Mit jelent az, hogy a Föld gravitációs mezeje inhomogén?
Mi történne
egy tetszés szerinti nagy sebességgel felfelé hajított testtel, ha egy lefelé mutató homogén
gravitációs térben mozogna? Miért zajlik ez a folyamat kellően nagy kezdősebesség esetén a
gömb alakú Föld inhomogén gravitációs terében másképpen?
konkrétan ezt az érettségikérdést kell beadnom holnap. köszi előre is.
Na itt volt néhány fogalomzavar.
Az, hogy a gravitációs erő a távolsággal csökken, fizikai alaptörvény, semmi köze az inhomogenitáshoz.
A szökési sebességnek a légellenálláshoz semmi köze. Szökési sebesség az a sebesség, amellyel indítva a tárgyat, éppen el tudja hagyni az objektum vonzásterét. Kétféle van, az első az, amellyel a tárgy éppen nem hullik vissza, hanem valamilyen keringési pályára áll.
Minél nagyobb a sebesség, annál nyújtottabb a pálya. Ha a második szökési sebességgel indítod, a tárgy nem áll zárt pályára, hanem végleg elhagyja az objektumot (ha egyéb nem jön közbe). Ha van levegő is, az bele van kalkulálva a szökési sebességekbe.
Az inhomogenitás a következőt jelenti. Ha az objektumtól egy bizonyos távolságban vagy, a gravitációs mező nagyságának azonosnak kellene lennie azonos távolságban. Ez csak pontszerű objektumnál, vagy tökéletes gömb esetén tökéletesen azonos anyageloszlású objektum esetén teljesülhet.
A Föld se nem tökéletes gömb, se nem egyforma az anyageloszlása. Elég csak arra gondolni, hogy a víz tömege nagyjából egy, a föld (talaj, kő, stb.) pedig ennek több, mint kétszerese. Egy inhomogén kiterjedt test gravitációs tere is inhomogén.
A kérdésre válaszolva, a Föld középpontjától egy adott távolságra (mondjuk 8000 km-re) bármelyik irányban, ha megmérjük a gravitációs mező értékét (kismértékben) eltérő értékeket kapunk, és nem pontosan azonosakat. Ez az előbbi okok miatt van, és ez a tulajdonság az inhomogenitás.
A homogén gravitációs mező bármely pontjában a gravitációs
térerősség (gravitációs gyorsulás) értéke ugyanaz.
Ez a gyakorlatban azért nem igaz a Földre, mert a felszíntől távolodva csökken az értéke, és a pontszerű forrás miatt az iránya sem párhuzamos, ahogy haladunk a felszínen. Ilyen alapon elvileg sehol nincs homogén gravitációs tér, de kis térrészben jó közelítéssel tekinthetjük annak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!