Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Feltétlen szükséges elérni a...

Feltétlen szükséges elérni a szökési sebességet ahhoz hogy elhagyjuk a Föld gravitációs mezöjét?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam ha egy elég erös kábelt rögzitenénk függőleges helyzetben, amin egy lift járna föl-alá, akkor talán nem feltétlen kellene a szökési sebességgel haladnia.

Kérem hogy aki nem biztos benne,az inkább ne irjon marhaságokat... Elöre is kösz.


2008. okt. 23. 21:07
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
85%
Nem értem pontosan, mire gondolsz. Az, hogy elhagyja a Föld gravitációs mezejét, hétköznapian megfogalmazva azt jelenti, hogy elindul felfelé és utána nem esik le (persze ennél többről van szó, de ez a legkézzelfoghatóbb). Ha ezt is beleveszed, akkor pontosan hogyan is nézne ki, amire gondoltál?
2008. okt. 23. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
ha jól tudom,akkor van ez a bizonyos szökési sebesség,azt hiszem 11 km/s amit el kell érni 1 ürhajónak hogy ki tudjon 'lépni' az ürbe, hát azt nem értem,hogy ezt el lehetne-e érni kisebb sebességgel is?
2008. okt. 23. 21:23
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
A Föld gravitációs terét azért nem tudod elhagyni, mert a végtelenségig tart. Igaz, hogy a távolság köbével arányosan csökken. Egy űrhajó, vagy műhold azért marad föld körüli pályán, mert a gravitációt a centripetális erő kiegyenlíti. Elegánsabb megfogalmazásban: a gravitáció miatt esik a föld felé, csak sosem ér földet a Föld görbülete miatt.
2008. okt. 23. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
87%

A szökési sebesség változik a magasság függvényében. Amikor abbahagyod a gyorsítást, akkor kell rendelkezned az ottani szökési sebességgel (ami jóval kisebb, mint a földfelszíni) - már, ha meg akarsz szökni.


De lőnek ki kisebb testeket ágyúból a Föld felszínéről is. No, ezeknek tényleg rendelkezni kell az itteni szökési sebességgel.


Tehát, ha rakétával mész, az sokkal kíméletesebb módszer, mintha ágyúval indítanának.


Ha pedig lifttel mész, az vánszoroghat, mint a csiga. Csak kinő a szakállad. A térdedig.

2008. okt. 23. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha létre tudál hozni egy akkora liftet, aminek a vége kint van a világűrben, akkor a liftkabinnak nem kellene a szökési sebességen haladnia.

De mivel ez csak elméletben megvalósítható, így marad a szökési sebesség!

2008. okt. 23. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
74%

az utolsó válaszolónak tökéletesen igaza van.

a általad elképzelt dolog elméletileg működhetne, semmilyen fizikai törvény nem tiltja, csak a technikai megvalósításának vannak "némi" problémái :)

2008. okt. 23. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

hoppá.... pontosítok:

a liftkabin bármilyen sebességgel mehet, az érkezési pontnak kell a szinkronpályán érvényes sebességgel mozogni.

2008. okt. 23. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Ezt úgy akarják megoldani, hogy lenne egy ellensúly is (szinkronpályán kívül). Akkor a fülke nem rángatná le az egész szerkezetet a földre.

Ezen kívül természetesen legalább 2 fülke lenne, amelyek felváltva járnának.

2008. okt. 24. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
79%
látom, más is olvasta clarke- tól, "az éden szökőkútjai"-t ...:)
2008. okt. 24. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
86%

nos, nem.


fogalomzavarban szenvedtek.


szökési sebességnek az a sebességet nevezzük, amivel ha radiális sebességgel indítunk egy objektumot akkor nem tér vissza.

ez egy viszonylag egyszerű számítás eredménye, ami az ilyen mozgások megfordíthatóságán alapul, azaz az nézzük, hogy ha egy végtelenül távoli pontból indított objektum el kezd zuhanni a föld felé, akkor mekkora a sebessége a becsapódás pillanatában.

ez kb. 11km/s


ennek az űrkutatáshoz nem sok köze van, az űrlifthez meg semmi. Az egy teljesen más jellegű probléma.


kezdjük a geoszinkron pályával.

ennek az a jellemzője, hogy a keringés szögsebessége megegyezik a föld forgási szögsebességével. (nyilván az egyenlítőn illetve fölötte, máshol nem is lehet geoszinkron pálya)

azaz a geoszinkron pálya keringési ideje kb. 86164s ebből a pálya számolható, kb. 36000km magasan van a tengerszint felett. (kb. 42000km pályasugár)

viszont van itt valami amit egyikőtök sem vett figyelembe. Ezen a pályán a keringés tényleges sebessége kb. 11000km/h. Ha erre a sebességere nem gyorsítod fel az objektumot akkor biza lezuhan. Ez pedig nem radiális (függőleges) sebesség, hanem tangenciális (érintő irányú).


Vissza az űrlifthez.

tahát emelni olyan lassan és olyan sebességgel emeled, ahogy akarod, de keresztirányban gyorsítanod kell mindenképpen, különben ezt a szerepet a kötél próbálja meg átvenni, ami nem sok jót igér. (elszakad és pluszba még a felső állomást is lerántja) ezen semmi ellensúly nem segít (mert azok csak radiálisan fejthetnek ki erőt), ehez hajtómű kell.

2008. okt. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!