Hány fok van vákuumban?
Na, mielőtt elfajul a helyzet, összegezném a saját következtetéseimet (és ezzel a korábbi véleményemet is változtatnom kell).
Tegyük fel, hogy a kezünk nem kap meleg-utánpótlást. Ekkor (mert erre dq és Pedro is rávilágított és nem teljesen értem, mi a vita köztük) a gyakorlatilag zárt rendszer energiaegyensúlya alapján, csak oda-vissza hősugárzással is be kell állnia a szobahőmérsékletnek.
Tehát ilyen esetben a kéz pontosan annyi hőenergiát kap, mint veszít hősugárzással.
Na itt jön a kéz "fűtése", ami plusz 14-15 fokot jelent.
Most már csak azt kéne megnézni, hogy ez a plusz hőmérsékleti hő csak sugárzás révén milyen tempóban tud távozni vákuumban, ez gyorsabb-e, mint az a hőmennyiség-beérkezés, amit a vér hoz.
Ez eldönti, hogy a kéz mit fog érezni.
Most már hajlok afelé, hogy ez egy a szobahőmérsékletnél melegebb érzés lenne.
Isten bizony nem tudom, egy 35 fokos kézfelület mennyi hőt tud kisugározni vákuumban.
Azért annál biztos jobb a hűtés, mintha egy jó szigeteléssel minden kisugárzott hője visszaverődne.
> Isten bizony nem tudom, egy 35 fokos kézfelület mennyi hőt tud kisugározni vákuumban.
Helyettesítsd be a Stefan Boltzman törvénybe a kéz hőmérsékletét, a felszínét, illetve a kamra falának a hőmérsékletét (veheted úgy, hogy ugyanakkora felületű mint a kéz), és vond ki őket.
Wadmalac, nem kell itt annyira foglalkozni a részletekkel. Az energiaáramlásokat nézd meg és hasonlítsd össze a két esetben.
Levegőben:
A kéz termeljen 10 W hőt. A környezet hőmérséklete legyen 22 fokos (falak, tárgyak, levegő.) A levegő hővezetéssel vigyen el 6 W-ot, a hősugárzás 4 W-ot. A kéz felszíne ekkor legyen 32 fokos.
Most vegyük ki a dologból a levegőt, vagyis a hővezetést. Mi marad?
A kéz továbbra is 10 W-ot termel. A hősugárzás ebből továbbra is 4 W-ot visz el. (A hősugárzással leadott hő csak a sugárzó felületek hőmérsékletétől függ). Marad tehát további 6 W, amit semmi nem visz el. Mit okoz ez? Hogy a kéz felszíne melegszik. Meddig melegszik? Amíg a hősugárzás által leadott hő ismét egyensúlyba nem kerül a termelt hővel, azaz a 10 W-tal. Ehhez magasabb hőmérsékletű sugárzó felület kell, mondjuk 35 fokos. Tehát a kéz felülete melegebb lesz. Azaz melegebbnek érezzük.
Ugyan utánaszámolni nem volt időm, de akár tiszta logikai alapon is teljesen el kell fogadnom.
Szóval a hőérzet valahol a szobahőmérsékletű levegő és egy bundakesztyű hőérzete közt lesz.
"...gondolok arra, hogy nincs hőátadó közeg..."
Ez így kevés, mert az elektromágneses sugárzás "közeg" nélkül is terjed. Ha az sincs jelen a kamrában (és a határoló fal sugárzásától eltekintünk) nem lesz változás. A vákum tökéletesen szigetel. De ha egy ablakon keresztül lézer fényt irányítasz a kezedre...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!