Hány fok van vákuumban?
Valamivel hidegebbnek érzed, mint a "36 fok árnyékban"-t. (akkor nincs hõcsere a kezed és a világ között. Persze akkor már az egész tested hozzá van szokva a dög meleghez, beleértve a kezed is)
Az elején valamivel hidegebbnek érzed, ha mondjuk a doboz fala szobahõmérsékletû.
Amúgy szétrobban a kezed, nem?
De ez nagyban függ attól hogy mit szoksz meg.
Ha mondjuk általában 16 fokban pólóban üldögélsz, akkor azt szokod meg, hogy folyamatosan távozik a kezedbõl a hõ.
Ha meg fõleg napsütésen/Afrikában élsz, akkor azt szokod meg, hogy 4000 Kelvin világítja általában.
Esetleg, ha állandóan hosszúujjú/pulcsi van rajtad, akkor megint mást szoksz meg.
Tl;dr: egy kanadainak nagyon meleg érzés ha nem vonódik el a hõ a kézfejérõl-karjáról, egy afrikainak meg talán inkább hideg érzés, ha nem kell hûtenie.
A vákuumnak nincs hőmérséklete. Az egy anyagi tulajdonság.
Az űr vákuumának hőmérsékletét annak a pár kóválygó gázatomnak a térfogatra osztott hőenergiájával adják meg.
"pl ha berakom a kezem egy vákuumkamrába, kb milyen hőmérsékletet érzékelnék?"
Ha eltekintünk a nulla nyomás kellemetlenségeitől, tényleg nem érződhet sokkal hűvösebbnek a szobahőmérsékletnél, hiszen hideg, hőelvezető közeggel nem érintkezne a kezed, a sugárzásos hőveszteségét meg pótolja a környező, a kezedet érő hősugárzás.
"a sugárzásos hőveszteségét meg pótolja a környező, a kezedet érő hősugárzás."
Természetesen, amennyiben VAN a környezetedben hőt sugárzó test, vagyis például egy naphoz megfelelő közelségben vagy. Ne túl közel, mert akkor túl nagy a hősugárzás, és ne túl távol, mert akkor túl kicsi. :-)
Elméletileg a tökéletes vákuumban abszolút 0 K⁰ van, de mint tudjuk tökéletes vákuum nincs. A világűrben (amely a legjobban megközelíti a tökéletes vákuumot), megfelelően távol a sugárzó testektől (csillagoktól) a kozmikus háttérsugárzás 2,7 K⁰-os hőmérsékleten tart minden anyagi testet.
Pedro
"Természetesen, amennyiben VAN a környezetedben hőt sugárzó test"
Én a kérdés vákuumkamrájából indultam ki, ami szobakörülmények közt értelmezett számomra, nem kiemelten hőszigetelt, vagyis így kell lennie környezeti hősugárzásnak.
Természetesen a világűrben, attól függően, hogy hol nézzük, extrémen mások lehetnek a viszonyok.
Vagy máshogy fogalmazva: a világűrben (létező, de nem tökéletes vákuum) 2,7 K⁰-os hőmérséklet van, mert ez a háttérsugárzás hőmérséklete. Azaz olyan feketetest-sugárzás van, amely megfelel annak, mintha a vizsgált anyagi test egy 2,7 K⁰-os hőmérsékletű dobozba lenne zárva. Mivel a test felveszi a környezet hőmérsékletét, így az is 2,7 K⁰-os lesz.
A tökéletes vákuum ettől kissé eltér: ott nincs háttérsugárzás sem, vagyis egy olyan feketetest-sugárzást kellene elképzelni, amelynek 0 K⁰-os a hőmérséklete, ennek megfelelően a vizsgált test is ezt a hőmérsékletet venné fel (már ha elérhető lenne az abszolút 0 K⁰.)
Ha csak a kezedet helyeznéd egy ilyen vákuumkamrába (most eltekintve az egyéb fiziológiai hatásoktól) nagyon hideget nem éreznél, mert (mint már írták is) hővezetés nincsen. Hősugárzással leadnál ugyan hőt, de azt a kezedbe áramló meleg vér hőmérséklete pótolná.
Ráadásul a földi (létező) vákuumkamrák falainak hőmérséklete megegyezik a környezeti hőmérséklettel, azaz a feketetest-sugárzás értéke ott úgy 270 K⁰-os. Vagyis ennél jobban nem hűlne ki a kezed sem.
Ha viszont az egész tested kerülne egy vákuumkamrába, akkor a földi (270 K⁰-os) kamrában nem hűlnél ki, ott a megszokott földi hősugárzás venne körül.
A világűrben egy idő után az ott létező 2,7 K⁰-os sugárzási hőmérsékletet vennéd fel, azaz szép lassan(?) kihűlnél, és nem sokban különböznél bármelyik meteortól.
Egy elméleti vákuumban pedig elméletileg abszolút 0 K⁰-ra hűlnél le.
Pedro
@Wadmalac
Yeeee... Így korrekt. :-D
Pedro
> Hősugárzással leadnál ugyan hőt, de azt a kezedbe áramló meleg vér hőmérséklete pótolná.
> A világűrben egy idő után az ott létező 2,7 K⁰-os sugárzási hőmérsékletet vennéd fel, azaz szép lassan(?) kihűlnél,
És el is érkeztünk ahhoz, amit a kérdező kérdezett, hogy mennyi az annyi. Bár válaszunk még nincs rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!