Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt hallottam, hogy a meghallg...

Azt hallottam, hogy a meghallgatáshoz több energia (ATP) szükséges, mint a beszédhez. Igaz ez? Miért van így?

Figyelt kérdés
2011. okt. 21. 22:23
 1/10 anonim ***** válasza:
69%
biztos,hogy nem igaz,mert az ATP a az izomsejtek mozgatásához kell,bár sok ember mondanivalójához igen nagy lelkierő szűkséges,de az nem használ ATP-t.
2011. okt. 21. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
most lehet hülyeséget mondok...lehet nem is kicsit,de az ATP az nem az aktív energia szállításhoz kell a sejteknél?bár lehet télleg hülyeséget mondtam most
2011. okt. 21. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
feltétlenül igaz. már alapból ha belegondolunk, hogy te már tudod, hogy mit fogsz mondani, a másiknak viszont a szavaidból egyenként dekódolnia kell hogy mit is akarsz ezzel, aztán valószínűségi alapon összehoznia, hogy mire gondolsz. dekódolni mindig bonyolultabb, mint kódolni.
2011. okt. 21. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem hinnem, hogy igaz lenne... mi utal erre?
2011. okt. 22. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nekem ebből először nem a feldolgozás jutott az eszembe, hanem, hogy ahhoz, hogy hangot kiadj, mennyi energia kell, meg ahhoz, hogy hallj, mennyi energia kell. Úgy biztos, hogy nem igaz, mert a hallás elég passzív folyamat. Úgy értem, ahhoz nem kell energia, hogy a csigában lötyögjön a trutyi, ahhoz viszont kell, hogy erőltetetten kilélegezz, nyitogasd a hangszalagot, mozgasd a nyelved, a szád meg minden.


És így már nagyon vezet a beszéd energiaügyben, szóval nem tudom, hogy ezt azzal be tudná hozni, hogy nehezebb dekódolni. Főleg úgy, hogy sokszor elég nehéz beszélni. Nem tudom elképzelni, hogy pl. egy felelet meghallgatásakor a tanárnak több energia kell:D


Bocsi, ha hülyeségeket írok:)

2011. okt. 22. 07:28
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért a hallgatás nem csak egy passzív folyamat az agynak elég nagy munkát kell végeznie közben, és mivel az idegsejtek sok energiát használnak ehhez is elég sok energia kell.

Amúgy nem tudom pontosan mit hallottál, de én valószínűbbnek tartom, hogy úgy szólt a hír, hogy több agyterület aktív hallgatás közben mint beszéd közben. Bár abban nem vagyok biztos, hogy ez igaz, de nem lehetetlen.

2011. okt. 22. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Igen, de direkt írtam, hogy nem az info feldolgozására gondolok, mert az idegi részét kivéve passzív, a beszéd meg az idegi részét kivéve nagyon is aktív.
2011. okt. 22. 11:09
 8/10 anonim ***** válasza:
55%
Biztos, hogy nem igaz. Az információ feldolgozás elhanyagolható, pontosan az idegsejtek energiafelvétele miatt, ami kb stabil szint!!! Tehát van egy hatalmas fogyasztás a nap 24 órájában, ami csak elhanyagolható mértékben emelkedik meg akkor, ha éppen aktívak is. Innentől fogva a szájnál vagy egy izommunka, ami biztos, hogy több energiát fogyaszt, mint a fül izommunka nélkül.
2011. okt. 22. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"csigában lötyögjön a trutyi"


a "trutyit" limfának hívják csak úgy mellesleg,de végül is szerintem is a beszédhez több energia kell

2011. okt. 22. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Valószínűsítem én is azt, amit az egyik válaszoló írt, hogy a cikk eredetileg több aktív agyterületről szólt, esetleg az agyat vizsgálva a hallgatásnál aktív agyterületek több energiát igényeltek (azaz több ATP-t), mint a beszédnél aktívak (nem tudom, összesen hasonlították össze PET-tel, vagy bizonyos területeket vizsgálva, nem találtam a cikket). Bár a beszéd szerves része a beszélt hang hallgatása, tehát kizárólag értő hallagtás és kizárólag beszéd összehasonlítása lehetett, a mindkét folyamatban részt vevő területek kizárásával. Ez edig nem lehetetlen, mivel a hallgatás a bonyolult asszociációk miatt több agyterületre terjedhet ki (másodlagos és harmadlagos központok stb.), mint a simán motorikus központokkal és a Broca-területtel operáló beszéd (ha feltételezzük, hogy a két folyamatban azonos központokat nem számoljuk, hanem csak mondjuk a hallgatásnál).


De ha össze energiaindexet nézünk, a beszéd agyi területeket ÉS izomműködést is követel, márpedig egy összetett, bonyolult motorikus működés igen sok ATP-t használ. A hallgatás motorikus passzív, a mimikát leszámítjuk, a fülmozgás elhanyagolható, a többi kis izom mozgatása pedig nem összehasonlítható pl. a nyelv mozgatásával. Azt pedig nehezen tudom elképzelni, hogy a kizárólag hallgatásnál olyan mértékben akitválódjanak agyterületek, hogy az összesített energiafelhasználásuk "lenyomja" az említett izomműködéshez szükséges ATP mennyiségét.


De a legjobb érv változatlanul az, hogy a beszéd hallgatás is egyben (hallod, mit mondasz). Tehát az állítás nem lehet igaz ebben a formában.

2011. okt. 22. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!