Miért repülnek a repülők olyan magasan, mint ahogy?
Feljebb kisebb a levegő sűrűsége, ezért lecsökken a közegellenállási erő nagysága, amivel kisebb fogyasztás is jár. Azonban ha kisebb a levegő sűrűsége, akkor csökken a repülőre ható felhajtóerő nagysága is, ezért a repülnek gyorsabban kell mennie ahhoz, hogy tartani tudja a repülési magasságot, de ekkor meg nő a közegellenállási erő nagysága is. Azért van értelme erről beszélni, mert a közegellenállási erő, és a felhajtóerő között nem lineáris az összefüggés. [link]
Ez egy remek optimalizállási feladat, hogy mi az ideális repülési magasság. Úgy tudom (de ez nem biztos), hogy a kettő hányadosának kell a legnagyobbak lennie, ez 4-5 foknál adódik, de ha a különbség számít, akkor 10 fok az ideális.
Mert olyan kedvök van, amilyen.
Amúgy a kérdés alatt meg is válaszoltad magadnak: ez egy remek 1 paraméteres optimalizálási feladat.
Valószínűleg részben biztonságra, részben utazási időre, részben üzemanyag mennyiségre optimalizálnak (nem tudom hogy ez utóbbi olcsó-e, vagy mondjuk nagyon drága).
Szerintem ennek nem csak fogyasztás szempontjából van jelentősége, de biztonsági okai is vannak. Minél magasabban repül egy gép, annál nehezebb kilőni. Ez olyan területek felett lehet fontos, ahol a közbiztonság rossz, vagy állandó háborúskodás zajlik például különböző milíciák között. Egy alacsonyan szálló gépet könnyű eltalálni, megkockáztatom, hogy géppuskával vagy mesterlövész puskával is komoly károkat lehet okozni. De akár egy olcsóbb, egyszerű felépítésű vállról indítható rakétával már ki lehet lőni egy alacsonyan haladó repülőgépet. Azért tízezer méter magasságban ez már nem olyan egyszerű. Oda komoly eszközök kellenek, ilyen eszközökkel pedig egyszerű milíciák vagy terrorszervezetek nem rendelkeznek, csak állami hadseregek. Éppen ez volt az egyik ijesztő pont, amikor Ukrajna felett kilőtték a maláj utasszállítót, hogy vajon a merénylők honnan szerezhettek olyan föld-levegő rakétát és irányítórendszert, ami alkalmas egy többezer méteren repülő gép bemérésére és kilövésére.
Úgyhogy szerintem annak, hogy a gépek tízezer méteres magasságokban repülnek az is oka, hogy ne váljanak a terroristák céltábláivá.
Hát, lehet, de a személy légiforgalom már a hatvanas években "odafent" ment. Akkoriban a terrorveszély a sok háborús vidék ellenére nem volt ilyen vastag betűs cikkely, mint ma. Pontosabban nem volt jellemző a gépek lelölvöldözése, volt rá példa, de fel- és leszállás közben, akkor meg mindegy, miylen magasra megy amúgy.
És pl. a 9/11 féle terrorakciókat a repülési magasság nem befolyásolja.
A fő szempont, hogy idelent sokkal több üzemanyaggal sokkal lassabban lehetne menni, meg hogy repülésbiztonságilag az a magasság már egy nyugodt terület.
Sajnos környezetvédelmi szempontból ez a magasság is rossz, pont belerondítanak az ózonpajzsunkba is. Előnyös lenne a kontinens-közti repüléseket a sztratoszférába tolni, megy is rá a fejlesztés.
Nos, a sok okoskodás helyett a lényeg:
A repülőgépek repülési magasságát a következők határozzák meg:
1, légtér szerkezet (az illető légiforgalmi irányítás és állam határozza meg)
2., a repülőgép motorteljesítményének magasságfüggése (a gázturbina imád magasan lenni, a dugattyús motor meg nem) Erről szól a Penault diagram.
3., a repülőgép terhelése, légköri hőmérséklet, magassági szél és egyebek. (volt rá példa, hogy a magassági szelet (jet-stream) kihasználva az atlanti óceán átrepülés átlagos sebessége a füldhöz képest hangsebesség felettinek adódott)
4., a pilóta belátása, egyéni döntése. (itt is nagyon sok dolog számít a gép képességétől az üzemanyag mennyiségig.)
Azért replnek odafennt mert a fèrfiak így eddzhetik a pèniszüket.Mivel odafennt nagyobb a nyomàs megprobálják a vérük segítségével megtartani eredeti formáját és ezáltal az izmok relatív térfogata megnő.Ennek következtében a génátadó gyerekelkészítő SIÓ apatej genetikája erősödik.
Én már csak tudom...pilóta vagyok 43/N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!