Foton súlya fénysebesség, relativitás elmélet bizonyítása?
Ennek amúgy semmi köze a relativitáshoz.
A Maxwell egyenletekből kijön, hogy az elektromágneses hullámként feltételezett fénynek a sebessége ennyi és pont.
Ha vízen hajtjuk át pont mi történik vele? Mi történik a napból származó fotonnal, hogyha a Balaton vizét éri? Átadja az energiáját. Merthogy a fény frekvenciája arányos az energiájával.
A sebessége nem változik. Csak az energiája. Tömege meg nem is volt, nem is lett.
A relativitáselmélet ezt nem mondja, csak hasonlót, aminek egész más az értelme.
Nézzük a mondatot:... nyugvó test.... fénysebességgel halad. Most nyugszik, vagy halad?
"ha vízen hajtuk át"
Ne keverjük bele a fénysebességbe a közegben való terjedést.
A fénysebesség (c) határsebesség - és ez vákuumban igaz.
A vízben már nem.
Ugye a vízben a fény a c/törémutató sebességgel terjed. Na ennél a sebességnél mehet gyorsabban valami a vízben.
[Atomerőmű reaktorában a moderátor-közeg vízben az a kékes derengés, amit Cserenkov sugárzásnak hívunk, az amiatt van, hogy képződnek olyan töltött részecskék (elektronok) amik a képződésük pillanatában a vízre vonatkoztatott fénysebességnél gyorsabban mozognak.]
Végre egy értelmes hozzászólás, nevezetesen 6-os. Ritkán olvasni, hogy valaki tisztában legyen a foton igazi természetével, és ne haladó golyóbisként tekintsen rá, hanem az elektromágneses tér kvantumjaként, amelyet méréskor detektálunk, egyébként meg nagyjából értelmetlen róla beszélni.
A relativitáselmélet pedig azt mondja, hogy a fényszerű geodetikusokon haladó objektumok (pl. fotonok) nem rendelkeznek (nyugalmi) tömeggel. Ez a minőségük nem változik meg akkor, ha közegen keresztül halad át az a sugárzás, amelynek kvantumairól van szó. Ez a tény, vagyis az, hogy a fénysebességgel haladó cuccoknak nincs (nyugalmi) tömegük mellesleg azzal a matematikai formában kifejezett összefüggéssel ekvivalens, hogy a foton energiája egyenlő a frekvenciájának és a Planck-állandónak a szorzatával. És ahogy az energia egy négyesvektor nulladik komponense, ugyanúgy a frekvencia is az. A matematikai forma tehát marad, ahogy a hozzá kapcsolódó fizikai interpretáció is, függetlenül attól, hogy vákuumban vagy közegben történő terjedésről van-e szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!