakítjuk ki a súlyelosztást, hogy a Föld gravitációja ne legyen elég a szerkezet pályán tartásához, hanem ezen túl még - megfelelő mértékben - a kötélen keresztül is húzni kelljen lefelé, akkor az emelkedő lift, mikor elkezdi érintő irányban visszahúzni a kötelet, akkor nem rántja le azt az űrből, csak egy picit lelassítja, így kisebb centripetális erő kell a rendszer pályán tartásához, viszont még mindig nagyobb, mint a gravitációs erő, tehát a kötél továbbra is szükséges a rendszer pályán tartásához. Ekkor azonban a kötél már nem egészen függőleges lesz, így a benne kialakuló húzóerőnek lesz érintő irányú komponense is, ami visszagyorsítja a fenti űrállomást ill. a kötelet, és ezzel együtt a liftnek is megadja a megfelelő érintő irányú sebességet. Ezzel a Föld tengely körüli forgásából nyerhető ki energia a lift gyorsítására. Hasonló módon ereszkedéskor pedig a Föld forgásának gyorsítására fordítódik az ereszkedéskor felszabaduló energia egy része, így a Föld forgását csak a felszállított, de le nem hozott tömeg lassítja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!