Valaki elmagyarázná ennek a paradoxonnak "megoldását"?
Pedig itt elég gyakran megtörténik...
Nem is beszélve az evolúció köréről. Én csak azt bánom, hogy ahelyett, hogy az evolúció témakörén belül lennének értelmes kérdések, a kérdések nagy többsége magával a jelenség létezésével kapcsolatos. Ezek a "viták" pedig eredendően meddők.
Miután van olyan RNS, ami autokatalitikus, a paradoxont kissé könnyebb feloldani.
Tudom, ez is angol, de talán ezen a nyomon tudsz keresni németül is.
Köszönöm szépen!
Nos, elolvastam (azért ennyire tudok angolul, csak a hosszú szövegek lefárasztanak :D). Érdekes, még nem hallottam az autokatalikus RNS-ről.
A 13. válasz hivatkozásában szereplő ribozim nem tudja magát lemásolni (a cím ellenére). A cikk utolsó bekezdésében leírják, hogy csak a saját hosszának kb. felét tudja lemásolni.
Én se tudok arról, hogy már csináltak volna saját magát (nukleotidokból) lemásoló RNS-t. Ebben a 2014-es cikkben is ezt írják:
@sadam87: Akkor rosszat linkeltem (bár annyira talán mégsem), nem néztem végig, csak emlékezetből. Mindjárt ránézek, mi a helyzet.
.
.
.
Egyelőre nem találom, pedig arról volt szó, hogy genetikus algoritmussal találtak egy olyan RNS-t, ami saját magát másolja. És nem is túl régi cikk. Na mindegy, itt egy másik: [link]
Ebben egy olyan RNS van, ami magát ugyan nem, de bármilyen másik RNS-t megépít. Ez magában ugyan nem sokat segít, de ha elgondoljuk, hogy van egy másik, hasonló tulajdonságokkal bíró, ami meg ezt tudja másolni...
Bármi mélyebb hozzászólásom valószínűleg hülyeség lenne, mert biológiában maximum érdeklődő laikus vagyok, így csupán általános elméleti megjegyzésem lenne.
Az ilyen tyúk-tojás állítólagos paradoxonok forrása általában az a (kreás) szemlélet, hogy valami ma működő biológiai mechanizmus készen született.
Ugyanúgy, mint a tyúk + tojás esetén, a ma ok-okozati láncnak vagy egymás nélkül működésképtelennek látszó folyamat két kérdéses eleme is egy evolúció eredménye, szóval ősibb, egyszerűbb változatuk kapcsolata is teljesen más volt, mint ma. Az elemek mai egymásra utaltsága is fejlődés révén jött létre, vissza lehetne követni olyan pontot, ahol még vagy független tényezők voltak, vagy nem is létezett mindkettő, amelyik meg megvolt, annak a régi formája még nem igényelte a másik tényezőt.
Ezzel a paradoxon meg is szűnt, mert a paradoxon olyan idóre vonatkozik, amikor a paradoxon elemei nem is léteztek.
#Tom Benko
Érdekes cikk, bár azért az, hogy bármilyen másikat lemásol, kicsit túlzás.
Nekem viszont az rémlik, hogy olyat tudtak már csinálni, hogy két ribozim kölcsönösen le tudta másolni egymást. De nem vagyok biztos benne, és nem is emlékszem, pontosan hol olvastam. :S
Itt egy másik:
Ebben egy olyan ribozimről írnak, ami RNS alapú RNS amplifikációra képes ("RNS PCR"). Ugyanakkor ez sem képes magát másolni, és itt is csak olyan korábbi RNS-ekről írnak, amelyek oligonukleotidokból képesek magukat másolni (bevezetés). A diszkusszió végén is úgy írnak az önmagát másoló RNS-ről, mint jövőbeni dologról. (2016-os a cikk)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!